Ak by ste sa ma spýtali, ako podľa mňa vyzerá raj, pravdepodobne by som vám začala maľovať obraz Seychelských ostrovov. Už je to týždeň, čo sme sa vrátili z tohto magického miesta a ja ešte stále vstrebávam všetky naše zážitky, tú neopísateľnú krásu tamojšej prírody a takmer nedotknutých pláží. V myšlienkach som stále tam, ležím niekde v tieni pod palmou, v jednej ruke držím čerstvý mladý kokos a sledujem vlny rozbíjajúce sa o obrovské žulové skaly.
Ako sa pohybovať po ostrovoch
Najjednoduchší spôsob, ako preskúmať ostrovy Mahé a Praslin je požičať si auto, čo vám zaručuje istú slobodu a možnosť spoznávať ostrovy svojím vlastným tempom. Cesty sú na týchto ostrovoch v pomerne dobrej kvalite, avšak sú veľmi úzke, s ostrými zákrutami, takže treba byť opatrný najmä na horských cestách.
Na čo si ešte musíte dávať pozor, sú vodiči miestnych autobusov, ktorí sa evidentne vyžívajú v rýchlej, spanilej jazde (a to aj v zákrutách)… doteraz z toho nechápeme 😄 .
Požičovní áut je tu neúrekom a ceny sú všade viac-menej rovnaké. Začínajú od 39 Eur/deň. Autá sú väčšinou malé, jazdia na automat a na Prasline, kde sme si aj my jedno požičiavali, boli vo výbornej kvalite.
Za nás môžem maximálne odporúčať Bliss Car Hire. Online rezervácia, vyzdvihnutie auta, komunikácia s personálom, odovzdanie auta… jednoducho všetko prebehlo hladko, bez akýchkoľvek komplikácií, auto bolo ako nové, takže za nás 100 bodov 🙂 .
Info pre vás: Na Seychelách sa jazdí vľavo, vodiči musia mať aspoň 21 rokov a nepotrebujete tu medzinárodný vodičský preukaz.
Ak sa necítite na šoférovanie auta, pravidelne tu jazdia linky MHD (na Mahé a na Prasline). Každá cesta stojí rovnako 7 rupií, bez ohľadu na to, na ktorú zastávku cestujete. Lístky sa kupujú priamo u vodiča.
Autobusové zastávky sú dobre označené, no cestovné poriadky by ste tu hľadali márne. Tie vám poskytnú v turistických centrách a informácie nájdete aj na tejto stránke.
Taxíky sú na Seychelách neskutočne predražené, no samozrejme ak nemáte inú možnosť, môžete využiť aj takúto formu dopravy. Ale počítajte s tým, že aj za naozaj krátky úsek zaplatíte pokojne 40-50 Eur.
La Digue je malý ostrov, kde nepremávajú takmer žiadne autá. Najbežnejšou formou dopravy je tu bicykel, ktorý si viete požičať na mnohých miestach – v meste La Passe, v prístave alebo priamo vo vašom hoteli. Cena je štandardne 100 SCR na deň.
Obchody na Seychelách a ceny
Keďže väčšina potravín sa na Seychelské ostrovy musí importovať, ceny v obchodoch sú oproti našim česko-slovenským cenám o dosť vyššie. Supermarkety nájdete len na ostrove Mahé a jeden aj na La Digue (supermarket STC), inak sú obchody malé, stiesnené a väčšinu z nich majú pod palcom Indovia.
Z čoho som bola nepríjemne prekvapená, že ani na Prasline, ani na La Digue nebol v obchodoch takmer žiadny výber ovocia a zeleniny – tie musíte hľadať na lokálnych trhoch, prípadne vo Whole Foods na Prasline (ale za 3-násobok ceny).
Ako som už spomínala vyššie, okrem rýb, zopár odrôd miestneho ovocia a zeleniny, piva Seybrew a Takamaka rumu sa musí všetko dovážať, preto aj na poličkách obchodov nájdete len importované veci – mlieko a syry z Francúzska, mäso výlučne len mrazené, cestoviny a pasírované rajčiny z Talianska, atď.
Balenú vodu sa oplatí kupovať vo veľkých, 5-litrových fľašiach a potom ju prelievať do menšej, pretože cena za malú 0,5 litrovú vodu je skutočne prestrelená – stála 17 SCR.
Inak voda z kohútika je oficiálne pitná, ale pre vlastnú bezpečnosť sme to radšej neriskovali a čo sme čítali na internete, nie je ani nejak extra chutná 🙂 .
Aby ste mali jasnejšiu predstavu o cenách, odporúčam vám pozrieť si stránku Numbeo.
Tip: Vždy skontrolujte dátum exspirácie na obaloch potravín. Dosť často sa stáva, že produkty sa predávajú aj po záruke.
