Traveliv.sk https://www.traveliv.sk Precestujte s nami svet... Thu, 29 Oct 2020 19:36:08 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.11 https://www.traveliv.sk/wp-content/uploads/2017/09/cropped-maldives-cover-liv-1-32x32.jpg Traveliv.sk https://www.traveliv.sk 32 32 110618499 Malebný Nový Svět – takmer neznámy kút Prahy https://www.traveliv.sk/malebny-novy-svet/ https://www.traveliv.sk/malebny-novy-svet/#respond Tue, 19 Nov 2019 16:56:09 +0000 https://www.traveliv.sk/?p=4494 Prahu nemusím asi nikomu z vás predstavovať. Táto pulzujúca európska metropola je vďaka svojej bohatej histórii a kultúrnym pamiatkam vyhľadávaným cieľom turistov z celého sveta. Väčšina z nich, ktorá prvýkrát (alebo aj druhýkrát) zavíta do Prahy, navštívi tie najznámejšie pamiatky, spraví milión fotiek a ide ďalej. Praha však nie je len Staromestské námestie s orlojom, Václavák, Pražský hrad či Karlov most. Ukrýva množstvo zaujímavých zákutí a veľakrát naozaj stačí, ak sa vydáte mimo hlavného davu, zájdete do niektorej z bočných uličiek a môžete natrafiť na jedinečné miesta nepreplnené turistami. Potulky Prahou milujeme a radi objavujeme nové, málo navštevované a takmer neznáme miesta „Stovežatej“. Nedávno sme počas jednej z našich prechádzok zavítali …

The post Malebný Nový Svět – takmer neznámy kút Prahy first appeared on Traveliv.sk.

]]>
Prahu nemusím asi nikomu z vás predstavovať. Táto pulzujúca európska metropola je vďaka svojej bohatej histórii a kultúrnym pamiatkam vyhľadávaným cieľom turistov z celého sveta. Väčšina z nich, ktorá prvýkrát (alebo aj druhýkrát) zavíta do Prahy, navštívi tie najznámejšie pamiatky, spraví milión fotiek a ide ďalej.

Praha však nie je len Staromestské námestie s orlojom, Václavák, Pražský hrad či Karlov most. Ukrýva množstvo zaujímavých zákutí a veľakrát naozaj stačí, ak sa vydáte mimo hlavného davu, zájdete do niektorej z bočných uličiek a môžete natrafiť na jedinečné miesta nepreplnené turistami.

Potulky Prahou milujeme a radi objavujeme nové, málo navštevované a takmer neznáme miesta „Stovežatej“. Nedávno sme počas jednej z našich prechádzok zavítali do mestskej časti, o ktorej sa často hovorí ako o najmalebnejšom a najkrajšom mieste v Prahe vôbec. Napriek tomu, že sa nachádza v historickej časti Prahy, kúsok od hradu, záplavy ľudí by ste tu hľadali márne.

Malebný Nový Svět leží pod Pražským hradom, skrčený pod mohutnými barokovými hradbami a tak trochu stranou od všetkého ruchu. Túto malú pražskú štvrť tvorí rovnomenná ulica Nový Svět, ďalej Černínská ulica zovretá vysokými múrmi záhrad Černínského paláca a prísne uzavretého, tajuplného kapucínskeho kláštora, ďalej ulice Kapucínská, Na Náspu a končí na rohu Kanovníckej, kde v minulosti bývala brána oddeľujúca túto štvrť od zvyšku Hradčan.

Nový Svět bol založený v  14. storočí ako predmestie Hradčan a žili tu predovšetkým ľudia, ktorí boli služobne viazaní k hradu. Neskôr, v období prvej republiky ju obývala najmä chudoba, kedy sa v maličkých miestnostiach tiesnili mnohopočetné rodiny. Núdza, nezamestnanosť a hlad boli v týchto končinách každodennou realitou. Pretože v malých miestnostiach sa často nedalo ani pohnúť, prenášal sa život do ulíc a dvorčekov. Medzi jednotlivými domami viseli šnúry s bielizňou a tlač často prirovnávala túto štvrť k talianskym uličkám.

Toto miesto bolo pre jeho malebnosť vyhľadávané filmármi, a nie je tomu inak ani dnes. Mnohí z nich tu dokonca žili alebo stále žijú. Nielen režiséri, ale aj výtvarníci, spisovatelia, hudobníci a bohémovia si obľúbili Nový Svět a stal sa pre nich útočiskom a inšpiráciou pre ich tvorbu.

Napríklad v uličke Na Náspu býval slávny Karel Kachyňa, režisér filmov Kráľ Šumavy či Lásky medzi kvapkami dažda. V Černínskej ulici, v dome číslo 5 je galéria a malý balkón na poschodí s dreveným zábradlím so sochami.  V tomto dome má ateliér a zároveň domov výtvarník Jan Štankmajer. Na protiľahlej strane ulice mal zasa svoj prvý  pražský ateliér maliar Jan Zrzavý.

Na malom námestíčku na križovatke ulíc Černínská a Nový Svět najviac púta pozornosť jedna, na historické centrum Prahy veľmi neobvyklá stavba – zrubová chalúpka so šindľovou strechou. Hovorí sa jej U Raka. Ide o jedinú stavbu svojho druhu v historickom jadre Prahy. Za chudobnou krajčírkou Josefinou Rabochovou sem chodil Jakub Arbes (neskôr sa s ňou aj oženil a mali spolu deti), ktorý sem umiestnil i dej romaneta Zázračná madona.

V druhej polovici minulého storočia si dom kúpili dvaja nerozluční priatelia, spisovatelia Arnošt Lustig a Ota Pavel. Na začiatku deväťdesiatych rokov drevenú chalupu napadla drevomorka. V spolupráci s pamiatkarmi však bola postavená replika pôvodnej drevenice. Dnes táto chalúpka ponúka romantické ubytovanie a posedenie pri káve či pohári vína.

V čele námestia zaujme aj minidomček číslo 6, ktorý má len jedno okno, no žiadne dvere, len naznačený rám v omietke. Vchádza sa do neho z priľahlého domu číslo 27.

V dome U Zlatého stromu býval filmový scenárista, režisér a tvorca známeho Pana Tau Jindřich Polák.

Historicky najslávnejší dom tejto štvrti je U zlatého noha s číslom 1. V roku 1600 prišiel do Prahy na pozvanie cisára Rudolfa II. dánsky hvezdár Tycho de Brahe. Vtedy to bol hostinec a slávny astronóm v ňom nejaký čas prebýval, než sa presťahoval do domu na Pohořelci.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorú si na Novom Světe môžete všimnúť je, že takmer každý dom má vo svojom názve zlato. A tak tu nájdete napríklad dom U zlaté hrušky, U zlatého hroznu, U zlaté hvězdy, U zlatého noha, U zlatého beránka a podobne. Obyvatelia, ktorí mali skutočne hlboko do vrecka, sa to snažili vynahradiť aspoň zlatými názvami svojich domovov.

Ak niekedy budete v týchto končinách, rozhodne odporúčam návštevu malej rodinnej kaviarne Kavárna Nový svět, ktorá sa nachádza v prízemí domu U zlaté hvězdy. Pre nás s Jankom je to jedno z najútulnejších miest v Prahe s jedinečnou atmosférou skrytou za storočnými múrmi  starobylého domu. Vychutnáte si tu nielen vynikajúcu kávu, ale aj skvelé domáce zákusky, raw dezerty, vegánske občerstvenie, lahodné polievky, domáci kváskový chlieb či domáce limonády.

Pokiaľ vám počas potuliek touto štvrťou vyhladne, môžete navštíviť reštauráciu U zlaté hrušky, ktorá ponúka príjemné posedenie s českou kuchyňou. Očakávajte však vyššie ceny za jedlo a nápoje.

V skratke

Ako sa sem dostať: Na Nový Svět sa najlepšie dostanete MHD: električkou číslo 22 alebo 23 do zastávky Brusnice alebo Pohořelec.

Čo navštíviť: Okrem prechádzky po Novom Světe a nasávaní atmosféry tohto fantastického miesta odporúčam spojiť i s návštevou Pražskej Lorety a  barokových záhrad Černínskeho paláca. Nevynechajte ani posedenie v roztomilej kaviarni Kavárna Nový Svět.

Kam na jedlo: Do reštaurácie U zlaté hrušky

Kde sa ubytovať: Romantik hotel U Raka

Na Prahe mám rada to, že v podstate stále tu je čo objavovať, aj keď má človek pocit, že ju už dokonale pozná. Nový Svět patrí k miestam, kam sa určite budeme často vracať kvôli jeho nezameniteľnej atmosfére (minimálne do kaviarne) a ak ste tu ešte neboli, je čas to napraviť 🙂 .

Počuli ste už niekedy o tomto mieste? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie a ak máte tipy na ďalšie tajuplné miesta v Prahe, sem s nimi 😉 . Radi sa necháme inšpirovať.

The post Malebný Nový Svět – takmer neznámy kút Prahy first appeared on Traveliv.sk.

]]>
https://www.traveliv.sk/malebny-novy-svet/feed/ 0 4494
Spoznajte 9 najkrajších pražských záhrad a parkov (podľa nás) https://www.traveliv.sk/spoznajte-9-najkrajsich-prazskych-zahrad-a-parkov-podla-nas/ https://www.traveliv.sk/spoznajte-9-najkrajsich-prazskych-zahrad-a-parkov-podla-nas/#respond Mon, 11 Nov 2019 19:13:29 +0000 https://www.traveliv.sk/?p=4401 Čarovná Praha právom patrí medzi najkrajšie európske metropoly. Je plná kultúrnych, historických a architektonických pamiatok, rozkošných dláždených uličiek v Starom meste, nádherných námestí, ale aj rozmanitých záhrad či parkov. Možno sa vám po celodennom spoznávaní krás Prahy zacnie po troche odpočinku a budete hľadať miesto, kde si môžete vychutnávať ničím nerušený pokoj a relaxovať. Vždy, keď máme s Jankom voľnejšie dni alebo chceme len tak utiecť pred davom turistov v centre Prahy, tak naše kroky vedú do niektorého z pražských parkov a záhrad, ktoré sú pre nás takou zelenou oázou pokoja uprostred rušného veľkomesta. Keď som nedávno na sociálne siete pridala zopár fotiek z týchto miest, doslova …

The post Spoznajte 9 najkrajších pražských záhrad a parkov (podľa nás) first appeared on Traveliv.sk.

]]>
Čarovná Praha právom patrí medzi najkrajšie európske metropoly. Je plná kultúrnych, historických a architektonických pamiatok, rozkošných dláždených uličiek v Starom meste, nádherných námestí, ale aj rozmanitých záhrad či parkov. Možno sa vám po celodennom spoznávaní krás Prahy zacnie po troche odpočinku a budete hľadať miesto, kde si môžete vychutnávať ničím nerušený pokoj a relaxovať.

Vždy, keď máme s Jankom voľnejšie dni alebo chceme len tak utiecť pred davom turistov v centre Prahy, tak naše kroky vedú do niektorého z pražských parkov a záhrad, ktoré sú pre nás takou zelenou oázou pokoja uprostred rušného veľkomesta.
Keď som nedávno na sociálne siete pridala zopár fotiek z týchto miest, doslova ste ma zaplavili správami (čomu sa samozrejme veľmi teším) a úprimne ma prekvapil váš záujem, preto som sa rozhodla, že dám dokopy tento článok s tipmi na naše najobľúbenejšie parky a záhrady v Prahe.

V článku nájdete známe, aj menej známe miesta, ktoré navštevujú najmä domáci a verím, že si vyberiete z tohto zoznamu aspoň jedno miesto, ktoré vás osloví.

#1 Vojanovy Sady

Neskutočný pokoj priamo v historickom centre neďaleko Karlovho mostu ponúkajú  Vojanovy sady, kde si môžete sadnúť na lavičku pod rozkvitnuté stromy a relaxovať. Najkrajšie je tu na jar, kedy okrem ovocných stromov nádherne kvitnú aj magnólie.

Zaujímavým spestrením sadov sú voľne sa pohybujúce pávy, ktorých je tu naozaj veľké množstvo. Okrem toho tu nájdete dve kaplnky – Kaplnka sv. Terézie a Kaplnka sv. Eliáša s kvapľovou výzdobou a nástennými maľbami, slnečné hodiny zo 17. storočia, menšie jazierko, či vyhliadkovú terasu s lavičkami a ružovými pergolami. Je považovaná za najstaršiu čiastočne zachovalú záhradu v Prahe.

Na toto miesto chodím veľmi rada rozjímať, prečítať si knižku v tieni stromov pri jazierku alebo obdivovať už spomínané kvitnúce magnólie.

Psíčkarov určite nepoteší, že je tu zákaz vstupu so psami.

Ako sa sem dostanete: Vstup je z ulice U Lužického semináře, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti zastávky električiek a metra A – Malostranská

Otváracia doba: december – január: 8 – 16

                            február – marec: 8 – 17

                            apríl – september: 8 – 19

                            október – november: 8 – 17

Vstupné: Zadarmo

#2 Vrtbovská záhrada

Na svahu Petřína sa nachádza jedna z najkrajších a najvýznamnejších barokových záhrad v Prahe, Vrtbovská záhrada. Bola vybudovaná v miestach bývalej vinice v rokoch 1715 – 1720 pre Jána Jozefa grófa z Vrtby, najvyššieho kastelána Pražského hradu. Autorom návrhu je  František Maxmilián Kaňka.

Kaňka sa zaslúžil nielen o prestavbu paláca, v ktorom sa gróf zdržiaval, ale aj o vytvorenie unikátnej barokovej záhrady, ktorá ho obklopovala. Za pomoci dokonalého sochárskeho umenia Matyáša Bernarda Brauna a vďaka freskám Václava Vavřinca Reinera bol vytvorený prekrásny areál, ktorý je doteraz považovaný za jednu z najatraktívnejších záhrad svojho druhu.

