Zaujímavosti o La Digue
S populáciou niečo vyše 3000 ľudí je tretím najľudnatejším ostrovom Seychel. Väčšina obyvateľov sa koncentruje v dedine La Passe, kde sa nachádza aj prístav a v La Reunion na západnej strane ostrova. Má rozlohu 10 kilometrov štvorcových, čo umožňuje jeho jednoduché preskúmanie na vlastnú päsť na bicykli alebo dokonca peši. Ostrov bol pomenovaný po lodi, na ktorej francúzsky námorný dôstojník Marc-Joseph Marion du Fresne prišiel na Seychely v roku 1768. Avšak prví ľudia, ktorí sa tu usadili, boli v roku 1789 francúzski kolonisti so svojimi africkými otrokmi. Neskôr ostrov obsadili Briti a nezávislosť získali až v roku 1976.
Väčšina obyvateľov sú katolíci a na ostrove sa dohovoríte až 3 jazykmi – anglicky, francúzsky a kreolsky. Bolo zábavné počúvať hlavne miestne rádio, v ktorom moderátor plynule prechádzal z jedného jazyka do druhého 🙂 . La Digue je preslávený aj svojimi vanilkovými a kokosovými plantážami, ktoré nájdete v parku L´Union Estate.
Čo sa týka fauny, La Digue je miestom, kde žije niekoľko vzácnych druhov vtákov, medzi nimi dokonca jeden z najvzácnejších vtákov planéty a kriticky ohrozený Vípkár čierny (Terpsiphone corvina). Ako som už spomínala, ostrov je domovom obrovských suchozemských korytnačiek, na ktoré môžete natrafiť vo voľnej prírode (väčšina však žije v prírodnej rezervácii na vedľajšom ostrove Curieuse). Aj milovníci flóry si tu prídu na svoje. Tropický prales, všadeprítomné palmy, stromy takamaka, ale aj rôzne druhy orchidejí, či vanilkovníky nadchnú každého návštevníka La Digue.
Ako sa dostať na La Digue?
Trajektom
Medzi ostrovmi Mahé – Praslin – La Digue pravidelne premáva trajekt Cat Cocos a Inter Ferry, takže dostať sa z jedného ostrova na druhý a tretí je veľmi jednoduché.
Loď z Mahé odchádza z prístavu vo Victorii a cesta trvá približne 1,5 – 2 hodiny. Online rezerváciu lístkov môžete vykonať na tejto stránke, kde takisto nájdete všetky potrebné informácie ohľadom prepravy batožiny, časy odchodov, ako si zabezpečiť transfer z letiska na Mahé do prístavu, atď.
Po zaplatení lístkov platobnou kartou alebo cez Paypal vám prídu na email elektronické lístky, ktorými sa preukážete v prístave a vymenia vám ich za tzv. boarding pass.
Cena za jednosmerný lístok z Mahé na La Digue sa pohybuje od 60 EUR do 80 EUR (podľa toho, či budete sedieť v ekonomickej alebo biznis triede).
Z Praslinu na La Digue a naspäť denne premáva až 7 spojov Inter Island Ferry. Cesta trvá len 15 minút a ako v predošlom prípade, aj tieto lístky si viete rezervovať dopredu na stránke Seychelles bookings .
Pozor! Elektronické lístky si musíte dopredu vytlačiť a ukázať v prístave.
Cena za jednosmerný lístok z Praslinu na La Digue je 14 Eur.
Kombinácia letecky + trajektom
Ďalšou alternatívou, ako sa dostať na La Digue je letecky s Air Seychelles z Mahé na ostrov Praslin a tam prestúpiť na loď. My sme zvolili práve túto možnosť a neviem si ju vynachváliť. Bol to jeden z najlepších a najnezabudnuteľnejších zázitkov v mojom živote a vidieť všetky tie miniatúrne ostrovčeky roztrúsené v Indickom oceáne z vtáčej perspektívy bolo niečo, na čo budem ešte dlho spomínať. Ak vám to váš budget dovolí, určite musíte vyskúšať 🙂 . Stojí to za to.