Jedlo a nápoje
Keď sme hľadali ubytovanie na Seychelách, veľmi sme si dali záležať na tom, aby náš apartmán mal vlastnú kuchyňu, kde si môžeme aspoň raz za deň uvariť teplé jedlo a ušetriť tým aj na nákladoch za stravu.
Ceny v reštauráciách sú totiž šialené a za hlavné jedlo zaplatíte minimálne 250 SCR na osobu. Ak ste dvaja a k obedu si dáte ešte aj nejaké tie drinky, už ste na sume 60-70 Eur a toto bol pre nás luxus, ktorý sme si jednoducho nemohli dovoliť.
Self-catering ubytovanie bola úžasná voľba a 2 väčšie nákupy v supermarkete, z ktorých sme si potom sami varili, nám vystačili na celý týždeň.
Na raňajky sme si väčšinou dávali rôzne variácie vajíčok, chlieb s maslom a džemom, ovocie a čaj alebo kávu. Na obedy sme chodievali na take – away jedlo a večeru som vždy varila – cestoviny na rôzne spôsoby, rizoto, ryby a pod.
Celkovo sme za stravu neminuli viac ako 80 Eur/2 osoby.
Chápem, ak je pre niekoho varenie na dovolenke zbytočná starosť a chcete si užívať len sladké ničnerobenie. Aj v prípade, že variť nebudete, sa dá ušetriť na strave a nemusíte chodiť do predražených reštaurácií.
Spomínala som už vyššie tzv. take – away jedlo. Sú to v podstate také stánky, prípadne menšie bufety s fastfoodom, kde máte na výber vždy z 5-6 hlavných jedál (väčšinou ryby a kuracie mäso na karí, so sladkokyslou omáčkou, hovädzie mäso so zeleninou, tradičné seychelské jedlo chobotnica na karí) a okrem toho sú v ponuke aj extra jedlá ako fish and chips, chicken and chips, samostatné hranolky s omáčkou podľa výberu atď., takže určite si každý vyberie to svoje.
Tieto take – away jedlá sú za veľmi prijateľnú cenu a stoja okolo 50- 60 SCR, čo je v prepočte asi 3,50 – 4 Eur.
Čo sa týka samotnej seychelskej kuchyne, odráža sa v nej pôvod Seychelanov, takže tu nájdete prvky čínskej, indickej, európskej a africkej kuchyne. Hlavne tu ale narazíte na kreolskú kuchyňu, v ktorej prevažujú ryby a dary mora.
Ak si chcete vychutnať osviežujúci koktejl v plážovom bare, pripravte si aspoň 10 Eur za jeden drink a za čerstvý kokos na pláži zaplatíte približne 3 eurá.
Oceán a bezpečnosť
Oceán na Seychelách je jednoducho neopísateľný. Ešte nikde som nezažila takú úžasnú, krištáľovo čistú vodu ako práve na týchto ostrovoch a bolo to ako kúpanie v raji. Voda bola veľmi teplá, s konštantnou teplotou a bola taká priezračná, že sme doslovala voľným okom videli všetky krásne pestrofarebné rybičky, raje či baby žraloky plávajúce okolo nás.
Avšak všetky tieto radosti prichádzajú aj s niekoľkými varovaniami. Po prvé, na Seychelách sú naozaj silné morské prúdy, preto by ste nemali plávať ďaleko od brehu. Okrem toho si na niektorých plážach treba dávať pozor aj na morských ježkov a keď na nich stúpite, môžete si z dovolenky odniesť dosť nepekný a bolestivý suvenír (odporúčame vziať si so sebou topánky do vody). Takisto si musíte dávať pozor na raje, ktoré sa tu vyskytujú v hojnom počte a ich bodnutie nie je nič príjemné.
No a samostatnou kapitolou sú odľahlé pláže, kde ste často úplne sami a všade sú rozmiestnené tabuľky upozorňujúce na morské prúdy, divoké vlny a nebezpečenstvo plávania – kúpanie je tu len na vlastné riziko. Rešpektujte preto tieto značky a dbajte o svoju bezpečnosť.
Good to know before you go
… alebo aj Dobre vedieť. Túto kategóriu som pridala preto, lebo aj keď sme naštudovali desiatky stránok o Seychelách, niektoré veci nás zaskočili, prekvapili a mnoho vecí sme kvôli vlastnej hlúposti podcenili. Tak aby ste sa tomu vyhli, tu je zopár informácií navyše, ktoré by ste mali vedieť pred cestou, na čo sa pripraviť a na čo by ste nemali zabudnúť:
• aj keď sú Seychely krajinou, kde sa nevyskytuje malária, je dobré si so sebou pribaliť kvalitný repelent. Ja som repelent nemala a tak som aj dopadla 😄 . Hneď prvú noc sa mi podarilo získať 20 nových štipancov len na jednej nohe (potom som radšej prestala počítať) a ďalšie dni nasledoval maratón škrabania sa. Čo už, moja vina. Okrem komárov sa tu nachádzajú aj piesočné mušky, ktoré vás dokážu dosť nepríjemne doštípať a tu mám osvedčený 100 % -ný kokosový olej, ktorý slúži ako spoľahlivá ochrana proti týmto muškám.