Vrtbovská záhrada je tvorená terasami v troch výškových úrovniach a z každej z nich sa pred vami otvorí očarujúci výhľad. Tieto terasy sú prepojené širokými schodiskami a navzájom sa prelínajú. Vďaka tomu si môžete z vtáčej perspektívy prezrieť napríklad Pražský hrad, Chrám svätého Mikuláša a z najvyššej úrovne terasy sa pred vami otvorí panoráma mesta a fascinujúce výhľady na Malú Stranu.

O existencii tejto záhrady sme s Jankom dlho nevedeli, aj keď sa nachádza priamo v historickom centre Prahy, vstup do nej je úplne nenápadný a natrafili sme na ňu náhodne, pri prechádzke Malou Stranou. O to väčšie bolo naše prekvapenie, keď sme ju objavili a právom patrí do tohto nášho zoznamu. Je to prekrásne miesto a tie výhľady na Prahu stoja jednoznačne za to.

Ako sa sem dostanete: Vstup je z ulice Karmelitská, asi 100 metrov od Chrámu sv. Mikuláša (zastávka električky – Malostranské náměstí)

Otváracia doba: apríl – október: 10 – 18

Vstupné: Dospelí – 80 Kč

                Znížená cena – 70 Kč (seniori, študenti)

                Deti do 15 rokov – 60 Kč

#3 Valdštejnská záhrada

Táto záhrada patrí medzi najvýraznejšie stavby českého raného baroka. Nachádza sa v areáli Valdštejnského paláca na pražskej Malej Strane, ktorý je sídlom Senátu Českej republiky. Dominantou záhrady je kolosálna stavba Sala terrena, kde sa v letných mesiacoch konajú koncerty a rôzne kultúrne akcie. Vždy, keď prídem do Valdštejnskej záhrady, najviac obdivujem majestátnu kvapľovú stenu, ktorá na mňa pôsobí mystickým dojmom. Keď sa na ňu viac zahľadíte, môžete si v nej všimnúť rôzne postavičky zo zvieracej ríše, či smiešne ľudské tváre a príšery. Fantázii sa medze nekladú 🙂 .

Súčasťou záhrady je okrem Valdštejnského paláca, Sala terrena a kvapľovej steny aj rybník s umelým ostrovčekom so sochou Herkula, fontána, množstvo sôch a nájdete tu aj voľne sa pohybujúce pávy, divoké kačice, pestrofarebné ryby v jazierku a výry v obrovskej voliére.

Ako sa sem dostanete: Vchod je z Letenskej ulice, z prvého nádvoria Valdštejnského paláca alebo bránou od stanice metra A – Malostranská.

Otváracia doba: apríl – október: 10 – 18 (jún až september o hodinu dlhšie, do 19-tej)

Vstupné: Zadarmo

#4 Záhrada Kinských

Táto rozsiahla záhrada leží na južnom a juhovýchodnom svahu Petřína. Od ostatných petřínskych záhrad je oddelená Hladovým múrom, vybudovaným za Karla IV. Spočiatku tu boli lesy, neskôr vinice a začiatkom 19. storočia tieto pozemky kúpila rodina Kinských, ktorá si tu dala postaviť letné sídlo so záhradou v anglickom štýle. Stavba letohrádku bola ukončená v roku 1831 a v súčasnosti slúži ako Národopisné múzeum.

Záhrada Kinských ponúka návštevníkom nielen prekrásnu prírodu, ale predovšetkým veľa stavieb a objektov, ktoré záhradu dotvárajú k dokonalosti. Pri prechádzkach kľukatými cestičkami uvidíte pieskovcové skaly, vyhliadky, niekoľko jazierok, vodopády, schody po ktorých tečie voda, drevené mostíky, pravoslávny kostolík, detské ihrisko a ďalšie prírodné krásy. Výhľady na Prahu sú z tejto záhrady na nezaplatenie.

Obrovskou raritou týchto záhrad je „putovný“ drevený Kostol sv. Michala, ktorý bol rozobraný a privezený z Podkarpatskej Rusi v roku 1929.

Veľmi tu oceňujem, že všetky vstupy do Záhrady Kinských sú bezbariérové a v miestach kde sú schody, je vždy možnosť odbočiť na cestu, ktorá formou rampy schodiská obchádza.

Ako sa sem dostanete: Hlavný vstup je z Námestia Kinských (zastávka električky – Švandovo Divadlo), ďalšou možnosťou je využiť vstupnú bránu na vrchu Petřín (nachádza sa medzi Koleje Strahov a Ružovým sadom)

Otváracia doba: Celoročne voľne prístupná

Vstupné: Zadarmo

#5 Havlíčkovy sady (Grébovka)

Náš absolútny favorit spomedzi pražských parkov, Grébovka, je inšpirovaný talianskou renesanciou a naozaj tu budete mať pocit, že ste sa na chvíľu ocitli v úplne inej krajine. Park sa rozkladá v Prahe 2 na Vinohradoch a nachádza sa v ňom nádherná novorenesančná budova Grobeho vila, fontána s vodnou kaskádou, jazierko, očarujúca umelá jaskyňa Grotta, kaviareň Pavilón Grébovka, detské ihrisko a množstvo trávnatých plôch ako stvorených na piknik v prírode.

Každoročne sa tu koná tiež obľúbené vinobranie. Víno tu však môžete ochutnať celoročne, a to vo Viničnom altánku s romantickým výhľadom na vinice rozprestierajúce sa pod ním (Viničný altánok je momentálne zatvorený, nakoľko tu prebieha rekonštrukcia).

Keďže sme s Jankom milovníci dobrého jedla a kvalitného vínka, toto miesto máme obzvlášť veľmi radi a myslím si, že každý vinár si tu nájde to svoje. Tunajšie vinice majú rozlohu 1,7 ha a ročne sa vyprodukuje približne 4 000 litrov vína. Pestujú sa tu odrody Müller Thurgau, Ryzling rýnsky, Rulandské šedé, Hibernal, Rulandské modré, Modrý Portugal, Dornfelder a  Neronet, ktoré môžete degustovať priamo v altánku a k tomu si dopriať rôzne talianske špeciality a francúzske syry.

Ako sa sem dostanete: Prvá možnosť je električkou na zastávku Jana Masaryka (a ďalej pešo až na ulicu Rybalkova, kde je vstup do Havlíčkovych sadov), ďalšou možnosťou je metrom A na stanicu Náměstí Míru, odkiaľ budete pokračovať pešo ulicami Americká a Kopernikova až k vstupu do sadov z ulice U Havlíčkových sadu priamo nad Grottou a poslednou možnosťou je zo stanice Nádraží  Vršovice ulicou U vršovického nádraží cez mostík na druhú stranu Botiča (vchod do záhrady vľavo).

Otváracia doba: zimná: 6 – 22

                            letná: 6 – 24

Vstupné: Zadarmo

#6 Stromovka (Královská obora)

Jeden z najväčších pražských parkov nájdete v Prahe 7, v susedstve holešovického Výstaviště. Stromovka, pôvodne Kráľovská obora je skutočne majestátny, anglický park, ktorý je zelenou kvitnúcou oázou v srdci Prahy.
Možností, ako využiť voľný čas na tomto mieste je neúrekom – pri pikniku v tráve pod klenbou storočných stromov, behom, korčuľovaním, alebo pri obyčajnej prechádzke s kamarátmi alebo deťmi. Prípadne poznávaním, nakoľko tu nájdete Planetárium hl. mesta Prahy, kde možno denne vídať náučné programy o planétach a iných zaujímavostiach vesmíru. Oborou vedie náučno-zábavný chodník “Stromovkou za poznaním”.  10 stanovíšť poskytuje návštevníkom nielen zaujímavé informácie o faune, flóre a histórii parku , ale zároveň láka k športovému vyžitiu a pobaveniu počas jeho návštevy.

Nachádza sa tu kráľovský lovecký letohrádok, spomínané planetárium, niekoľko rybníkov, detských ihrísk, vonkajšie fitness, reštaurácia Vozovňa Stromovka, či unikátna a dodnes funkčná pamiatka – Rudolfova štôlňa, ktorá Stromovku kedysi zásobovala vodou.

Ako sa sem dostanete: Električkou – zastávka Výstaviště, autobusom č. 131 – zastávka Sibiřské nám., prípadne parníkom z Rašinovo nábřeží

Otváracia doba: Celoročne voľné prístupná

Vstupné: Zadarmo

#7 Letenské sady

Tento park ponúka ikonické a tie najkrajšie výhľady na historické centrum Prahy a pražské mosty. Je to miesto, kam chodíme s Jankom často a veľmi radi. V parku možno tráviť čas nielen príjemnými prechádzkami po rozľahlom areáli, posedením s priateľmi, usporiadaním pikniku, ale aj športovými aktivitami ako je beh, in-line korčuľovanie, jazda na skateboarde, často sa tu cvičí joga, tai-či alebo aerobik a iné skupinové cvičenia.

Poteším aj gurmánov, nakoľko sa tu nachádzajú dve výborné reštaurácie. Vo východnej časti parku pri Letenskom zámečku sa nachádza obľúbená vonkajšia reštaurácia, kde sa podávajú najmä tradičné české pokrmy a výborné pivo. Druhá reštaurácia v západnej časti parku sa volá Hanavský pavilon, ktorá je zameraná na zážitkovú gastronómiu a obdivovať môžete aj jej krásny interiér.

Dominantou Letenských sadov je obrovský metronóm. Toto kyvadlo je dnes osadené na mieste monumentálneho Stalinovho pomníka, ktorý bol odstránený v novembri 1962. Zaujímavosťou je, že inštaláciu kyvadla nemohla vykonávať pozemská technika kvôli obavám z porušenej statiky podstavca po odstrelení Stalinovho pomníka, preto ho na miesto osadila obria helikoptéra.

Ako sa sem dostanete: Metrom, linkou A – výstup na stanici Hradčanská, potom pešo až k Letenským sadom (cca. 7 minút) alebo električkou na zastávku Sparta

Metrom, linkou B – výstup na stanici Náměstí republiky a následne električkou na zastávku Sparta

Metrom, linkou C – výstup na stanici Vltavská a následne električkou na zastávku Sparta

Otváracia doba: Celoročne voľne prístupná

Vstupné: Zadarmo

#8 Sacré Coeur

Uprostred uponáhľaného sveta nájdete miesto plné zelene. Malý park Sacré Coeur sa nachádza na pražskom Smíchove. Ešte v prvej polovici 19. storočia boli na jeho  mieste vinice a ovocné sady, neskôr  tu vznikol park ako súčasť dievčenského kláštora Sacré Coeur. Dnes je tento park veľmi príjemným miestom nielen na oddych, piknik v prírode, ale napríklad i na šport, pretože sa tu nachádzajú outdoorové fitness stroje a na svoje si tu prídu aj rodinky s deťmi . Súčasťou parku je totiž detské ihrisko, lanový most či minizoo. Príjemným bonusom je výhľad na Smíchov a časť Prahy na pravom brehu Vltavy. Určite sa tu zastavte (nielen po vyčerpávajúcich nákupoch), ak budete v týchto končinách 🙂 .

Ako sa sem dostanete: Park Sacré Coeur je prístupný pešou lávkou z prvého poschodia obchodného centra OC Nový Smíchov alebo z ulice Drtinova.

Otváracia doba: Celoročne voľne prístupná

Vstupné: Zadarmo

Všetky vyššie spomenuté parky a záhrady nájdete buď priamo v historickom centre, alebo širšom centre Prahy, no tento zoznam by nebol kompletný, ak by som nepridala posledný, náš bonusový tip. Toto miesto je totiž tak jedinečné, že by bola škoda ho nespomenúť, aj keď sa nenachádza priamo v Prahe.

#9 Průhonický zámecký park

Rozprávková príroda na dosah od hraníc hlavného mesta, len 10 kilometrov od centra Prahy – to je Průhonický zámecký park, jeden z najväčších (s rozlohou 250 ha) a najkrajších parkov v Českej republike.

Průhonický park založil gróf Arnošt Emanuel Silva Tarouca v roku 1885 a začal tvoriť park podľa svojich predstáv. Porasty drevín, skupiny stromov a kríkov sa striedajú s voľnými lúčnymi plochami, s rybníkmi, potokmi a ich slepými ramenami. Průhonický park je vrcholným krajinárskym dielom na európskom kontinente.

Najkrajší je park na jar, kedy tu kvitne množstvo zaujímavých rastlín. Výnimočná je zbierka rododendronov čítajúca okolo 8000 kusov.

Dominantou parku je nádherný novorenesančný zámok, ktorý je v súčasnosti sídlom Botanického ústavu a častým dejiskom rôznych kultúrnych a spoločenských udalostí. Toto miesto inšpirovalo aj mnohých filmárov a bolo tu natočených niekoľko rozprávok. Je to totálna romantika, takže ak chcete potešiť svoje polovičky, určite ich sem zoberte na romantickú prechádzku 🙂 .

Průhonický park je Národnou kultúrnou pamiatkou a súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Ako sa sem dostanete: Verejnou dopravou – z Prahy zo stanice metra C “Opatov” autobusom číslo 363, 385 do stanice “Průhonice”.

                                      Autom – Po diaľnici D1, EXIT 6, Průhonice – z námestia vjazd na parkovisko pred Průhonickým zámkom

Otváracia doba: november – február: 8 – 17

                            marec: 8 – 18

                            apríl: 8 – 19

                            máj – september: 8 – 20

                            október: 8 – 19

Vstupné: Sezóna vedľajšia (1.11.-31.3.) / hlavná (1.4.-31.10.)

                 Dospelí: 50/80 Kč

                 Znížené vstupné (seniori, študenti, deti 6-15 rokov): 30/50 Kč

                 Deti do 6 rokov, ZŤP + doprovod: zadarmo

Tak, a to by bolo na dnes všetko. Prekrásnych parkov a záhrad je v Prahe neúrekom, no všetky tipy by sa do jedného článku nezmestili, preto ho berte, prosím s rezervou. Sú to miesta, ktoré máme my osobne najradšej a ktoré často navštevujeme.