Letecká spoločnosť Air Seychelles pravidelne premáva medzi ostrovmi Mahé a Praslin (denne až 20 letov tam a naspäť). Je to krátky, približne 20-minútový let, ktorý je aj vyhliadkovým letom v jednom.
Letenky si viete zakúpiť na tejto stránke .
Pre túto možnosť sme sa rozhodli aj z toho dôvodu, že o trajekte medzi Mahé a Praslinom sme na internete čítali samé negatíva a katastrofické scenáre, že to bola pre mnohých najhoršia cesta loďou kvôli vlnám a neutíchajúcej morskej chorobe, kde všetci rad radom zvracali. Túto dovolenku sme si chceli maximálne užiť a takýto nepríjemný zážitok sme jednoducho nechceli riskovať. Okrem toho trpím panickým strachom z lodí a preto sa tomuto druhu transferu snažím čo najviac vyhýbať.
Cesta trajektom z Praslinu na La Digue našťastie trvala len 15 minút, navyše morská hladina bola pokojná, bez vĺn, takže som to prežila aj bez hysterického záchvatu 😀 .
Ak netrpíte nedostatkom financií a na La Digue sa chcete dostať čo najrýchlejšie, existuje ešte jedna alternatíva, a to konkrétne helikoptérou z letiska Seychelles Airport.
Ubytovanie na La Digue + recenzia
Na ostrove sa nachádza niekoľko druhov ubytovaní – od luxusných rezortov, cez hotely až po menšie tzv. self-catering apartmány, ktoré prevádzkujú miestni obyvatelia. K najlepšie hodnoteným rezortom patrí Le Domaine de L´Orangeraie, ku ktorému patrí aj SPA centrum a pekná, udržiavaná pláž s lehátkami.
Takéto ubytovanie však bolo absolútne mimo náš rozpočet a preto sme pátrali po lacnejšej alternatíve. Na La Digue je našťastie množstvo menších hotelov a apartmánov, ktoré vás finančne nezruinujú.
Hlavným kritériom pri hľadaní ubytovania pre mňa bolo (okrem lokality a dobrých recenzií), aby náš apartmán mal kuchyňu, kde si budeme môcť uvariť aspoň jedno teplé jedlo denne, uvariť si teplú kávu alebo čaj a uskladniť potraviny v chladničke či mrazničke. Nechceli sme utrácať nekresťanské peniaze v reštauráciách a ušetrené peniaze sme radšej investovali do zážitkov.
Takéto typy ubytovania sa nazývajú tzv. self-catering apartmány a ich ponuka na La Digue je naozaj široká. Stačí si len vybrať. Ubytovanie sme hľadali na rôznych portáloch, no zostali sme verní Bookingu, keďže v tej chvíli mali najlepšie ceny.
Apartmán sme si zvolili priamo v meste La Passe, takže sme boli v centre diania, no aj napriek tomu sme mali dokonalé súkromie.
Ubytovanie sa volalo Fadine Self Catering a lepšie sme si ani nemohli vybrať. Majiteľom apartmánu je Fabio, ktorý bol vždy veľmi ústretový a ochotný pomôcť. Dom mal hneď vedľa apartmánu, takže čokoľvek sme potrebovali, stačilo len zaklopať.
Výhodou tohto ubytovania bolo aj to, že na pozemku boli len 3 apartmány, z toho jeden samostatný domček, v ktorom sme bývali my. K apartmánu patrila terasa s posedením, pre detičky bola na záhrade dokonca aj hojdačka a šmykľavka. Súčasťou apartmánu bola priestranná kuchyňa s jedálenským stolom, posedením, v ďalšej miestnosti bola veľká spálňa so skriňou, kreslami na relax, televízorom, no a nakoniec posledná miestnosť bola kúpeľňa so sprchový kútom a záchodom. Samozrejmosťou tu bola aj klimatizácia. Všetko tu bolo čisté a nové v tradičnom kreolskom štýle. Upratovali každý deň.