• pribaľte si aj opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom (aspoň 50 SPF), pretože slnko je na Seychelách mimoriadne ostré a myslite aj na pokrývku hlavy aby ste nedostali úpal + nepodceňujte pravidelný pitný režim
• univerzálny adaptér tu bude váš dobrý pomocník, pretože zásuvky sú britského typu – trojkolíkové
• čo sa týka oblečenia, toto je kategória, ktorú som podcenila úplne najviac. Až 80 % vecí, ktoré som si pribalila do kufra, som nemala ani raz na sebe. Na Seychelách bola príšerná vlhkosť, behom minúty sme boli kompletne spotení a oblečenie sa na nás doslova lepilo. Berte si preto so sebou naozaj len to najnutnejšie, tzn. plavky, vzdušné krátke šaty, krátku sukňu či šortky, ale hlavne ľahké materiály, ktoré vydržia aj vysokú vlhkosť vzduchu. Samozrejme, pózovanie v nádherných dlhých šatách na pláži je lákavá, no absolútne nereálna predstava a to mi verte 😄 .
• pribaľte si do kufra aj topánky do vody
• na vstup do krajiny nepotrebujete žiadne víza
• na kontrole na imigračnom pri vstupe do krajiny od vás budú vyžadovať spiatočnú letenku, resp. letenku preč z krajiny, takisto musíte preukázať, že máte rezervované ubytovanie na celý váš pobyt (stačí vytlačiť potvrdenie o rezervácii ubytka, inak v našom prípade toto extra neriešili, ani si telefonicky neoverovali, nechceli od nás ani to, aby sme preukázali či máme dostatok finančných prostriedkov či už na účte alebo v hotovosti… celkovo sme na imigračnom strávili asi 3 minúty, takže no stress 🙂
• žiadne očkovanie nie je potrebné
• ak si chcete požičať a šoférovať auto, nepotrebujete medzinárodný vodičský preukaz
• čo sa týka lokálnej SIM karty a dátových balíčkov, tie sme nakoniec ani nepotrebovali. Na letisku a na ubytovaní sme chytali dobrú wifi a cez deň sme na internet ani nepomysleli a ani nebol čas 🙂 . Ale keď potrebujete byť v neustálom spojení so svetom, hlavným prevádzkovateľom mobilných sietí je Airtel a CWR. Pripravte sa však na to, že za dátový balíček s 1,5 GB dát zaplatíte 20 Eur, za 5 GB približne 55 Eur. Viac informácií nájdete TU.
• ak chcete ochutnať miestny rum Takamaka, kúpte si ho v Duty free obchode hneď po prílete za pasovou kontrolou, majú bezkonkurenčne najlepšie ceny
CLO
Čo si so sebou môžete priniesť do krajiny a ktoré veci sú zakázané?
Bezcolné kvóty platné pre cestujúcich vstupujúcich na Seychely:
• 200 ml parfumu a toaletnej vody;
• 2 litre alkoholických nápojov obsahujúcich menej ako 16% alkoholu (ako pivo, víno a šumivé víno);
• 2 litre alkoholických nápojov obsahujúcich viac ako 16% alkoholu (ako je whisky, rum, gin a fermentovaný alebo destilovaný likér);
• 250 gramov tabakového výrobku alebo 200 cigariet.
Zakázaný import (úplne zakázané alebo je potrebné príslušné povolenie): Drogy, strelné zbrane a strelivo, rastliny a rastlinné produkty, mäso a živočíšne produkty, zábavná pyrotechnika a výbušniny, chemikálie, jedy, pornografický materiál
Koľko nás to celé stálo?
Najčastejšia otázka, ktorú dostávame ohľadom tejto dovolenky je, že cenovo na koľko vyjdú Seychely po vlastnej osi? Úprimne vám poviem, že na túto otázku nerada odpovedám, pretože každý je zvyknutý na iný štandard, každý má úplne iné očakávania od dovolenky a preto vás môžu vyjsť Seychely pod 1000 eur, ale takisto aj niekoľko tisíc eur.
Jednoznačne najdrahšiu položku tvoria letenky + doprava na ostrovy + ubytovanie. Ak by ste samozrejme zostali len na jednom ostrove, tieto náklady sa môžu výrazne znížiť.