Som zvedavá aj na vaše názory. Ktorý park alebo záhradu máte v Prahe najradšej vy? Napíšte mi vaše tipy do komentárov, rada sa nechám inšpirovať 😉 .

Ak sa vám článok páčil, môžete ho zazdieľať aj vašim kamošom, budem za to zo srdca vďačná.

The post Spoznajte 9 najkrajších pražských záhrad a parkov (podľa nás) first appeared on Traveliv.sk.

]]>
https://www.traveliv.sk/spoznajte-9-najkrajsich-prazskych-zahrad-a-parkov-podla-nas/feed/ 0 4401
Tip na výlet: Rozprávkový Český Krumlov https://www.traveliv.sk/tip-na-vylet-rozpravkovy-cesky-krumlov/ https://www.traveliv.sk/tip-na-vylet-rozpravkovy-cesky-krumlov/#respond Tue, 29 Oct 2019 15:36:11 +0000 https://www.traveliv.sk/?p=4339 Tento rok sme si s Jankom povedali, že chceme lepšie spoznať krajinu, ktorá je naším domovom už viac než 4 roky. Česko je plné dych berúcich miest a čoraz viac sa presviedčame o tom, že tie najkrajšie miesta na svete máme, ako sa hovorí, hneď za rohom . Začiatkom leta sa nám konečne podarilo navštíviť Český Krumlov, ktorý som mala v hľadáčiku už nejaký ten piatok a týmto mestom som bola absolútne ohromená. Už podľa fotiek na internete som tušila, že sa máme na čo tešiť, realita však ďaleko predčila naše očakávania. Pri prechádzke krivoľakými uličkami Krumlova natrafíte na impozantný zámocký …

The post Tip na výlet: Rozprávkový Český Krumlov first appeared on Traveliv.sk.

]]>
Tento rok sme si s Jankom povedali, že chceme lepšie spoznať krajinu, ktorá je naším domovom už viac než 4 roky. Česko je plné dych berúcich miest a čoraz viac sa presviedčame o tom, že tie najkrajšie miesta na svete máme, ako sa hovorí, hneď za rohom .

Začiatkom leta sa nám konečne podarilo navštíviť Český Krumlov, ktorý som mala v hľadáčiku už nejaký ten piatok a týmto mestom som bola absolútne ohromená. Už podľa fotiek na internete som tušila, že sa máme na čo tešiť, realita však ďaleko predčila naše očakávania.
Pri prechádzke krivoľakými uličkami Krumlova natrafíte na impozantný zámocký komplex, malebné meštianske domy, romantické zákutia, ale aj útulné kaviarne, stredoveké krčmy a iné pamätihodnosti, ktoré dotvárajú celkový ráz tohto rozprávkového mesta na juhu Čiech.

Český Krumlov je hneď po Prahe druhým najnavštevovanejším mestom Českej republiky. A nie náhodou. Nádherné historické mesto, ktoré leží v esovite zakrivených meandroch rieky Vltava, má magickú atmosféru a od roku 1992 je zapísané na svetový zoznam UNESCO. Číňania si ho dokonca zamilovali natoľko, že technologický gigant Huawei dal postaviť jeho vernú kópiu na juhu Číny v meste Tung – Kuan.

My sme sa v Krumlove rozhodli aj prenocovať, aby sme si ho mohli naplno užiť a bola to skvelá voľba. Skoro ráno a podvečer je tu minimum turistov (ročne navštívi toto mesto približne pol milióna ľudí), vďaka čomu sme dokázali pofotiť mesto bez zástupu ľudí a v pokoji nasávať nezameniteľnú atmosféru mesta. Nemali sme nejaké konkrétne plány, čo chceme navštíviť, pretože nakoniec si aj tak vždy najviac vychutnávame túlanie sa po spletitých uličkách miest a krásne výhľady. Inak tomu nebolo ani v Českom Krumlove.

Čo všetko môžete vidieť  a zažiť v Českom Krumlove?

Štátny hrad a zámok Český Krumlov

Štátny hrad a zámok Český Krumlov patrí svojou architektonickou úrovňou, kultúrnou tradíciou i rozlohou medzi najvýznamnejšie pamiatky stredoeurópskej oblasti. Je situovaný na vysokom skalnom výbežku na brehu rieky Vltava a je skutočným klenotom tohto mesta. Pokiaľ si budete chcieť vychutnať aj interiéry zámku a dozvedieť sa podrobnosti nielen o histórii, môžete si vybrať hneď z niekoľkých prehliadkových trás. Všetko podstatné o jednotlivých okruhoch sa dozviete na tejto stránke.

My sme zo všetkých prehliadkových okruhov zvolili expozíciu Hradného múzea a výstup po 162 schodoch na vrchol Zámockej veže, ktorá je už od nepamäti symbolom Českého Krumlova. Vstupné v čase nášho pobytu (rok 2019) stálo pre dospelú osobu 150 Kč. Z veže sa nám naskytol prekrásny výhľad na celé mesto a panoráma gotických i renesančných domčekov ohraničených Vltavou patrí medzi naše top zážitky z Českého Krumlova. Maximálne odporúčam 🙂 .

Na zámku sa počas celého roka koná nespočetné množstvo kultúrnych podujatí. Či už sa jedná o koncerty, výstavy alebo divadelné predstavenia. Ak teda túžite po nevšednom zážitku na zámku, odporúčam vám dopredu si zistiť čas konania týchto podujatí, aby vám niečo neušlo.
Súčasťou zámku je aj zámocká záhrada s nádhernou kaskádovitou fontánou a unikátne Otáčavé hľadisko, ktoré je jedinečné tým, že sa tu hlavne v letných mesiacoch usporadúvajú rôzne divadelné a tanečné predstavenia pod šírym nebom. Program divadla si môžete pozrieť na tejto stránke.

Historické centrum  Českého Krumlova

Určite si nenechajte ujsť prechádzku po historickom centre Českého Krumlova, ktoré si rozhodne zamilujete. V jeho úzkych, romantických uličkách nájdete rôzne remeselnícke výrobky, antikvariáty, stredoveké krčmy, útulné kaviarne, reštaurácie s letnou terasou, mostíky cez rieku, veľký počet zachovaných mestských domov v gotickom a renesančnom štýle, fontánu s morovým stĺpom a za zmienku stojí aj Námestie Svornosti s mestskou radnicou, gotický Kostol sv. VítaLatrán (podhradie mesta). Do Latránu sa vstupuje Českobudějovickou bránou, ktorá ako jediná zostala z pôvodne deviatich mestských brán.

Egon Schiele Art Centrum

Nielen milovníci umenia určite ocenia Art Centrum v takzvanom Vnútornom meste, ktoré nadväzuje na dielo Egona Schieleho. Rakúsky, provokatívny maliar ženských aktov, známy žiak ešte známejšieho Gustáva Klimta žil a tvoril aj v Českom Krumlove, odkiaľ pochádzala jeho mama. Týmto mestom sa vo svojich dielach nechal výrazne inšpirovať. Medzinárodný projekt ponúka výstavy klasického a súčasného umenia.

Pivovar Eggenberg

Mesto má vlastný Pivovar Eggenberg, nazvaný podľa šľachtického rodu Eggenbergovcov. Tradícia varenia piva v Českom Krumlove siaha k samým počiatkom mesta. Rozkvet pivovarníctva nastal v čase vlády posledných Rožmberkov.

V tomto pivovare môžete absolvovať aj prehliadky s následnou ochutnávkou, kde sa zoznámite s tajomstvom výroby zlatého moku. V predajni v areáli pivovaru si potom viete zakúpiť aj niečo na pamiatku domov. V priľahlej reštaurácii s vonkajšou terasou zasa môžete ochutnať alkoholické a nealkoholické nápoje produkované pivovarom Eggenberg (dnes už pod značkou Český Krumlov) a k tomu samozrejme niečo dobré pod zub 🙂 .

Grafitová baňa v Českom Krumlove

Návštevu grafitovej bane v Českom Krumlove si užijú nielen dospelí, ale aj detičky. Je to dobrodružná prehliadka, ktorá prebieha v podzemí, kam vás zavezie banský vláčik. Zoznámite sa tu s históriou ťažby grafitu, náročnosťou profesie baníkov, uvidíte nástroje ktoré sa používali k ťažbe a takisto vozíky na prepravu horniny. Aj keď pred vstupom do bane dostanete špeciálne oblečenie, nezabudnite sa teplo obliecť, teplota v bani je len okolo 10 stupňov. Viac info nájdete TU.

Športové aktivity v Českom Krumlove

Ak už budete mať dosť pamiatok či potuliek po meste a zatúžite po väčšom dobrodružstve, môžete zvoliť niektorú z mnohých športových aktivít, ktoré Český Krumlov ponúka. Okolie mesta je ideálnym miestom na pešiu a cykloturistiku, pre tých odvážnejších odporúčam splav Vltavy alebo len malý okruh mestom, počas ktorého spoznáte jeho krásy z hladiny rieky.

Ďalšie aktivity a možnosti športového využitia v Českom Krumlove nájdete na tejto stránke.

Ako sa dostať do Českého Krumlova?

Najjednoduchším spôsobom dopravy je samozrejme cesta autom, ale viete sa sem dostať aj verejnou dopravou. Autom je to približne 3,5 hodinová jazda po diaľnici z Bratislavy smerom na Viedeň, Linz a následne po okresných cestách až do Českého Krumlova.

Čo sa týka verejnej dopravy, pravidelne sem jazdia žlté autobusy Regiojet, prípadne Flixbus. Odporúčam vystúpiť na zastávke Český Krumlov – Špičák, odkiaľ  to máte približne 15 minút peši do centra mesta.

Parkovacích miest je v Krumlove dostatok, počítajte však s vyššími cenami. Na hlavnom parkovisku priamo pod hradom zaplatíte 50 Kč za každú započatú hodinu.

Ubytovanie v Českom Krumlove

Ako som už spomínala, my sme sa rozhodli v Krumlove prenocovať, no ako to už u nás býva zvykom, všetko riešime na poslednú chvíľu a inak to nebolo ani s naším ubytovaním v meste. No a čo, že sme tam išli v hlavnej sezóne, kedy je všetko už niekoľko mesiacov dopredu zarezervované? Výber bol týmto pádom výrazne obmedzený a nám nezostalo nič iné, než zobrať prvý voľný apartmán, ktorý sme na internete našli a aspoň trošku sa nám páčil.

Nakoniec sme zvolili ubytovanie v apartmánoch Pod kamenem, ktoré sa nachádzali približne 2 kilometre od zámku. S týmto výberom sme boli celkom spokojní, aj napriek vzdialenosti do historického centra. Vybavenie izieb bolo perfektné, všetko moderné, krásne čisté a aj pani majiteľka bola veľmi milá a ochotná. Raňajky sme mali pripravené v chladničke, kedykoľvek sme si mohli uvariť kávu a čaj a súčasťou ubytovania bolo aj bezplatné parkovisko. Cena za noc sa pohybuje okolo 50 Eur.


Tip: Pozrite si zľavové ponuky ubytovania v Českom Krumlove.

Kam na jedlo a nápoje v Českom Krumlove

V Českom Krumlove nájdete množstvo skvelých reštaurácií a kaviarničiek s bohatou ponukou jedál a nápojov. Na svoje si tu príde naozaj každý, či už ste milovníci tradičnej českej kuchyne, medzinárodnej gastronómie, vegánskych jedál, sladkých dobrôt alebo si chcete len tak v kľude posedieť pri šálke kávy, čaju, pive či skvelého vína.
Za 2 dni sme tých podnikov navštívili hneď niekoľko a tu je zoznam našich TOP miest, kde sa oplatí zastaviť:

Restaurace Jelenka – po príchode do Českého Krumlova nám poriadne vyhladlo a táto reštaurácia bola prvá, ktorá nám padla do oka. Bola tu milá a rýchla obsluha, výborná česká kuchyňa na ktorej sme si skutočne pochutnali. V letných mesiacoch ponúka aj posedenie na terase. Ceny boli príjemným prekvapením (na centrum Krumlova), takže za nás absolútna spokojnosť.

Švejk Restaurant – Švejk je jednoducho česká klasika, ktorá takmer nikdy nesklame. Tradičná kuchyňa, veľké porcie, dobré pivo, rýchla a príjemná obsluha za prijateľné ceny.

Kafemlejnek – toto miesto nás očarilo natoľko, že sme tu na teraske sedeli takmer celé poobedie až do odchodu nášho autobusu a sledovali raftárov, ako splavujú Vltavu. Veľmi útulná, romantická kaviareň s úžasnou polohou priamo pri rieke s ešte krajším výhľadom. Tento podnik ponúka nielen výbornú kávu, zákusky, domáce limonády, ale aj kvalitné vína, syrové dobroty a fantastické raňajky od 8:30. Odporúčame všetkými desiatimi.

Egon Schiele Café – mimoriadne štýlová kaviareň v centre mesta zariadená retro nábytkom. Ak si chcete zaspomínať na staré časy alebo si spraviť perfektnú fotku na Instagram, toto je miesto pre vás.

Dobrá čajovna – ak budete mať chuť na lahodný, kvalitný čaj alebo na posedenie v útulnom prostredí pri shishe, toto miesto by ste rozhodne nemali vynechať. Je tu skvelá obsluha, nevtieravá hudba, bohatý sortiment a môžete si dať aj niečo malé pod zub.

Apotheka Cafe Bar – keďže som povolaním lekárnik, kam inam by viedli moje kroky, než do Apotheka Cafe Bar. Hneď, ako som si tento podnik všimla, upútal moju pozornosť a z interiéru som bola úplne hotová. Jednoducho nádhera. Moje farmaceutické srdce zaplesalo a dlhé minúty som obdivovala prekrásne zariadenie tohto baru. Čo sa týka obsluhy, pracujú tu naozaj špičkoví barmani, majstri vo svojom odbore a bola radosť sledovať, ako miešajú drinky. Pri výbere nápojov vedia super poradiť a používajú len ten najkvalitnejší alkohol. Odporúčam zastaviť sa tu podvečer, už len kvôli jedinečnej atmosfére miesta.