Kuchyňa bola dobre vybavená na prípravu jedál (panvice, hrnce, taniere, príbor, varecha, nože, mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica, toastovač, otvárač na konzervy, chladnička s mrazničkou, atď.).
Ubytovanie ponúka aj požičanie bicyklov za 100 SCR/deň, rôzne výlety po okolí cez ich známych za výhodnejšie ceny a pokiaľ sa vám nebude chcieť variť, Fabio vie pripraviť chutné raňajky a obedy/večere.
S týmto ubytovaním sme boli maximálne spokojní a radi sem zavítame znova :-).
Ako sa pohybovať po ostrove?
Pláže na La Digue
Pláže na La Digue sú ako z tej najkrajšej dovolenkovej pohľadnice. Absolútna väčšina fotiek, ktoré vidíte na internete ak zadáte do vyhľadávania Seychely, pochádza práve z tohto maličkého ostrova. Pre La Digue sú typické pláže s dokonale bielym, jemným pieskom, tyrkysová, priezračná voda, žulové skaly a palmy, či stromy takamaka.
Vďaka tomu, že pozdĺž ostrova vedie cyklotrasa, na takmer každú pláž sa dostanete veľmi jednoducho a rýchlo.
Všetky pláže na La Digue sú verejné a vstupné sa platí len na tej najznámejšej – Anse Source d´Argent.
Prevediem vás nádhernými plážami La Digue od severu až na juh a verím, že vás poteší aj bohatá fotogaléria :-).
Sever a severovýchod ostrova
Severný cíp ostrova je najľahšie dostupný a z našej osobnej skúsenosti aj najviac preplnený turistami. Ak sa vydáte na sever z mesta La Passe, kde sa nachádza prístav, prejdete okolo obchodov, niekoľkých hotelov a rezortov, dostanete sa k prvej pláži, ktorou je Anse Severe. Je to pomerne dlhá pláž, lemovaná palmami, žulovými skalami a nachádza sa tu hneď niekoľko štýlových plážových barov, ktoré robia túto pláž ideálnym miestom na celodenné leňošenie s osviežujúcim koktejlom v ruke.
Vďaka skalným a koralovým útvarom je Anse Severe chránená pred otvoreným oceánom, voda je tu plytká a vhodná na plávanie a šnorchlovanie. A ako bonus máte krásny výhľad na ostrov Praslin. Na tejto pláži radi trávia čas domáci a my sme mali dokonca šťastie aj na menšiu romantickú plážovú svadbu s tradičnou kreolskou hudbou :-).
Ak zamierite ďalej na sever, po ľavej strane môžete vidieť mimoriadne fotogenickú pláž Anse Patates. Prístup k tejto pláži je po schodoch, avšak pozor na príliv. Vtedy je táto miniatúrna pláž celá pod vodou. Nakoľko Anse Patates nie je chránený koralovým útesom, sú tu silnejšie morské prúdy a preto by ste mali byť počas plávania v mori opatrní.
Pokračujte ďalej po cyklotrase, až sa dostanete k ďalším pekným plážam na severovýchode ostrova – Anse Gaulettes, Anse Grosse Roche a Anse Banane, kde sa nachádza veľmi príjemný plážový bar/reštaurácia Chez Jules s nádherným výhľadom na more. Po vyčerpávajúcej ceste určite každému dobre padne džús z čerstvého ovocia, osviežujúci koktejl a lahodné občerstvenie.
Cyklotrasa končí na východe ostrova pri Anse Fourmis. Na tejto poslednej pláži sme už neboli, nakoľko sme boli úplne hotoví z toho tepla a vlhka a táto malá cyklotúra nám dala poriadne zabrať v tých horúčavách :-D. Prikladám však ilustračnú fotku, ako vyzerá Anse Fourmis. Je populárna vďaka krivej palme, kde sa často fotia “influenceri” na Instagram.