To isté sa týka ubytovania – dá sa bývať v luxusnom hoteli s all inclusive službami, alebo v menšom rodinnom apartmáne so self-catering službou a viem dokonca aj o ľuďoch, ktorí cestovali po Seychelách cez Couchsurfing.
Nás osobne vyšlo týchto 8 dní na Seychelách 1400 Eur na osobu. Sú v tom zahrnuté komplet všetky výdavky, tzn. letenky, prelety medzi ostrovmi, loď na La Digue, ubytovanie, strava, výlety a atrakcie, suveníry pre rodinu a iné výdavky ako Takamaka rum, koktejly na pláži, požičanie auta a bicyklov atď..
Či je to veľa alebo málo už posúďte sami, my však neľutujeme ani jeden minutý cent, pretože to bola najkrajšia a najlepšia dovolenka akú sme kedy zažili a určite sa tam vrátime znova 🙂 .
Verím, že tento obsiahly článok vám pomôže pri plánovaní vašej vysnívanej dovolenky v raji a uľahčí vám prípravu na cesty. Ak sa vám článok páčil a myslíte si, že by pomohol aj iným ľuďom, ktorí chcú navštíviť Seychely, alebo o tom ešte váhajú, budem vďačná za jeho zdieľanie .
S láskou,
Livka
Livko úžasné psaní a úžasné fotky. Díky moc. S přítelkyní se chystáme na konci léta na trojboj Praslin, La Digue a Mahé a zase se těším o něco více a zase jsem o něco moudřejší! Díky moc!
Ďakujem krásne za pozitívne ohlasy na článok. Veľmi si to vážim 🙂 . Dúfam, že zažijete parádnu dovolenku. Máte sa veru na čo tešiť 🙂 .
Lívka, ďakujeme za užitočné info, určite sa zíde. Už sa tešíme na cestu… niektoré rady som už využila pri plánovaní tripu… Mám stále otázku ohľadom prenájmu autá, dosť nás vystríhali pred požičaním autá, vraj je to dosť divočina…, tak neviem, či rezervovať auto, či nie…. sú na to rôzne názory… z letiska na ubytko ste sa presúvali taxíkmi? Vraj autobusy neberú veľké batožiny….
Ahoj. Ďakujem krásne za milé slová. Veľmi ma teší, že ste už využili niektoré naše tipy a verím, že si užijete super dovolenku :). Čo sa týka prenájmu auta, nemáte sa absolútne čoho báť. V Bliss car hire, odkiaľ sme si požičiavali auto my, mali profesionálny prístup, cesty boli dobré, akurát užšie ako u nás, ale jazda bola bezproblémová, naozaj :). Takže za nás môžem povedať, že sa vôbec nemusíte báť rezervácie auta, ostrov si tak užijete slobodne, naplno. Z letiska na ubytko sme sa presunuli tak, že sme čakali na lokálny autobus a vtom pri nás zastavil domorodec, ktorý nás ochotne odviezol za nejakých 10 eur, čo bola super cena. Oni sú tam naozaj veľmi ochotní, takže sa tam dá aj stopovať, prípadne ak nebudete mať veľké kufre, tak lokálnym autobusom sa dá dostať všade.
Ahooj.Super clanok.my ideme v novembri na 14 dni mahe a la digue a mame na stravu na den vyclenenych 40 €..nemame ani ranajky(iba na mahe 5 dni) ..myslis ze bude to.stacit ked budeme si sami varit a stravovat sa v takeaway ?a mame hojdacie siete nebude problem ked si ich zobereme zo sebou a vzdy si ich rozlozime na hocktorej plazi na la digue??dik za info…
Ahoj. Ďakujem krásne za milé slová a pozitívne ohlasy na článok :). Čo sa týka stravy, určite vám to bude stačiť, ak sa neplánujete stravovať v predražených reštauráciách, ale hlavne v take-away a variť si sami na ubytku. My sme minuli dvaja dokopy 80 EUR za celý týždeň na stravu, takže s budgetom 40 EUR na deň to dáte s prehľadom ;). Myslím si, že s hojdacou sieťou nebude problém, takže si ich pokojne vezmite so sebou. Prajem vám nádherný pobyt a užite si to tam :). Livka
Skvělé informace, 👍pěkně napsané, děkujeme moc se těšíme 😊 letíme v listopadu 🌅🌴
Ďakujem pekne za milý komentár 🙂 . Želám vám nádhernú dovolenku v tropickom raji na Seychelách. Určite nebudete sklamaní 😉 .
Veľmi ďakujem, pomohlo mi to pri plánovaní dovolenky, napísali ste to super, už sa teším na našu dovolenku na Seychelách
Ďakujeme pekne :). Som neskutočne rada, ze ti náš článok pomohol pri plánovaní dovolenky na Seychelách. Želám nádhernú dovču :).