MLS Creperie – Český Krumlov by som pokojne mohla premenovať aj na mesto trdelníkov. Tie boli naozaj na každom kroku. A keďže ja mám mlsný jazýček, nemohla som odolať. Zlákal ma práve tento podnik a bola to dobrá voľba. Môžete si zvoliť rôzne kombinácie zmrzliny, ovocia, polevy a garantujem vám, že budete mať nebíčko v papuľke. Mňamka.

Český Krumlov patrí k miestam, kde sme určite neboli naposledy a radi sa sem budeme vracať znova a znova, nakoľko nás absolútne očarilo svojou podmanivou krásou a neopakovateľnou atmosférou.

Ak sa vám článok páčil, môžete ho zazdieľať vašim kamarátom, budem za to veľmi vďačná 🙂 .

 

Viac tipov na výlety po Českej Republike:

Víkend na južnej Morave – čo vidieť a zažiť, kam za vínom a jedlom + tip na ubytovanie

Spoznajte 9 najkrajších pražských záhrad a parkov

 

 

 

The post Tip na výlet: Rozprávkový Český Krumlov first appeared on Traveliv.sk.

]]>
https://www.traveliv.sk/tip-na-vylet-rozpravkovy-cesky-krumlov/feed/ 0 4339
Tip na výlet: Víkend na južnej Morave https://www.traveliv.sk/tip-na-vylet-vikend-na-juznej-morave/ https://www.traveliv.sk/tip-na-vylet-vikend-na-juznej-morave/#respond Mon, 21 Oct 2019 13:52:06 +0000 https://www.traveliv.sk/?p=4286 Aj keď trošku zahanbene, ale musím sa vám priznať, že Moravu som tento rok navštívila prvýkrát v živote. Síce žijem už štyri roky v Českej republike a cez moravský región pravidelne prechádzam, doteraz som sa v ňom reálne nezastavila. Až doteraz! S Jankom sme chceli využiť posledné slnečné lúče v tomto roku a preto sme sa posledný septembrový víkend rozhodli pre spontánny výlet do tejto slnkom zaliatej oblasti, kde víno tečie potokom. Keďže ja sama pochádzam z nitrianskeho regiónu, ktorý je známy svojimi vinicami a dobrými vínami, aj môjmu srdcu sú vinárske oblasti blízke a na výlet na Moravu som sa (nielen) preto obzvlášť tešila. Chceli sme spojiť príjemný …

The post Tip na výlet: Víkend na južnej Morave first appeared on Traveliv.sk.

]]>
Aj keď trošku zahanbene, ale musím sa vám priznať, že Moravu som tento rok navštívila prvýkrát v živote. Síce žijem už štyri roky v Českej republike a cez moravský región pravidelne prechádzam, doteraz som sa v ňom reálne nezastavila. Až doteraz! S Jankom sme chceli využiť posledné slnečné lúče v tomto roku a preto sme sa posledný septembrový víkend rozhodli pre spontánny výlet do tejto slnkom zaliatej oblasti, kde víno tečie potokom.

Keďže ja sama pochádzam z nitrianskeho regiónu, ktorý je známy svojimi vinicami a dobrými vínami, aj môjmu srdcu sú vinárske oblasti blízke a na výlet na Moravu som sa (nielen) preto obzvlášť tešila. Chceli sme spojiť príjemný oddych, poznávanie pamiatok a zároveň vinársko – kulinársky zážitok, čo sa nám, myslím, celkom podarilo.

V tomto článku sa dozviete, čo všetko sa dá na Morave stihnúť za jeden víkend, čo tu môžete vidieť a zažiť, konkrétne tipy na skvelé vinárstva a kaviarne, či na ubytovanie.
Tak sa posaďte, nalejte si čistého vína a prajem vám príjemné čítanie 🙂 .

Víkend na Morave – čo vidieť a zažiť?

Ako východiskový bod nášho moravského dobrodružstva sme zvolili mesto Mikulov, nakoľko sme na jeho adresu počuli samé chvály a jeho poloha je ideálna na spoznávanie krás južnej Moravy. Len ťažko by sme našli miesto s krajšou polohou, než Mikulov, ktorý sa rozkladá na posledných výbežkoch Pálavy, obklopený vinicami. Doslova.

Musím povedať, že Mikulov predčil naše očakávania a stala sa z neho láska na prvý pohľad. Aj keď sa toto mesto spája predovšetkým s vinohradníctvom, vínom a okolitými vinohradmi, na svoje si tu prídete, aj keď nie ste fanúšikmi vína. Spoznať môžete totiž bohatú históriu Mikulova a jeho pamiatky, ktoré priam lákajú k návšteve a okrem toho si užijete fascinujúce výhľady, ak sa vyberiete na niektorú zo skalných dominánt mesta.

Mesto Mikulov

Zámok Mikulov

Mestu Mikulov jednoznačne dominuje zámok, ktorý sa hrdo týči v centre mesta a je naozaj neprehliadnuteľný. Stojí na skalnom útese a z jeho vrchu si môžete vychutnať pohľad na mesto ako na dlani. Zámok bol niekdajším sídlom Lichtenštajnovcov a neskôr Dietrichsteinovcov, pod ktorými mesto rozkvitalo niekoľko storočí. Takisto tu objavíte najrozsiahlejšiu tuzemskú expozíciu vinárstva a vinohradníctva s unikátnym obrím vinným sudom.

Zámok môžete obdivovať buď zvonku, alebo je možnosť absolvovať niektorú z troch komentovaných prehliadkových okruhov, ktoré vás prevedú históriou zámku, zavedú vás do zámockej knižnice, alebo dokonca do zámockých pivničných priestorov, kde sa nachádza už vyššie spomínaný obrí sud. Všetky informácie nájdete na tejto stránke.

Historické námestie

Historické centrum Mikulova je plné nádherných pamiatok, útulných kaviarničiek, reštaurácií a vinárstiev. Medzi najvýraznejšie pamiatky patrí  Dietrichsteinská hrobka, ktorú objavíte v bývalom Kostole sv. Anny. Okrem toho zdobí námestie napríklad súsošie Najsvätejšej trojice, zaujímavý rohový dom U Rytířů a množstvo renesančných domov, ktoré sa zachovali dodnes v takmer nezmenenej podobe.


Vedeli ste, že: Židia v Mikulove mali v minulosti významné postavenie. Dokonca tu bolo sídlo moravského zemského rabína. Mesto ponúka návštevníkom možnosť spoznať rad pôvodných židovských domov s tradičnou architektúrou, ale aj zoznámiť sa s najstaršou zachovalou synagógou na Morave, zavítať na židovský cintorín, ktorý je jedinečnou pamiatkou svojho druhu a nahliadnuť do mikve – priestorov určených na očistný kúpeľ ortodoxných Židov.


Svatý kopeček

Svatý kopeček je krížová cesta zakončená krásnou panorámou na celý Mikulov. Táto krížová cesta patrí medzi prvé pútnické miesta na juhu Moravy a je jednou z najstarších krížových ciest na území dnešných Čiech.

Zahŕňa celkom 17 objektov – 14 kaplniek krížovej cesty, kaplnku sv. Šebestiána, zvonicu a kaplnku Božieho hrobu. Krížová cesta symbolizuje poslednú cestu Ježiša Krista z Jeruzalema na horu Golgotu, kde bol ukrižovaný.

Kozí hrádek

Kozí hrádek je jednou z troch skalných dominánt mesta Mikulov. Bol vybudovaný v 15.storočí ako dvojposchodová delostrelecká veža, ktorá slúžila na obranu mikulovského zámku. Dnes je Kozí hrádek skvelým odpočinkovým miestom a rozhľadňou s famóznym výhľadom na historické jadro mesta a okolie.

Vstupné je 25 Kč/dospelá osoba, alebo 10 Kč pre deti, seniorov a ZŤP.


Vedeli ste, že nemusíte ísť do Provensálska, aby ste sa mohli prejsť po levanduľových poliach? Presne takéto pole sa nachádza v Starovičkách, kúsok od Mikulova, kam sa vybrali naši kamaráti Daniel a Majka z blogu Cestujzamenej. Pre milovníkov levandule je to raj. Viac sa dozviete v ich článku.


Lednicko – valtický areál

Zámok Lednice

Rozprávkový zámok obklopený pompéznou záhradou patrí medzi najkrajšie pamiatkové komplexy v Českej republike. Lednické panstvo získali v roku 1249 Lichtenštajnovci a patrilo im takmer  700 rokov.
Dnešnú podobu získal zámok pri rozsiahlej rekonštrukcii z polovice 19. storočia v slohu imitujúcom anglickú tudorovskú gotiku.

Mnohé z desiatok izieb sú sprístupnené verejnosti, stačí si vybrať niektorý z tematicky zameraných okruhov. Sprievodcovia ponúkajú prehliadku reprezentačných sál, súkromných kniežacích apartmánov, detských izieb či návštevu umelo vybudovanej jaskyne Grotta.

Hoci zámok šľachticom slúžil zväčša ako letné sídlo, neváhali v ňom vybudovať premyslený systém ústredného kúrenia, luxusné kúpeľne, spoločenské jedálne a tanečné sály. Milovníkov flóry poteší skleník, ktorý bol vybudovaný v polovici 19. storočia. Nájdete v ňom tropické kvety i niekoľko storočí staré palmy.

My sme počas návštevy zámku zvolili prvý prehliadkový okruh zameraný na reprezentačné sály nachádzajúce sa na prízemí, ktoré slúžili na usporiadanie spoločenských udalostí, bálov a úplne nás očarila najmä knižnica s dreveným točeným schodiskom a modrá tanečná sála. Prehliadka trvala približne 50 minút a vstupné na tento konkrétny okruh stálo 200 Kč/dospelý.

Ak sa sem vyberiete cez víkend, odporúčam prísť skoro ráno, pozrieť si okolie zámku, prejsť sa po záhradách a absolvovať hneď prvú prehliadku priestorov zámku, aby ste sa vyhli davu turistov a v pokoji si mohli užiť jedinečnú atmosféru tohto miesta. Za vstup do samotného areálu sa neplatí.

Viac o histórii zámku, otváracích hodinách, jednotlivých okruhoch s možnosťou online zakúpenia lístkov nájdete na oficiálnej stránke Zámku Lednice.

Zámocký park

Zámok Lednice obklopuje rozsiahly zámocký park vybudovaný na začiatku 19. storočia. V parku sa nachádza mnoho vzácnych drevín, rybníkov a pozoruhodných stavieb ako napríklad rímsky akvadukt, Maurská vodáreň, Minaret, Lovecký zámoček či Janov hrad.

Prehliadku zámockého parku je možné absolvovať aj s odborníkom, záhradným architektom, ktorý vás oboznámi s históriou a vývojom parku a upozorní na významné rastliny na trase prehliadky. Info nájdete opäť na oficiálnej stránke zámku.

Minaret

Jedným z najzaujímavejších objektov zámockého parku je asi 62 metrov vysoká rozhľadňa Minaret. Ide o jediný minaret postavený v Českej republike, ktorú nechal postaviť Alois I. z Lichtenštejna. Navrhol ho architekt Josef Hardtmuth (neskôr zakladateľ spoločnosti KOH – I – NOOR).

Ak vystúpite hore po 302 schodoch až na vrchol, otvoria sa pred vami nádherné scenérie a 360-stupňový výhľad na celý areál zámku a jeho okolie.
Vstupné pre dospelých je 80 Kč. Viac sa dozviete TU.

Minaret sa nachádza približne 1,6 kilometra od zámku a môžete k nemu prejsť pešo po zámockom parku za asi 30 minút, alebo si viete cestu urýchliť v kočiari s konským dvojzáprahom, ktoré majú stanovište pri Maurskej vodárni. K Minaretu a ďalej k Janovmu hradu sa dostanete aj loďkou, ktorá tu pravidelne premáva. Prepravný poriadok lodí, ako aj cenník nájdete na tejto stránke.

Vďaka týmto, ale aj mnohým ďalším historickým, architektonickým a prírodným pamiatkam bol Lednicko – valtický areál v roku 1996 zapísaný do zoznamu Svetového  dedičstva UNESCO.

Po prehliadke Lednického zámku a okolitého parku sme sa vybrali do susedných Valtíc, kde sme využili čas na degustáciu skvelých vín v Chateau Valtice a na návštevu Valtického podzemia, ktorú vám určite odporúčam. Ak vás vinárstvo nezaujíma a budete mať dostatok času, vyberte sa na prehliadku Zámku Valtice, ktorý je takisto obdivuhodný.

Valtické podzemí

Valtické podzemí je unikátny súbor podzemného dedičstva historických vínnych pivníc, ktoré sa darí vďaka aktivitám vinárov postupne odhaľovať verejnosti. Tunajší labyrint vzájomne prepojených historických pivníc a chodieb pochádza už z 13. storočia, kedy bol založený kláštor minoritov.

Na svoje si tu prídu všetci milovníci vína a v príjemnom prostredí máte možnosť ochutnať kvalitné vína z Lednicko – valtického areálu. Valtické podzemí okrem toho ponúka predaj vín priamo z vinárstva, riadené degustácie pre jednotlivcov aj skupiny, posedenie v pivnici s jedinečnými miestnymi kulinárskymi špecialitami alebo sa môžete zúčastniť na vyhlásených víkendových akciách ako je napríklad večer s cimbalom. Milovníci vína majú dokonca možnosť vlastniť archívne kóje, teda svoj kúsok vínnej pivnice a mať v ňom svoju pýchu schovanú a neskôr sa s ňou podeliť kedykoľvek so svojimi priateľmi.

Vstup do podzemia je zadarmo, platí sa len pri špeciálnych akciách a v prípade riadenej degustácie, ktorú si musíte dopredu zajednať. Všetky informácie nájdete TU.

Kam za vínom?