Juhovýchodné pobrežie
Na rozdiel od turistického severu ostrova, ponúka táto časť La Digue bujnú vegetáciu, tropický prales a neuveriteľne nádherné a dlhé pláže. Nachádzajú sa tu tzv. plážové trojičky – Grand Anse, Petite Anse a Anse Cocos.
Na prvú spomínanú pláž, Grand Anse, sa dostanete bicyklom po cyklotrase, ak zamierite z mesta La Passe na juh a potom niekoľkokrát doľava (odporúčam stiahnuť si offline mapy, kde je vyznačená presná trasa). Pripravte sa na kopcovitý terén a ak máte kondičku ako ja, veru celkom často budete tlačiť bicykel do kopca :-). Odmenou vám však bude naozaj očarujúca široká pláž s oslnivým bielym pieskom a azúrovou vodou. Po oboch stranách je lemovaná obrovskými žulovými balvanmi.
Grand Anse nemá ochranný koralový útes a hlavne v letnom období sú tu veľmi silné a nebezpečné morské prúdy, na čo upozorňujú aj tabule pri vstupe na pláž. Kúpanie sa vo vode je preto len na vlastné riziko. Pri parkovisku na bicykle pred vstupom na pláž sa nachádza aj občerstvenie, kde sa môžete najesť a zakúpiť si nápoje.
Pri jednej zo skál uvidíte úzku cestičku, ktorá vedie až k ďalšej pláži – Petite Anse (musíte vyliezť aj po niekoľkých skalách, ale nie je to nič náročné, takže to zvládne naozaj každý). Rozhodne to však stojí za to a odmenou vám bude takmer ľudoprázdna pláž, nádherné tyrkysové more, snehobiely piesok a divoké vlny, v ktorých sa môžete poriadne vyšantiť.
Táto pláž vôbec nie je taká malá, ako napovedá jej názov. Práve naopak, veľkosťou je podobná Grand Anse a čo sa týka morských prúdov, platí tu to isté ako pri prvej spomínanej. Plávanie je len na vlastné riziko.
Na začiatku pláže je malý stánok, kde miestni obyvatelia predávajú čerstvé ovocné šťavy, mladý kokos a viete si tu dokonca vypožičať aj minisurf a chytiť tú správnu vlnu.
Táto pláž patrí k našim najobľúbenejším na La Digue a cítili sme sa tu naozaj úžasne aj vďaka tomu, že okrem nás tam boli dokopy traja turisti, takže sme mali dokonalé súkromie. Celú tú nádheru len pre seba :-).
V blízkosti južného konca Petite Anse je ďalšia malá cestička, ktorá vedie cez džungľu, kopec a skaly až k izolovanej pláži Anse Cocos. Táto cesta z Petite Anse vám zaberie približne 20 minút a je už trošku náročnejšia, nakoľko sa musíte prebrodiť cez džungľu a liezť po skalách hore a dole. Aj pre tieto úskalia patrí Anse Cocos k málo navštevovaným miestam ostrova a milovníci rajských pláží si tu určite prídu na svoje.
Vďaka nádhernej scenérii, bielemu piesku, skalným útvarom a všeobecne pokojným vodám je to skutočne epická pláž, ktorá stojí za tú námahu. Čo poviete?
Západné pobrežie
Hneď naľavo od prístavu sa nachádza pláž Anse La Reunion, kde si môžete vychutnať dokonalý výhľad na západ slnka alebo len tak relaxovať a dať si pár pív alebo koktejly priamo na pláži.
Na tejto strane ostrova sa nachádza aj najznámejšia pláž ostrova La Digue – Anse Source D´Argent. Táto neuveriteľne krásna a podľa National Geographic najfotografovanejšia pláž na svete, ukrýva jedinečné výhľady na každom rohu.
A čo ju robí naozaj jedinečnou? Sú to žulové skaly, ktoré sú náhodne rozptýlené pozdĺž celej pláže.
Tieto žulové výbežky boli vytesané v priebehu desiatok tisíc rokov, pôsobením dažďovej a morskej vody a v kombinácii s kokosovými palmami a tyrkysovou vodou vytvárajú nádherné prostredie v dokonalej harmónii.
Samozrejme tým, že je to najpopulárnejšie miesto na Seychelách, táto pláž býva pravidelne preplnená a ak sa chcete vyhnúť obrovským davom, vyberte sa sem skoro ráno (ideálne okolo 7:00).
Vstup na túto pláž je cez spoplatnené územie. V čase nášho pobytu (apríl 2019) to bolo 115 SCR na osobu.
Tip: Ak obídete heliport pred vstupom do parku L´Union Estate a prebrodíte sa cez vodu, môžete sa sem dostať aj zadarmo.
Južná časť ostrova
Čo robiť na La Digue?
Dovolenka na La Digue nie je len o nádherných plážach, tento ostrovček toho ponúka oveľa viac. Je tu niekoľko možností, ako využiť voľný čas a naozaj široká škála aktivít – cyklistika, jazda na kajaku, treking po južnej časti ostrova, šnorchlovanie a potápanie, surfovanie, výlety loďou na susedné ostrovy, môžete vyliezť na vyhliadku a na svoje si prídu aj milovníci fauny a flóry prechádzkou po prírodnej rezervácii.
Veuve Nature Reserve
Ak máte radi prírodu, prírodná rezervácia Veuve je pre vás ideálnym miestom na spoznávanie vzácnych druhov vtáctva a príjemnú prechádzku po tropickom pralese. Ostrov La Digue je jedným z posledných miest, kde žije kriticky ohrozený vták Vípkár rajský (Paradise flycatcher) a táto malá lesná rezervácia bola vyčlenená na ochranu jeho prirodzeného biotopu.
Nájdete tu niekoľko turistických chodníkov s náučnými panelmi o flóre a je tu aj informačné centrum.
Výstup na Nid d´Aigle
Pre dobrodružné povahy odporúčam výstup na najvyšší vrchol ostrova La Digue, ktorým je Nid d´Aigle (333 metrov). Približne niekde na polceste sa nachádza reštaurácia Belle Vue, kde si môžete vychutnať večeru s neuveriteľným výhľadom na západ slnka.
Tento najvyšší vrchol ostrova ponúka nádherné panoramatické výhľady na okolité ostrovy Félicité, Praslin a Marianne. Odporúčam zobrať si so sebou pevnú turistickú obuv a dostatok vody.
L´ Union Estate park
Jedným z najpopulárnejších miest na ostrove je park L´Union Estate, ktorý je akousi vstupnou bránou na známu pláž Anse Source D´Argent. Cesta k nej vedie práve cez tento park, kde sa platí vstupné 115 SCR na osobu (rok 2019).
Je to miesto, kde sa v minulosti vo veľkom pestovala vanilka a kokos a ktoré je skutočným pohľadom do koloniálnej histórie La Digue. Až do osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa tu na poliach pestovali kokosy a vyrábala sa kopra (je to biela mäsitá dužina kokosových orechov, sušená na slnku, z ktorej sa získava kokosový olej a jeho tuhnutím kokosové maslo). Neskôr svetový trh dobyl lacnejší palmový olej a výroba kopry sa dostala do úzadia, avšak dnes oslavuje svoj comeback. Na ostrove môžete vidieť aj tradičný mlyn na kopru, ktorý dopĺňa kultúru La Digue a to, ako sa vyrába.
Ďalším významným miestom tohto parku je starý kreolský cintorín, kde sú pochovaní prví osadníci ostrova La Digue.
Populárnou turistickou “atrakciou” parku L´Union Estate sú obrovské suchozemské korytnačky (Aldabra Giant Tortoise), ktoré sú, žiaľ, držané v ohrade.
V blízkosti ohrady s korytnačkami sa nachádzajú vanilkové plantáže, kde sa dodnes pestuje vanilka. Kvôli nedostatku opeľovacieho hmyzu na ostrove musia ľudia opeľovať každý kvet samostatne, rukami.