O Južnej Morave sa hovorí, ako o kraji slnka, vína a pohostinnosti miestnych ľudí. Slnečné lúče, dobrá klíma a úrodná pôda vytvárajú ideálne podmienky na pestovanie viniča a výroby tých najkvalitnejších vín. Na Morave sa nachádza až 96 % všetkých viníc v Českej republike, takže sa právom nazýva aj krajom vína. Vinárstvo na Južnej Morave dokonca patrí medzi najstaršie v Európe, vínna réva sa tu pestuje už od dôb Keltov.

Výlet na Moravu sa preto nezaobíde bez vína a ani my sme neboli výnimka. Na návštevu a posedenie pri moravských dobrotách láka množstvo pivníc a vinární. Aj keď nám úplne nevyšlo počasie, na pozitívnej nálade nám to neubralo a užili sme si tu veľmi príjemné chvíle.

Vinárstvo Vican

Toto malé rodinné vinárstvo neďaleko Mikulova je vsadené priamo uprostred vinohradu. Založil ho Tomáš Vican, vášnivý vinár a človek oddaný hroznu a vínu. Mnohí ho určite budete poznať ako producenta známeho filmu Bobule alebo seriálu Vinaři. Jeho vína sú skutočne výnimočné, možno je to aj vďaka silnému umeleckému cíteniu, ale najlepšie urobíte, ak to posúdite sami. O špičkovej kvalite týchto vín svedčí aj množstvo ocenení a medailí, ktoré pravidelne získavajú a môžem potvrdiť, že sú skutočne exkluzívne.

Určite ochutnajte aj ich domáce kozie alebo kravské syry (maximálne odporúčam ten s vlašskými orechmi, nebíčko v papuľke) a sadnite si na vrchnú terasu s výhľadom na vinice.
My sme sa tu cítili tak dobre, že sa nám ani nechcelo ísť domov. Ak budete v týchto končinách, nezabudnite sa tu zastaviť.

Čo sa týka vína, odporúčam ochutnať ich fantastickú Pálavu a pre tých odvážnejších, ktorí majú chuť skúsiť niečo nevšedné, jedno z vín vyrobených tradičnou metódou v pravých kvevri nádobách. Vína z tohto vinárstva si samozrejme môžete aj zakúpiť. Ceny sú primerané kvalite.

Château Valtice

Château Valtice patrí medzi najvýznamnejšie a najstaršie vinárstva v Českej republike. Ide o firmu rodinného typu s hlbokými moravskými koreňmi a tradíciami. Pomocou najmodernejších i tradičných postupov pri výrobe vína ponúka obrovský sortiment rôznych druhov vín od mladých a sviežich vín, vín zrejúcich ako vo fľaši, tak i v dubových sudoch, až po rôzne druhy sektu. Zákazník si tak môže vybrať z ponuky viac ako 170 špičkových vín.

My sme sa rozhodli navštíviť Vinársku stodolu Château Valtice, ktorá je postavená v tradičnom sedliackom štýle a už na prvý pohľad vyzerá naozaj úchvatne. V nadzemných priestoroch sa nachádza rozsiahla vinotéka s klasickými murovanými archívnymi boxmi, pýšiaca sa expozíciou vín z produkcie Château Valtice, ale aj iných známych vinárstiev. Do podzemných priestorov sa viete dostať vďaka prehliadkovým okruhom bez alebo s degustáciou vín. Cena okruhu bez degustácie je 70 Kč a s degustáciou 160 Kč na osobu.

Vo vinárskej stodole môžete ochutnať rôzne druhy vína z produkcie Château Valtice, prípadne si dať kávu alebo čaj, zakúpiť si doplnkový tovar ako napríklad kartóny a drevené kazety na víno, med, džem, syry a iné. S Jankom sme tu strávili naozaj veľa času a nasávali sme nezameniteľnú atmosféru vinárskej stodoly. Maximálne odporúčame! 🙂

Sonberk

V tomto vinárstve sme sa síce nezastavili pre nedostatok času, len sme okolo neho prechádzali, ale okamžite upútalo moju pozornosť a hovorila som Jankovi, že pri ďalšej návšteve Moravy toto miesto nesmieme vynechať. A to som vtedy ešte nečítala ani recenzie, ktoré sú na toto vinárstvo naozaj úžasné. Preto vám ho sem pridávam ako skvelý tip, ak budete mať chuť posedieť priamo v srdci vinohradu, s očarujúcim výhľadom na vinice, Novomlýnske nádrže a Pavlov. No veď posúďte sami.

Kam na jedlo a nápoje?

V Mikulove je množstvo skvelých podnikov, kde sa dá dobre najesť, prípadne posedieť pri kávičke a sladkom dezerte.

Výborné hodnotenie majú SOJKA & SPOL., kde si na svoje prídu aj vegáni, takisto bistro Drogérka a ak túžite po slávnostnejšej večeri, navštívte  reštauráciu v priestoroch Boutique Hotel Tanzberg, pod vedením šefkuchára Marcela Ihnačáka (určite ho poznáte z reklamnej kampane jedného nemenovaného nákupného reťazca 🙂 ).

V samotnom centre Mikulova, pri vstupnej bráne na zámok s úžasným výhľadom na námestie sa nachádza Café Dolce Vita, kde majú výbornú kávu, koláčiky a neodolala som ani ich zmrzlinovým pohárom. Ak nemáte chuť na sladké, v ponuke majú i slané občerstvenie, prípadne si môžete posedieť pri poháriku dobrého moravského vína. Sadnite si na vonkajšiu terasu, ten výhľad stojí za to 🙂 .

Kde sa ubytovať?

Nakoľko bol tento náš výlet na Moravu úplne spontánny, aj ubytovanie sme riešili na poslednú chvíľu. To som ešte netušila, že vyše 90 % ubytovaní v tejto oblasti už bude zarezervovaných 😀 , takže aj náš výber bol veľmi obmedzený. Nakoniec sme zvolili ubytovanie priamo v Mikulove, neďaleko historického centra v Apartment Astrid a musím povedať, že to bola nakoniec tá najlepšia voľba.

Apartment Astrid – recenzia

Byt sa nachádza v dobre lokalite, približne 8 minút pešo od historického centra. V blízkosti apartmánu sa nachádzajú aj supermarkety a množstvo reštaurácií, krčiem. Je veľmi vkusne zariadený, má veľkú terasu ideálnu na posedenie pri rannej kávičke a potešilo nás moderné vybavenie bytu premyslené do najmenších detailov 🙂 . Apartmán bol otvorený len teraz v septembri (2019), takže ešte doslova vonia novotou. Kladne hodnotíme aj matrace, vďaka ktorým sme sa vyspali doružova a obrovský televízor so širokým spektrom zábavy vrátane Netflixu. V kúpeľni sa nachádza dokonca aj práčka a vo vybavení kuchyne je okrem mikrovlnky, štýlovej RETRO chladničky s mrazničkou, rýchlovarnej kanvice a hriankovača aj umývačka riadu.

Súčasťou budovy, v ktorej sa nachádza tento apartmán je aj podzemná garáž, kde si viete zadarmo zaparkovať svoje vozidlo. Pani majiteľka je úžasná, milá osoba, ktorá by vám zniesla aj modré z neba, aby ste sa tu cítili maximálne komfortne. Pobyt v tomto apartmáne rozhodne odporúčame a radi sem zavítame znova 🙂 .

Ak túžite po pobyte spojenom s wellness, výborné hodnotenie má Vinařství u Kapličky, na ktorý si robím už dlhšie zálusk, ale víkendy majú zvyčajne plno a my zase nedokážeme dopredu plánovať. Verím však, že raz sa nám tam podarí ubytovať na romantický wellness víkend 🙂 .

Čo dodať na záver? Pobyt na južnej Morave sme si užívali plnými dúškami a tento nádherný kút zeme nás chytil za srdce. Už teraz sa nemôžem dočkať, kedy sa sem znova vyberieme a strávime tu určite dlhší čas ako len jeden víkend.
Ktoré miesto na Morave máte najradšej vy a prečo? Napíšte nám to v komentároch 🙂 .

The post Tip na výlet: Víkend na južnej Morave first appeared on Traveliv.sk.

]]>
https://www.traveliv.sk/tip-na-vylet-vikend-na-juznej-morave/feed/ 0 4286
12 známych slovenských travel blogerov inšpiruje a radí: Kam sa vybrať na jesennú dovolenku? https://www.traveliv.sk/12-znamych-slovenskych-travel-blogerov-inspiruje-a-radi-kam-sa-vybrat-na-jesennu-dovolenku/ https://www.traveliv.sk/12-znamych-slovenskych-travel-blogerov-inspiruje-a-radi-kam-sa-vybrat-na-jesennu-dovolenku/#respond Thu, 05 Sep 2019 19:00:10 +0000 https://www.traveliv.sk/?p=4227 Letné prázdniny sú nenávratne preč, s pribúdajúcimi chladnými a daždivými dňami aj my nabaľujeme na seba vrstvy oblečenia a pomaly odpočítavame čas do najbližších horúcich letných dní. Nezúfajte! Pre mnohých z nás je práve jeseň ideálnym obdobím, kedy vyraziť  na objavné cesty a dovolenka mimo sezóny so sebou nesie množstvo skvelých výhod. Menší počet turistov, lepšie ceny za ubytovanie a služby, lacné letenky, väčšia pohoda, nepreplnené horské chodníky a v mnohých prímorských oblastiach ešte stále príjemná teplota vody. Toto všetko si môžete vychutnať, ak si naplánujete pobyt v zahraničí alebo na Slovensku práve teraz, v jesenných mesiacoch. Otázka znie, kam sa teda vybrať? Ktorá destinácia je najpútavejšia? Oslovili sme známych …

The post 12 známych slovenských travel blogerov inšpiruje a radí: Kam sa vybrať na jesennú dovolenku? first appeared on Traveliv.sk.

]]>
Letné prázdniny sú nenávratne preč, s pribúdajúcimi chladnými a daždivými dňami aj my nabaľujeme na seba vrstvy oblečenia a pomaly odpočítavame čas do najbližších horúcich letných dní. Nezúfajte!

Pre mnohých z nás je práve jeseň ideálnym obdobím, kedy vyraziť  na objavné cesty a dovolenka mimo sezóny so sebou nesie množstvo skvelých výhod. Menší počet turistov, lepšie ceny za ubytovanie a služby, lacné letenky, väčšia pohoda, nepreplnené horské chodníky a v mnohých prímorských oblastiach ešte stále príjemná teplota vody. Toto všetko si môžete vychutnať, ak si naplánujete pobyt v zahraničí alebo na Slovensku práve teraz, v jesenných mesiacoch.

Otázka znie, kam sa teda vybrať? Ktorá destinácia je najpútavejšia? Oslovili sme známych slovenských travel blogerov, ktorí vám prinášajú kopec úžasných tipov na nezabudnuteľnú jesennú dovolenku.


Cestuj Za Menej odporúčajú: Maroko

Maroko je krajina, o ktorej veľmi často v dobrom rozprávame.  Je to krajina plná kontrastov, exotických vôní, plná  farieb, a na jej spoznanie by ste potrebovali týždne, možno i mesiace. Nachádza sa tam mesto, ktoré si získalo naše srdcia a tým mestom je Marrakéš.
Ideálna destinácia na jesenný výlet. My sme tam boli zatiaľ na jeseň 2x v novembri. Počasie bolo ideálne na spoznávanie. Ani moc teplo, ani zima. A v akcii tam viete zohnať letenky už okolo 50€, a to sa naozaj oplatí.

A čo v tomto meste musíte zažiť?  Určite sa vydajte do úzkych uličiek v šialenej medine, ochutnajte famózny street food (nesmiete odísť bez toho, aby ste okúsili Tajine), oddýchnite si v nádherných záhradách, nakúpte u miestnych predajcov a večer skloňte hlavu v tradičnom riáde ako z tisíc a jednej noci.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),


Ivana Grešlíková odporúča: Ukrajina

Aj keď má Ukrajina osobitné čaro v každom ročnom období, jeseň je o niečo špeciálnejšia. Babie leto dovoľuje kaviarňam nechať rozostavané terasy v tichých uličkách, kde hrá v Užhorode či Ľvove z reproduktorov blues alebo pouličný huslista ukrajinskú klasiku, Karpaty zažijete v ich najfarebnejších tónoch roka, a pouličné trhy v ktoromkoľvek meste budú plné voňavého hrozna, muštu, žltých dýň a zavarenín z jesennej úrody.

Pokiaľ chcete zažiť pohodové ukrajinské mestá, Užhorod prekvapí svojimi kaviarňami, čoraz populárnejší Ľvov detto. Nehovoriac o množstve koncertov, festivalov hudby, filmu, kníh.
Podobne ako iné európske krajiny, kedy na jeseň končí hlavná turistická sezóna, aj na Ukrajine nájdete menej turistov, ale o to viac prekvapení. Stačí vybrať sa do Mukačeva, mimo centrum Ľvova, menej známych ulíc a námestí Kyjeva, zájsť do Ivano-Frankivska alebo Odesy.

Ak chete vidieť Ukrajinu na jeseň, sledujte moju mesačnú cestu po krajine na Instagrame.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ivana Grešlíková (@ivanagreslikova),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ivana Grešlíková (@ivanagreslikova),


She Makes Me Travel odporúča: Za vínom do Slovinska

Slovinsko v súčasnosti patrí medzi navštevované destinácie, najmä vďaka popularite na sociálnych sieťach. Ponúka však omnoho viac ako ikonické jazero Bled či adrenalínové vodné športy na rieke Soča. Koncom jari som navštívila údolie Vipava, jeden z vinárskych regiónov na juhozápade krajiny.

Kopce, kľukaté cesty, rozsiahle vinice a kamenné usadlosti, trochu mi tento kraj pripomínal talianske Toskánsko. Víno je však vo Vipave iné ako v Taliansku, chuťovo bližšie k nášmu. Čo je veľkým plusom, vinársky výlet do Vipavy vás nezruinuje, keďže vína stoja od 5 eur za fľašu. A to sa nebavíme o lacnejších či menej kvalitných, všetko sú to lahodné vína z prevažne menších rodinných vinárstiev.