V susedstve vanilkovej plantáže sa týči k oblohe až do výšky 40 metrov gigantický monolit. Skala Giant Union sa rozkladá na ploche 4.000 m² a jeho vek sa odhaduje na približne 600 miliónov rokov.
Plantation House je skutočným architektonickým skvostom a ústredným bodom L´Union Estate, pretože sa považuje za jeden z najstarších plantážnych domov ostrova La Digue. Pôvodne patril bohatej rodine Hossenovcov, ktorí prišli na Seychely z Maurícia v 19. storočí. Je postavený vo francúzskom koloniálnom štýle.
No a na konci parku sa nachádza už spomínaná najfotografovanejšia pláž na svete – Anse Source D´Argent, ktorá pozostáva z niekoľkých menších zátok oddelených od seba obrovskými žulovými balvanmi. Nič podobné som ešte vo svojom živote nevidela a aj napriek tomu, že samotná pláž bola pre mňa osobne sklamaním, práve tá dokonalá harmónia prekrásnej zelenej prírody, paliem, žulových skál a tyrkysového mora ma úplne fascinovala a sledovala som to s otvorenými ústami.
Crystal Water Kayaks
Keď sme ešte pred cestou na Seychely pátrali po nejakom neobyčajnom zážitku, ktorý by sme mohli absolvovať, hneď nám udrela do očí jedna naozaj zaujímavá ponuka – ekologická túra s Crystal Water Kayaks. Ide o špeciálne kajaky, ktoré sú 100% transparentné a preto umožňujú návštevníkom objavovať a spoznávať podmorský život a zároveň si vychutnávať malebný panoramatický výhľad na pobrežie z oceánu.
Ponúkajú hneď niekoľko túr a my sme si vybrali Robinson Crusoe tour. Východiskovým bodom je vždy Anse Source D´Argent a prvú hodinu sme sa venovali spoznávaniu koralových útesov, videli sme raje, korytnačky, pestrofarebné ryby a iné morské živočíchy.
Ďalej sme navštívili pláž Anse Pierrot, kde sa v roku 1988 natáčal film Robinson Crusoe (dostanete sa sem jedine loďou alebo kajakmi a preto je väčšinou ľudoprázdna) a cítili sme sa tu ako skutoční stroskotanci. Učili sme sa rozbíjať kokosy, vystúpali sme na vyhliadku a pozorovali sme divoké vlny pláže Anse Marron, kúpali sme sa v prírodnom bazéne.
Náš úžasný sprievodca Anis, ktorý študuje oceánológiu nám porozprával veľa zaujímavých vecí o Seychelách, o tom aký ničivý dopad má globálne otepľovanie na podmorský život na týchto ostrovoch. Na vlastné oči sme dokonca videli následky posledného El Niňo z roku 2016, ktoré zničilo až 95% koralových útesov.
Bol to mimoriadne výživný deň, ktorý sme zavŕšili sledovaním magického západu slnka priamo z kajaku s panoramatickým pohľadom na jedinečnú pláž Anse Source D´Argent.
Túto túru odporúčam skutočne každému, kto má rád prírodu a túži po nevšednom dobrodružstve.
Celá túra trvala približne 3,5 – 4 hodiny a cena bola 35 Eur/osoba.
Island Hopping
Seychely sa skladajú z približne 115 ostrovov a každý z nich je unikátny a úžasný. Ostrov La Digue je svojou polohou dokonalým odrazovým mostíkom na spoznávanie skrytej krásy okolitých ostrovov – Félicité, Coco Island, Sister Island alebo Marianne Island.
Pol a jednodňové výlety loďou sú skvelým spôsobom, ako zažiť neobyčajné chvíle na týchto malých ostrovčekoch, užívať si top šnorchlovanie, barbeque na očarujúcich plážach či objavovať tie najlepšie rybárske miesta v okolí La Digue.
Ponuka týchto túr je veľmi široká a zajednať si ich môžete online, priamo vo vašom ubytovaní alebo v meste La Passe. Medzi najlepšie hodnotené spoločnosti na Tripadvisore, ktoré ponúkajú tieto túry na La Digue patria: Nevis Ernesta La Digue Boat Excursions, Lizzy Boat Charter, Belle Petra Boat Charter a Liberty Charter.
Ceny za takéto jednodňové túry sa pohybujú od 75 Eur vyššie na osobu.
Obchody na La Digue a možnosti stravovania
Keďže väčšina potravín sa musí na Seychely dovážať, ceny v obchodoch sú o poznanie vyššie ako napríklad u nás. Na La Digue sa nachádza jeden veľký, klimatizovaný supermarket (STC), kde je bohatý výber potravín, hygienických potrieb, či kozmetiky. Okrem toho nájdete na ostrove množstvo menších obchodíkov, ktoré majú pod palcom hlavne Indovia. Čo ma nepríjemne prekvapilo, bol malý (resp. takmer žiadny) výber ovocia a zeleniny. Tie musíte hľadať na lokálnych trhoch a v pouličných stánkoch.
Balenú vodu sa oplatí kupovať vo veľkých, 5-litrových fľašiach a potom ju prelievať do menšej, pretože cena za malú 0,5 litrovú vodu je skutočne prestrelená – stála 17 SCR.
Čo sa stravovania týka, ceny v reštauráciách sú naozaj šialené a za obed či večeru zaplatíte od 250 SCR vyššie. V centre La Digue nájdete niekoľko reštaurácií, obľúbenou voľbou je Fish Trap, ktorý ste nám odporúčali aj vy na Instagrame.
My sme za jedlo nechceli míňať celý majland, a aj preto bol pre nás self-catering apartmán skvelá voľba a jedlá sme si pripravovali v našom ubytku. Na raňajky sme si väčšinou dávali rôzne variácie vajíčok, chlieb s maslom a džemom, ovocie a čaj alebo kávu. Na obedy sme chodievali na take – away jedlo a večeru som vždy varila – cestoviny na rôzne spôsoby, rizoto, ryby a pod.
Na Seychelách, a teda aj na La Digue sú populárne tzv. take-away – stánky s rýchlym občerstvením, kde máte na výber vždy z 5-6 hlavných jedál (väčšinou ryby a kuracie mäso na karí, so sladkokyslou omáčkou, hovädzie mäso so zeleninou, tradičné seychelské jedlo chobotnica na karí) a okrem toho sú v ponuke aj extra jedlá ako fish and chips, chicken and chips, samostatné hranolky s omáčkou podľa výberu atď., takže určite si každý vyberie to svoje.
V La Passe je takýchto stánkov hneď niekoľko a v každom, ktorý sme navštívili nám jedlo veľmi chutilo. Najlepšie hodnoteným take-away na La Digue je GALA.
Tieto take – away jedlá sú za veľmi prijateľnú cenu a stoja okolo 50 – 60 SCR, čo je v prepočte asi 3,50 – 4 Eur.
Ak si chcete vychutnať osviežujúci koktejl v plážovom bare, pripravte si aspoň 10 Eur za jeden drink a za čerstvý kokos na pláži zaplatíte približne 3 eurá.
Tip od nás: Zastavte sa na fantastický čerstvý džús, mladý kokos alebo koktejl v reštaurácii Chez Jules s výhľadom na oceán.
Dobré rady na záver
Pretože dobrých rád nie je nikdy dosť, na záver by som chcela pridať niekoľko užitočných tipov, aby ste si čo najlepšie užili dovolenku na La Digue a predišli zbytočným komplikáciám:
-
Seychely sa nachádzajú v blízkosti rovníka, slnko je tu veľmi ostré a zradné, preto si so sebou určite pribaľte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom a pravidelne sa ním natierajte. Nezabudnite ani na pokrývku hlavy – klobúk alebo šatku.