Určite si dohodnite aj degustácie, domáci sa o vás postarajú ako o kráľov a stoly sa budú prehýbať nielen pod vínom, ale aj pod haldami skvelého jedla. Okrem toho je Vipava aj rajom pre športovcov a milovníkov turistiky, keďže tam nájdete krásne cyklo trasy a turistické chodníky. Určite navštívte aj niektorú z jaskýň, mňa veľmi očarili Škocjanske jame.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený VERONIKA & (sometimes) KAROL (@shemakesmetravel),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený VERONIKA & (sometimes) KAROL (@shemakesmetravel),


Life Is Better In Bikinis odporúča: Cyprus

Na jesennú dovolenku odporúčam všetkým kategóriám, či už mladým ľuďom, rodinkám s deťmi tak aj starším párom navštíviť grécku časť ostrova Cyprus. Výborné letecké spojenie so spoločnosťou WizzAir z Budapešti alebo dokonca z Košíc či Viedne s Austrian Airlines.

Na jeseň je v oblasti Ayia Napa/Protaras stále krásnych 23-26 stupňov a z vlastnej skúsenosti viem, že kúpanie v mori nie je tiež žiadou výnimkou. Veľkým benefitom toho, že pocestujete do tejto turistami populárnej destinácie mimo sezónu je okrem menšieho počtu ľudí aj pokles cien ubytovania a služieb.
V prípade, že hľadáte únik do tepla z upršaného Slovenska a na jesennú dovolenku chcete vycestovať vrámci Európy, môžem Vám všetkými desiatimi odporučiť Cyprus.

Cyprus

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Juliana Antožyová (@life_is_better_in_bikinis),

#cestujemespolu odporúčajú: Srí Lanka

Ostrov v Indickom oceáne, v minulosti označovaný ako Cejlón, dnes všetci poznáme skôr pod označením Srí Lanka. Exotická, chutná, netradičná, cenovo veľmi dostupná, surferská aj hikerská, no najmä bezstarostná. Možno aj preto sa hovorí o Srí Lanke ako o “Indii pre začiatočníkov”.
Často sa sem letí cez Dubaj (možnosť príjemného stopover-u) a ešte častejšie si návštevu Srí Lanky cestovatelia spoja s Maldivami, ktoré sú skutočne neďaleko.

Srí Lanku si užijete do sýtosti najmä bez cestovky, všetko si poľahky zabezpečíte aj priamo na mieste a hlavne – pre milovníkov pláži je Srí Lanka rajom, pre milovníkov túr je jej stredozemie zážitkom na celý život. Napriek nedávnym nešťastiam (bombové útoky v hlavnom meste) je teraz ideálny čas na navštívenie ostrova.
Od jesene až do našej jari je ideálnou destináciou juh a juhozápad Srí Lanky. A koľko stojí taká dvojtýždňová dovolenka v takejto exotike? Budete prekvapení, keď to zistíte.

Sri Lanka

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený hanka & jozo (@cestujemespolu),


Nie Je Túra Bez Štúra odporúča: Slovensko

Keďže je môj blog “Nie je túra bez Štúra” o cestovaní a spoznávaní Slovenska, tak aj môj tip na jesennú dovolenku bude slovenský. Jeseň je plná farieb a príjemného počasia (ak si odmyslíme tie upršané dni), preto je podľa mňa ideálne byť čo najviac počas tohto ročného obdobia v prírode.

Vysoké Tatry ponúkajú menej, ale aj viac náročné túry a tak si môžete vybrať, ktorá je pre vás tá ideálna. Ak si trúfate na náročnejšiu túru, tak odporúčam výstup na Kriváň. Len nezabudnite na to, že ide o celodennú túru, dobré je vyzbrojiť sa vhodným oblečením a topánkami.
Rovnako tak aj pitím a jedlom, keďže smerom na Kriváň sa nenachádza žiadna chata. Na trase sa tiež nenachádzajú žiadne rebríky či úchyty. V niektorých miestach by sa však podľa mňa celkom zišli, hlavne vo finálnej fáze, keď som mal pocit, že namiesto turistu je zo mňa zrazu horolezec. Posledný kilometer totiž tvorí čisto skalnatý terén, kde je potrebné k lezeniu zapojiť aj ruky.

No byť na vrchu, teda v cieli, je pocit, ktorý vám vynahradí všetko hundranie počas dňa. A to sa týka výstupu na akýkoľvek štít v Tatrách. Rovnako tak je tam počas jesenných dní oveľa menej turistov ako napríklad počas leta, o to viac si ich môžete vychutnať.

Vysoké Tatry Vysoké Tatry

Street Food Hunters odporúča: Uzbekistan

Ak nepotrebujete k dokonalej dovolenke či ceste more s plážami, tak skúste na jeseň niečo menej tradičné a to región strednej Ázie. Stále nepatrí k miestam, kde by vás čakal dav turistov a preto ucítite krásu autentického cestovania. Milujete spoznávanie miest nasiaknutých históriou, príbehmi či legendami? Vyberte si Uzbekistan a zamilujete sa do neho.
K príjemným bonusom patrí aj to, že nám pred mesiacmi zrušil vízovú povinnosť a tak je cesta sem podstatne jednoduchšia ako pred rokmi.

Uzbekistan prekvapí svojimi miestami, ktoré pretínali bájnu Hodvábnu cestu. Nebudete si vedieť vybrať či je krajší monumentálny Samarkand s odkazom Timura Veľkého alebo stredoveká Buchara so svojimi uličkami a bazármi s vôňou korenín či starými medresami. Ak sa odrazu na jednu stranu prikloníte, prídete do Chivy a rebríček sa zase zmení! Spomienky na to ako pod staručkými fasádami či pod morušovníkmi popíjate nekonečné misky zeleného čaju a ochutnávate šašlíky či plov budú silné aj po rokoch.

Chcete dobrodružstvo? Vyberte sa k Aralskému jazeru, prehľadávajte Chorezm a hľadajte ruiny starobylých pevností alebo sa pozrite do hôr neďaleko Taškentu. Uzbekistan má všetko a práve jeseň je obdobím, kedy je tu príjemná klíma, rozvíja sa sezóna a bazárové obchodíky sú plné ovocia a slávneho samarkandského hrozna. Uzbekistan je lacná, blízka a totálna exotika!

Buchara Samarkand

Cestuj s deťmi odporúčajú: Severné Taliansko

September je pre cestovanie po Taliansku ako stvorený. Na severe Talianska, 7 hodín jazdy od Slovenska si dokáže rodina užiť naozaj všetko. Aj počasie je tu stále stabilné, teplé.

Najväčší taliansky aquapark Caribe Bay / bývalá Aqualandia, je aquapark, ktorý odporúčame navštíviť aj bezdetným párom. Nachádza sa v meste Lido di Jesolo.
Všade palmy, biely piesok, a atmosféra, ktorá úplne pripomína Karibik. Bonusom sú v septembri poloprázdne bazény, minimálne rady na tobogánoch a stále vynikajúce teplé počasie. Pozor však na termíny, brány aquaparku sa tento rok zatvárajú už 15. septembra.

Pobrežie na severe Talianska nemá z nášho pohľadu až tak očarujúce pláže, ani tyrkysové more, preto určite odporúčame poobzerať sa tu po jazerách, ktoré nájdete naozaj na každom rohu.
Určite neobíďte najväčšie talianske jazero Lago di Garda, ktoré je vhodné najmä na vodné športy. Avšak iba 20-30 minút od tohto jazera nájdete tyrkysové horské jazero – pleso Lago di Tenno, ktoré je teplejšie, oveľa menšie a neuveriteľne tyrkysové. Obe jazerá sú plné rýb a zabavia sa tu aj rodiny s najmenšími deťmi.

Vinice nemusíte nutne hľadať iba v Toskánsku. Nádherné miesta a kopce vinohradov nájdete aj na severe. My sme si obľúbili dedinky Miane a Follina, ktoré ležia na kopcoch priamo medzi vinicami. Nachádzajú sa dve hodiny jazdy od jazera Lago di Tenno. Odporúčame tu ubytovanie riešiť cez Airbnb a užiť si pobyt v starých domoch s typickými talianskymi okenicami, kachlami a výhľadom na vinice, či pasúce sa kravy. Nádherné.


Tony Dúbravec odporúča: Roadtrip po Balkáne

Moja jesenná dovolenka bude tentokrát roadtrip po najzaujímavejších miestach Bosny a Hercegoviny. Balkánske krajiny mám veľmi rád pre ich atmosféru, pre históriu, ktorú cítiť odvšadiaľ, pre mix rôznych kultúr a pre skvelé jedlo. Tiež, ak máte za sebou už letnú dovolenku, váš rozpočet to tak nezaťaží.
Dal by som hneď tri tipy. Ak chcete letieť napríklad na predĺžený víkend, skúste hlavné mesto Macedónska, Skopje alebo albánsku Tiranu.

Kým Skopje je známe svojim novovystavaným centrom mesta za stovky miliónov, Tirana si ešte len užíva príchod prvých investorov “zo západu”. Obe mestá sú však slnečné a dajú vám pocítiť ich bohatú históriu. Určite v oboch vyskúšajte free walking tour.

Ak máte radi cestovanie autom, už po pár hodinách jazdy zo Slovenska môžete byť v Rumunsku. Región Transylvánia a známe cesty Transalpina a Transfagarasan sú životným zážitkom pre motoristov. Rumunsko má navyše krásnu prírodu a to, čo zažijete cestou v rôznych malých dedinkách, je ako cesta časom.

Rumunsko

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tony Dúbravec (@tonydubravec),


TraveLiv odporúča: Cappadocia, Turecko

Prežite svoju vlastnú rozprávku Tisíc a jednej noci v tureckej Cappadocii. Je to miesto, kde sa spája tvorivá krása prírody s bohatou históriou a vynaliezavosťou ľudí z čias minulých a ktoré vám svojím pôvabom jednoducho vyrazí dych.

Cappadocia patrí k vyhľadávaným regiónom Turecka a v poslednej dobe sa doslova roztrhlo vrece s relatívne lacnými letenkami z okolia Slovenska do tejto oblasti. Jeseň je ideálnym obdobím na jej návštevu, pretože je tu príjemná klíma, menej turistov, príroda je odetá do pestrofarebných farieb, čo ešte umocňuje výnimočnosť tohto miesta. Cappadocia je svetoznáma vďaka desiatkam teplovzdušných balónov, ktoré každé ráno vzlietnu nad surrealistickú krajinu ako z Marsu, posiatu tisíckami vulkanických komínov a iných skalných útvarov.

Okrem sledovania balónov môžete absolvovať aj samotný let balónom, ktorý je nezabudnuteľným zážitkom na celý život. Táto oblasť navyše určite poteší každého milovníka trekingu a fascinujúcich výhľadov, ako aj tých, ktorí majú chuť na preskúmanie podzemných miest, kultúrnych pamiatok, múzeí a rôznych atrakcií. Chuťový orgazmus vám prinesú špeciality tureckej kuchyne, ktorá patrí k našim najobľúbenejším na svete.
Ubytujte sa v jaskynnom hoteli a máte postarané o ďalší nevšedný zážitok! Cappadocia má každému čo ponúknuť a preto by ste ju mali určite zaradiť na váš cestovateľský zoznam 🙂 .

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Liv Prešinská (@traveliv.sk),


Photo And Traveling odporúča: Borneo

Už aj Ázia má medzi Slovákmi svoje obľúbené destinácie. Každý rok sa na “žltý kontinent” vyberie čoraz viac našincov. Stále je však mnoho miest, kde sa dá stretnúť najmä početné množstvo domácich návštevníkov, a preto sa tam cítiť tak viac exoticky.

Borneo je obrovský ostrov a dá sa na ňom nájsť plno zaujímavých lokalít. Vďaka dobrým klimatickým podmienkam, je tu takmer celý rok stále pekné počasie. Skvelým miestom na objavovanie malajskej kultúry je lokalita v okolí mesta Kota Kinabalu. V jeho blízkom okolí je prírodný prales, najvyšší vrch celého Bornea, plno skvelého, pouličného jedla a krásne ostrovčeky, kam sa dá ísť na jednodňový výlet alebo zostať na pár nocí. Pestrofarebný život je vďaka nim nie len na súši, ale aj pod morskou hladinou.


Mimi´s Adventures odporúča: Island

September – október  je ideálny čas pre návštevu Islandu. Cena leteniek klesá kvôli končiacej sa sezóne, všade je menej ľudí  a celá krajina hrá nádhernými jesennými farbami. Je to proste pastva pre oči. Častokrát sa stáva, že počasie v týchto dvoch mesiacoch je lepšie, ako v lete.
No v tejto krajine je to nevyspytateľné a človek musí byť ready na všetky možne scenáre. Bez zimnej bundy a pršiplášťu sa na Island nechodí 🙂 . V polovine augusta začína obdobie polárnej žiary, takže pribúda ďalší bonus a navyše je stále možné vidieť veľryby vo voľnej prírode. Zážitok na celý život.

Tak čo, zaujala vás niektorá destinácia? 

Nás rozhodne áno a náš dlhý cestovateľský zoznam sa opäť rozšíril o niekoľko nových miest. Už teraz sa nevieme dočkať, kedy sa znova vydáme na cesty 🙂 .

Aké sú vaše tipy na dovolenku na jeseň? Budeme veľmi radi, ak nám ich pošlete do komentárov.

The post 12 známych slovenských travel blogerov inšpiruje a radí: Kam sa vybrať na jesennú dovolenku? first appeared on Traveliv.sk.

]]>
https://www.traveliv.sk/12-znamych-slovenskych-travel-blogerov-inspiruje-a-radi-kam-sa-vybrat-na-jesennu-dovolenku/feed/ 0 4227
Seychely bez cestovky – sprievodca ostrovom Praslin https://www.traveliv.sk/seychely-bez-cestovky-sprievodca-ostrovom-praslin/ https://www.traveliv.sk/seychely-bez-cestovky-sprievodca-ostrovom-praslin/#respond Sun, 11 Aug 2019 14:03:24 +0000 https://www.traveliv.sk/?p=4147 Seychelský ostrov Praslin je miestom, kde môžete objavovať takmer nedotknutú krásu prírody. Vďaka úžasným plážam s bielym pieskom a smaragdovou vodou, sviežemu tropickému pralesu, ktorý pokrýva kopce ostrova a rozľahlým prírodným rezerváciám sa stal jedným z najobľúbenejších dovolenkových cieľov novomanželov, ale aj rodín s deťmi, milovníkov prírody a cestovateľov, ktorí majú radi aktívnu dovolenku. Pokojný a uvoľnený Praslin je ideálnou voľbou, ak uprednostňujete tichší a pomalší život v porovnaní s rušným a preplneným ostrovom Mahé. V tomto mini sprievodcovi sa dozviete všetky dôležité informácie o Prasline, kde sa ubytovať, ako sa sem dostať, ako sa pohybovať po ostrove, kde sa najesť, aké aktivity ponúka a mnoho ďalšieho. Jednoducho, aby ste všetko podstatné našli …

The post Seychely bez cestovky – sprievodca ostrovom Praslin first appeared on Traveliv.sk.

]]>
Seychelský ostrov Praslin je miestom, kde môžete objavovať takmer nedotknutú krásu prírody. Vďaka úžasným plážam s bielym pieskom a smaragdovou vodou, sviežemu tropickému pralesu, ktorý pokrýva kopce ostrova a rozľahlým prírodným rezerváciám sa stal jedným z najobľúbenejších dovolenkových cieľov novomanželov, ale aj rodín s deťmi, milovníkov prírody a cestovateľov, ktorí majú radi aktívnu dovolenku.

Pokojný a uvoľnený Praslin je ideálnou voľbou, ak uprednostňujete tichší a pomalší život v porovnaní s rušným a preplneným ostrovom Mahé.

V tomto mini sprievodcovi sa dozviete všetky dôležité informácie o Prasline, kde sa ubytovať, ako sa sem dostať, ako sa pohybovať po ostrove, kde sa najesť, aké aktivity ponúka a mnoho ďalšieho. Jednoducho, aby ste všetko podstatné našli na jednom mieste.

Zaujímavosti o ostrove Praslin

Praslin, tiež nazývaný Île de Palme, je druhým najväčším ostrovom seychelského súostrovia s rozlohou 38 km2 . Leží 44 km severovýchodne od Mahé a má populáciu približne 8000 ľudí, vďaka čomu je druhým najľudnatejším ostrovom Seychel. Väčšina obyvateľov sa koncentruje v oblasti Baie Sainte Anne, Anse Volbert (Côte d’Or) a Grande Anse, ktoré sú zároveň centrami cestovného ruchu.

Objaviteľ Lazare Picault v roku 1744 pomenoval tento ostrov Île de Palme, keď prvýkrát uvidel z diaľky tento kopcovitý ostrov pokrytý hustým, tropickým pralesom. V tom čase ho piráti a arabskí obchodníci využívali ako svoj úkryt.

Až o niekoľko desaťročí neskôr, v roku 1768 bol ostrov premenovaný na Praslin na počesť francúzskeho diplomata Césara Gabriela de Choiseula, duc de Praslin. Dohovoríte sa tu 3 jazykmi – anglicky, kreolsky a francúzsky. Väčšina obyvateľov ovláda angličtinu na veľmi dobrej úrovni, takže s komunikáciou sme nemali najmenší problém. Čo sa týka fauny a flóry, Praslin má naozaj čo ponúknuť. Žije tu niekoľko druhov vzácneho vtáctva, ako je endemický Bylbyl hrubozobý (Hypsipetes crassirostris) a Krkavčík krpatý (Seychelles black parrot). Ostrov sa vyznačuje značnými plochami tropického pralesa a v najznámejšom národnom parku Vallée de Mai nájdete ikonickú palmu Coco de Mer, ktorej plody nápadne pripomínajú ženské lono.

Takisto sa tu nachádzajú dve prenádherné pláže – Anse Lazio a Anse Georgette, ktoré sa pravidelne ocitajú na popredných priečkach zoznamu najkrajších pláží na svete.

Praslin je dokonalým východiskovým bodom na spoznávanie okolitých menších ostrovčekov, ako napríklad Curieuse, St. Pierre, Cousin či La Digue.

Kedy navštíviť Praslin?

Seychely všeobecne, a teda aj ostrov Praslin patria medzi tie šťastné destinácie, ktorých poloha v blízkosti rovníka zabezpečuje teplo po celý rok a preto sú ideálnou dovolenkovou destináciou v ktoromkoľvek mesiaci. Teploty sa celoročne pohybujú okolo 28-30°C (v najchladnejších letných mesiacoch môže klesnúť na 25°C).

Dôležité je vedieť to, ktorý monzún práve ovplyvňuje počasie na ostrovoch.
Od decembra do marca ovplyvňujú ostrovy severozápadné pasáty, počasie je teplé a vlhké. Najviac zrážok spadne počas januára a februára.

Od mája do októbra ovplyvňuje klímu juhovýchodný monzún, je o niečo chladnejšie s malým množstvom zrážok, veje silnejší vietor a tiež more je divokejšie. Je to takisto obdobie, kedy sezónne vetry ovplyvňujú aj výskyt morských rias na niektorých plážach ostrova, ale pekných pláží je na Prasline neúrekom a vždy sa dá nájsť nejaká vhodná alternatíva 🙂 .

Prechod medzi oboma periódami je apríl – najpokojnejšie a najteplejšie obdobie a november.

Potápanie a šnorchlovanie je vynikajúce po celý rok, ale ak túžite po ideálnych podmienkach a dokonalej viditeľnosti, potom je najlepší čas na návštevu v mesiacoch apríl až máj a október až november.

Ako sa dostať na Praslin?

Sú dva spôsoby, ako sa dostať na tento ostrov, v závislosti od vášho budgetu a komfortu – trajektom alebo letecky.

Trajektom

Z Mahé na Praslin a naspäť premáva 3x denne Cat Cocos. Loď odchádza z prístavu vo Victorii a cesta trvá približne hodinu. Online rezerváciu lístkov môžete vykonať na tejto stránke, kde takisto nájdete všetky potrebné informácie ohľadom prepravy batožiny, časy odchodov, atď.

Po zaplatení lístkov platobnou kartou alebo cez Paypal vám prídu na email elektronické lístky, ktorými sa preukážete v prístave a vymenia vám ich za tzv. boarding pass.

Vybrať si môžete z Economy a Business Class a od toho sa odvíja aj cena za lístok. Pohybujú sa od 50 – 70 Eur za jeden smer (v Economy triede si ešte viete vybrať, či chcete sediet vnútri v klimatizovaných priestoroch, alebo na poschodí v open – air priestore).

Pre cestovateľov, ktorí sa nechcú zdržať na Mahé a z letiska plánujú pokračovať trajektom priamo na Praslin, ponúka Cat Cocos službu Airport Transfer Service. Za 10 Eur vás odvezú shuttle busom z letiska do prístavu, čo je super deal, pretože za taxík by ste v tomto prípade zaplatili minimálne 35 Eur. Viac informácií nájdete TU.

Letecky

 O niečo drahšiu alternatívu dopravy predstavuje letecká spoločnosť Air Seychelles, ktorá pravidelne premáva medzi ostrovmi Mahé a Praslin (denne až 20 letov tam a naspäť).  Je to krátky, približne 20-minútový let, ktorý je aj vyhliadkovým letom v jednom. Tento zážitok je jednoducho nezabudnuteľný a ak vám to váš rozpočet dovolí, určite odporúčam vyskúšať 😉 .

Letenky si viete zakúpiť TU.


Tip: Chcete vedieť, kedy je najlepší čas na návštevu Seychel, mať prehľad o cenách, kde si viete zameniť alebo vybrať peniaze, čo si môžete so sebou priniesť z domova? Prečítajte si náš článok s praktickými informáciami, v ktorom sa dozviete všetko podstatné a dôležité.


 

Ubytovanie na ostrove Praslin + recenzia

Nech už je váš rozpočet akýkoľvek, Praslin ponúka naozaj širokú a skvelú škálu ubytovania. Je jedno, či uprednostňujete väčšie, luxusnejšie rezorty ako napríklad Raffles alebo Constance Lemuria, butikové hotely či rodinné apartmány, pre každého sa tu nájde niečo.

Tak, ako na La Digue, aj na ostrove Praslin sme sa rozhodli ubytovať priamo u domácich, v self – catering apartmáne s vlastnou kuchyňou.

Naše ubytovanie sa volalo Seashell Beach Villa, kde sme mali apartmán priamo na pláži Grande Anse, v dobrej lokalite s množstvom obchodov v okolí, v blízkosti letiska a zastávky MHD. Majitelia Cindy s manželom sú tí najmilší ľudia na svete, ktorí by svojim hosťom zniesli aj modré z neba.

Najviac sa nám páčilo, že táto vila mala len 8 izieb, čo nám zaručilo dokonalé súkromie a obrovská výhoda bola aj blízkosť oceánu len pár krokov od našej izby 🙂 .

Seashell beach villa Seashell beach villa

Súčasťou každého apartmánu bola nádherná, priestranná kuchyňa s jedálenským stolom, obývačka s veľkým televízorom (možnosť pripojiť vlastný USB kľúč s filmami), spálňa, kúpeľňa so sprchovým kútom a záchodom. Jednotlivé apartmány mali buď výhľad na more, alebo do záhrady a ich súčasťou bol aj balkón či terasa s posedením, kde sme si vychutnávali rannú kávičku a raňajky. Kuchyňa bola dobre vybavená na prípravu jedál (panvice, hrnce, príbor, taniere, poháre, mikrovlnná rúra, malý gril, varič, hriankovač, rýchlovarná kanvica, chladnička s mrazničkou a iné). Samozrejmosťou bola aj klimatizácia, dobrá wifi a parkovanie zadarmo. Ak by sa vám nechcelo variť, majiteľka Cindy vám vie zabezpečiť aj večeru.

Celá vila bola zariadená v tradičnom kreolskom štýle a bola naozaj prekrásna. Bolo vidieť, že majitelia sa skutočne starajú, aby všetko vyzeralo tip-top a aj okolie vily bolo úžasné, plné zelene a bujnej vegetácie. Jedinú nevýhodu som videla v nedostatku lehátok, ale keďže každý deň sme boli na inej pláži, tak nám osobne to až tak nevadilo.

Toto ubytovanie patrilo aj vďaka fantastickým ľuďom k tomu najlepšiemu, čo sme doteraz zažili a bez váhania by sme sa sem vrátili znova. Pri rozlúčke sme dokonca dostali aj malý darček na pamiatku a manžel majiteľky nás ráno o pol šiestej zaviezol na letisko. Taktiež nám pomohli vybaviť vstup na pláž Anse Georgette, kde potrebujete rezerváciu a dali nám super tipy na výlety v okolí.


Tip ako ušetriť: Ak si ubytovanie rezervujete cez ich oficiálnu stránku, máte o 20 % lepšiu cenu oproti Bookingu.


Ako sa pohybovať po ostrove?

Najjednoduchší spôsob, ako preskúmať Praslin je požičať si auto, čo vám zaručuje istú slobodu a možnosť spoznávať ostrov svojím vlastným tempom. Cesty sú v dobrej kvalite, avšak sú veľmi úzke, s ostrými zákrutami, takže opatrnosť rozhodne nezaškodí.

Na čo si ešte musíte dávať pozor, sú vodiči miestnych autobusov, ktorí sa evidentne vyžívajú v rýchlej, spanilej jazde (a to aj v zákrutách)… doteraz sme z toho rozčarovaní .

Požičovní áut je tu neúrekom a ceny sú všade viac-menej rovnaké. Začínajú od 39 EUR/deň. Autá sú väčšinou malé, jazdia na automat a na Prasline, kde sme si aj my jedno požičiavali, boli vo výbornej kvalite.

Za nás môžem maximálne odporúčať Bliss Car Hire. Online rezervácia, vyzdvihnutie auta, komunikácia s personálom, odovzdanie auta… jednoducho všetko prebehlo hladko, bez akýchkoľvek komplikácií, auto bolo ako nové, takže za nás 100 bodov 🙂 .


Info pre vás: Na Seychelách sa jazdí vľavo, vodiči musia mať aspoň 21 rokov a nepotrebujete tu medzinárodný vodičský preukaz. Pred vstupom do auta si vždy utrite topánky od piesku a je zakázané parkovať pod kokosovými palmami 🙂 .


Ak sa necítite na šoférovanie auta, pravidelne tu jazdia miestne autobusy. Každá cesta stojí rovnako 7 rupií, bez ohľadu na to, na ktorú zastávku cestujete. Lístky sa kupujú priamo u vodiča.

Autobusové zastávky sú dobre označené, no cestovné poriadky by ste tu hľadali márne. Tie vám poskytnú v turistických centrách a informácie nájdete aj na tejto stránke.

Posielali ste mi veľa otázok ohľadom toho, či vás pustia do autobusu s veľkou batožinou, nakoľko na mnohých fórach a blogoch ste sa dočítali, že je to zakázané.

Je to skutočne tak. Citujem nariadenie seychelskej dopravnej spoločnosti:  „ Batožina a tašky s nadmernou veľkosťou nie sú povolené v žiadnych autobusoch SPTC, pretože naše autobusy nie sú vybavené batožinovými priestormi.“ 

Hneď po príchode na Praslin sme sa na informáciách pýtali, kde nájdeme najbližšiu autobusovú zastávku a prvá vec, ktorá ich zaujímala, bol rozmer našej batožiny. Mali sme so sebou menšiu podpalubnú batožinu, 40 litrový cestovateľský batoh Osprey a miniatúrnu kabelku. Nemali s tým problém a úplne v pohode nás pustili do autobusu. Samozrejme, ak budete so sebou ťahať obrovské kufre, alebo väčšie množstvo, do autobusu vás pravdepodobne nepustia. Prosím, rešpektujte miestne nariadenia a nakoniec, na Seychely naozaj nepotrebujete nič iné okrem plaviek, pár tričiek, šortiek a dobrej nálady 🙂 .