-
Tieto tropické ostrovy sú magnetom nielen pre ľudí, ale aj pre komáre, piesočné mušky a iný hmyz. Majte preto so sebou aj kvalitný repelent.
-
Čo sa týka oblečenia, naozaj vám tu postačia len plavky, tričká, šaty z ľahkých a vzdušných materálov, šortky a ak by ste chceli absolvovať aj nejaké túry, nezabudnite na pohodlnú turistickú obuv. Na niektorých plážach oceníte aj topánky do vody.
-
Ulice La Digue sú v noci neosvetlené a pri návrate z pláže alebo reštaurácie na vaše ubytovanie vám môže poslúžiť baterka, ktorú si pribalíte do kufra, prípadne baterka na mobile.
Ostrov La Digue bolo zatiaľ to najkrajšie a najlepšie, čo sme na našich cestách zažili a verím, že sa sem ešte niekedy v budúcnosti vrátime.
Budeme radi za každý jeden komentár k tomuto článku, nezabudnite sa s nami podeliť o vaše zážitky a dojmy z tohto ostrova, ak ste tu už niekedy dovolenkovali. Budeme vďační aj za zdieľanie článku, ak sa vám páčil a myslíte si, že by pomohol aj iným ľuďom pri plánovaní ich dovolenky v raji. Nás to veľmi poteší a zároveň môžete inšpirovať ďalších nádejných cestovateľov k návšteve tohto jedinečného ostrova.
Ahoooj!!pred cestou na Seychely som sa odrazal od tvojho blogu je napisany velmi krasne..LEN nas La Digue ostrov sklamal … Bolo to aj do urcitej miery sposobene pocasim…boli sme v novembri 2019…a prvy tyzden bol super obcas prehanka …druhy tyzden neustaly dazd do toho vietor. ..z krasnych plazi ostali len petite anse a okolo plaze vhodne na fotky vdaka krasnej zeleni.anse severe bola plna morskych rias..anse patates tu zaplavilo uplne…cize ja november za seba vobec neodporucam co sa tyka pocasia a december uz vobec nie…su to silne dazde nielen prehanky….nemusi to tak byt vzdy..ale je to riziko…my sme boli aj Maldivach..Bali..mexiko .sri lanka..malajzia atd…..ale toto sme nezazili v tropoch tak radikalne pocasie ze tyzden prsi…a fakt sa odporucam vyvarovat tomuto obdobiu na Seychelach…plaze su krasne zazili sme ich na La Digue 2dni..asi tiez prekonali Maldivy…ale ostrov je rozostavany..vsade sa stavaju same hoteli a uz to za par rokov strati svoje caro…glass kayak sme velmi chceli dat ale nepodarilo sa to koli pocasiu….ostrov je dost velky kedze sa pohybujes na bycikli a ked sme to.tak prepocitali moze mat aj 25km ciest..suveniry uz o 19.00nenakupis vsetko zatvaraju skoro..inde vo svete sa to este len rozbieha o 19.00.za nas to bola z tych ”exotik”” zatial najlabsia dovolenka..nevyrovnalo to ani to more..snorchlovanie oproti Bali a Maldivam bieda ….za nas odporucam turistiku na Mahe ktora vyrazila dych s tymi vyhladmi.a dakujeme za perfektne info pred cestou ktore fakt pomohlo….
Veľmi pekne a podrobne napísaný text. Škoda, že som to našla až po našej dovolenke. 😔Aj nám sa veľmi páčilo na Seychelloch, veľa toho sme po chodili a videli. Jediné čo ľutujeme, že na ostrove LaDigue sme pre spali iba 1 noc a tým pádom sme stihli iba 2pláže, národný park L’Union a druhý deň 4hodinový výlet na 3 ostrovy. Keby sme to vedeli do predu, že najkrajší ostrov bude práve ten najmenší, určite by sme tam mali naplánovaný dlhší pobyt…! Ale spomienky a nezabudnuteľné zážitky máme na celý život… 😊🏝️🏝️🏖️🌍😍