Taxíky sú na Seychelách neskutočne predražené, no samozrejme ak nemáte inú možnosť, môžete využiť aj takúto formu dopravy. Ale počítajte s tým, že aj za naozaj krátky úsek zaplatíte pokojne 40-50 Eur.

Pláže na ostrove Praslin

Pobrežie Praslinu je dlhé asi 45 kilometrov, z čoho viac ako 80 % tvoria krásne, tropické pláže s bielym pieskom a azúrovou vodou. Možno nie sú také dych berúce ako pláže na La Digue a pre niekoho môžu byť miernym sklamaním, my sme si tu našli hneď niekoľko plážových favoritov a na Praslin nedáme dopustiť 🙂 .

Predstavím vám niekoľko najlepších, či najznámejších pláží ostrova a verím, že si tu každý príde na svoje.

Anse Georgette

 

Náš jednoznačný favorit, pláž Anse Georgette patrí k tým odľahlejším plážam ostrova Praslin a dostať sa sem nie je tak úplne jednoduché. Táto pláž sa totiž nachádza za rezortom Constance Lemuria a pokiaľ nie ste ubytovaní priamo v tomto rezorte, musíte si vybaviť špeciálne povolenie, aby vás na Anse Georgette pustili cez ich územie.

Navyše, úzko obmedzujú počet návštevníkov za deň a je potrebné vopred si rezervovať návštevu pláže (ideálne niekoľko dní dopredu). Stačí im však zavolať, prípadne napísať email a napíšu si vás na zoznam. V našom prípade toto povolenie vybavovala naša hostiteľka Cindy zo Seashell Beach Villa, takže sme s tým nemali žiadne starosti.

Samotná cesta na pláž potom vedie cez úžasné golfové ihrisko rezortu, takže už len to bol zážitok sám o sebe 🙂 . Ak vám táto možnosť nevyhovuje, dá sa sem dostať aj približne hodinovým trekom cez Mont Plaisir. No a nakoniec je množstvo výletov loďou okolo Praslinu, pričom niektoré z nich majú zastávku práve aj na Anse Georgette. Stačí si len vybrať.

Čo sa týka pláže, bola to neskutočná „podívaná“ a tá snehobiela farba piesku nám takmer vypálila oči – obrazne povedané. More bolo, ako inak, absolútne čisté, priehľadné a práve na tejto pláži sme videli najviac farebných rýb, ktoré sa nás vôbec nebáli a šnorchlovanie tu bol jedinečný zážitok. Do toho pridajte žulové skaly na oboch stranách pláže, krivé palmy a fifty shades of blue… a dokonalá romantika je na svete.

Anse Lazio

Na severnom brehu ostrova Praslin sa nachádza jedna z najmalebnejších pláží Seychel – Anse Lazio. Dokonca je považovaná za jednu z najkrajších na ostrove a (nielen) na TripAdvisore sa pravidelne nachádza na popredných priečkach zoznamu tých naj pláží na svete.

Niet sa čomu čudovať. Tento dlhý úsek jemného bieleho piesku, ktorý je lemovaný zaoblenými žulovými balvanmi, sa spája s krištáľovo čistým oceánom v desiatkach odtieňoch modrej.

Na jednom aj na druhom konci pláže sa nachádzajú stromy Takamaka a kokosové palmy, ktoré poskytujú dostatok tieňa na relaxáciu (oceníte, ak tu plánujete stráviť celý deň a nechcete skončiť s úpalom).

Voda na Anse Lazio je dokonalá nielen na plávanie, ale aj šnorchlovanie a videli sme tu veľa nádherných farebných rybičiek, dokonca aj raje.

Na tejto pláži nikto nezostane hladný, pretože tu nájdete až dve reštaurácie, ktoré ponúkajú nielen morské špeciality, ale aj jedlá z kuracieho mäsa, či bezmäsité pre vegetariánov.

Napriek tomu, že táto pláž sa nachádza doslova na konci ostrova Praslin, v poslednej dobe sa stáva čoraz populárnejšou a bola to jednoznačne najviac preplnená pláž na Seychelách (ak sem prídete skoro ráno na východ slnka, vyhnete sa veľkým davom).

V letných mesiacoch sú tu silné morské prúdy, preto by ste mali byť opatrní ak si tu chcete zaplávať. Táto pláž sa neslávne „preslávila“ v roku 2011, kedy došlo k niekoľkým útokom žralokov, žiaľ s fatálnymi následkami. Odvtedy zvýšili bezpečnosť a k ďalším útokom už nedošlo.

Anse Volbert (Cote d´Or)

Pláž Anse Volbert alebo Cote d´Or je hlavným turistickým centrom ostrova Praslin. Aj keď sú na ostrove určite krajšie pláže, je to miesto, kde sa nachádza väčšina hotelov a apartmánov. Pláž je skutočne dlhá (3 kilometre) a široká, ideálna na prechádzku kedykoľvek počas dňa. Je vhodná aj pre rodiny s deťmi, nakoľko voda je plytká a ponúka širokú škálu plážových aktivit, ako je plávanie, šnorchlovanie, plachtenie, či dokonca rybolov.

Možno by ste čakali, že táto pláž bude preplnená, opak je však pravdou a bolo tu len minimum turistov.

V niektorých mesiacoch je tu väčší výskyt morských rias na pláži, tak s tým treba počítať a nepríjemne nás prekvapila aj prítomnosť piesočných mušiek, tzv. sandflies, ktoré ma celú doštípali 🙁 .

Grande Anse

Táto dlhá piesočná pláž siahajúca od letiska až po cestu, ktorá vedie do vnútrozemia do Vallée de Mai, sa vyznačuje plytkými vodami, pokojnými vlnami a vynikajúcim prístupom k hotelom a reštauráciám.

Rovnomenné mestečko Grande Anse sa ťahá pozdĺž tejto pláže, vďaka čomu tu nájdete banky, poštu, supermarkety, reštaurácie, take-away stánky, dokonca kostol, školu, letisko, trh s čerstvými rybami a ovocím a mnoho ďalšieho. Je to preto ideálna lokalita, ak chcete mať všetko podstatné v pešej vzdialenosti a neplánujete sa veľa presúvať autom či miestnou dopravou.

Miernym sklamaním môže byť práve pláž, ktorá nie je najčistejšia (hlavne od mája do októbra veľké množstvo morských rias) a kotví tu veľa rybárskych lodí miestnych obyvateľov.

Anse Boudin

Anse Boudin sa nachádza na severovýchodnom pobreží ostrova Praslin a je to skôr taká opustená pláž pozdĺž pokojnej pobrežnej cesty. Je vzdialená len pár minút jazdy autom od známej Anse Lazio a pretože väčšina ľudí smeruje na tú slávnu pláž, na Anse Boudin sa zastaví len málokto.

My sme túto chybu neurobili a pretože nás očarila už na prvý pohľad, zastavili sme sa tu na niekoľko hodín a okrem nás tam bola už len jedna rodinka s malými deťmi. Inak sme mali túto peknú plážičku s panoramatickým výhľadom na ostrov Curieuse len pre seba. Niektorí dokonca tvrdia, že práve tu sa nachádza najlepšie miesto na šnorchlovanie a ak budete mať šťastie, môžete natrafiť na morské korytnačky. My sme toľko šťastia nemali, ale aj napriek tomu sa nám na tejto pláži veľmi páčilo a určite odporúčam navštíviť .

 

Ďalšie viac či menej známe pláže sú Anse Takamaka, Anse Kerlan, Petite Anse Kerlan, Anse Possession, Anse Petite Cour, Anse Consolation atď. Na Prasline je výber naozaj obrovský a nikto neodíde sklamaný 🙂 .

Čo robiť na ostrove Praslin?

Ak už budete mať dosť leňošenia na pláži a sladkého ničnerobenia, ostrov Praslin ponúka hneď niekoľko zaujímavých aktivít, ktoré vás vytrhnú z nudy. Ako som už spomínala vyššie, tento ostrov je mimoriadne bohatý na prírodné krásy a všetci milovníci fauny a flóry, podmorského života, či jedinečných výhľadov si tu určite prídu na svoje. Aké sú tie najzaujímavejšie činnosti, ktoré ponúka Praslin?

Vallée de Mai

Národný park Vallée de Mai, nazývané aj ako „zelené srdce Praslinu“ je domovom zvyškov pôvodných palmových pralesov Seychel a vďaka svojej odľahlej a mystickej povahe sa často označuje ako “záhrada Eden”. Tento národný park je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je jedným z mála miest, kde rastie ikonická palma Coco de Mer (prirodzene sa vyskytuje len na ostrovoch Praslin a Curieuse).

Najstarší exemplár stromu má približne 300 rokov a je 27 metrov vysoký. Ženský strom produkuje plod v tvare ženskej panvy s váhou až do 25 kg, čo z neho robí najťažší a najväčší plod na svete.

Palma Coco de Mer je však v dnešnej dobe ohrozená, pričom počet za posledných 50 rokov klesol približne o 30%. Okrem parazitov, požiarov a ťažby dreva je za to zodpovedný výnosný obchod s orechmi. Oficiálne sa ročne predáva okolo 1 000 kusov, ale prostredníctvom pytliactva a krádeže je skutočné číslo omnoho väčšie. Napríklad na ázijskom trhu je dopyt mimoriadne vysoký (samozrejme aj cena ze jeden orech, ktorá sa pohybuje až okolo 400-600 EUR). Využíva sa tam ako prírodné afrodiziakum.

Park je okrem ikonickej Coco de Mer domovom mnohých jedinečných druhov rastlín a živočíchov, ktoré nikde inde na svete nenájdete.

Súčasťou parku sú tri turistické chodníky (prvá časť lesa je bezbariérová), informačné centrum, kaviareň, obchod so suvenírmi a pri vstupe dostanete informačný leták s mapou trás. Každý deň od 9:00 do 14:00 máte k dispozícii bezplatnú prehliadku so sprievodcom (za vstup do parku sa však samozrejme platí).

Otváracie hodiny do Vallée de Mai sú: 8:00 – 17:30 každý deň (okrem 25.12. a 1.1.) a vstupné do parku je 350 SCR (približne 25 EUR). Zaplatiť môžete v menách SCR, EUR a USD, takisto aj platobnou kartou.

Tu cítim potrebu spomenúť, že návštevou parku prispejete aj na dobrú vec, pretože vstupné pokrýva financovanie prevádzky, výskumu a ochrany Vallée de Mai, ale zároveň aj atolu Aldabra, jedného z najväčších atolov na svete s jedinečnou biodiverzitou.

Fond Ferdinand

Aj keď je Vallée de Mai samozrejme najväčšou atrakciou na ostrove Praslin, zaujímavou a menej známou alternatívou, ktorá stojí za návštevu, je prírodná rezervácia Fond Ferdinand. Tento park bol otvorený verejnosti až v roku 2013 a s rozlohou 122 hektárov je 6x väčší, ako samotný Vallée de Mai a je dokonca bohatší z hľadiska endemických druhov rastlín a živočíchov.

Môžete tu absolvovať aj výstup na vyhliadku, kde sa pred vami otvoria famózne panoramatické výhľady nielen na Praslin, ale aj okolité ostrovy Sister Island, Coco Island, Round Island, Felicité a La Digue, zatiaľ čo v opačnom smere môžete vidieť Frégate, Mahé a Silhouette.

Otváracie hodiny sú: PO-PIA  9:30 – 15:00

                                    SO-NE   9:30 – 13:00

Vstupné do parku je 150 SCR (približne 10 EUR).

Potápanie a šnorchlovanie

Na Prasline je veľa vynikajúcich príležitostí na šnorchlovanie, ako sú známe pláže Anse Lazio a Anse Boudin.  V blízkosti ostrova Praslin sa nachádza okolo 20 miest na potápanie. Medzi najlepšie patria St Pierre, Ave Maria, South Marianne Island a Aride Reef.

Môžete vidieť rôzne druhy pestrofarebných rýb, korytnačky, žralokov, raje, homáre a iné morské živočíchy.

Island hopping – denné výlety

Ostrov Praslin je ako stvorený na jednodňové výlety na susedné ostrovy, ktoré sú ľahko dustupné loďou.

Na Curieuse sa môžete stretnúť s obrovskými korytnačkami (Aldabra Giant Tortoise) v ich prirodzenom prostredí.

Ostrov Cousin zaujme svojou nedotknutou prírodou a bohatou rozmanitosťou vtákov.

Nezabudnuteľné šnorchlovanie zažijete na malebnom skalnom ostrove St. Pierre s fascinujúcim podvodným svetom.

Obľúbenou možnosťou je návšteva ostrova La Digue, ktorý je prístupný trajektom s pravidelným odchodom niekoľkokrát denne z ostrova Praslin (osobne však odporúčam dlhší pobyt na La Digue, pretože tento miniatúrny ostrov toho ponúka naozaj veľa a bola by škoda nepobudnúť tu aspoň zopár nocí).

Zaujímavou alternatívou je aj prenájom súkromnej jachty a objavovanie okolitých ostrovov na vlastnú päsť.

Pešia turistika

Okrem vyššie spomínaných aktivít si na svoje prídu aj milovníci pešej turistiky, nakoľko na Prasline je hneď niekoľko zaujímavých túr, ktoré vám umožňujú zažiť jedinečnú prírodnú krásu ostrova s nezabudnuteľnými výhľadmi (napríklad túra z Anse Lazio na Anse Georgette, ďalej z Anse Kerlan na Anse Lazio, či Salazie a Pasquière Track).

Obchody na Prasline a možnosti stravovania

Keďže väčšina potravín sa musí na Seychely dovážať, ceny v obchodoch sú o poznanie vyššie ako napríklad u nás. Na ostrove Praslin nájdete množstvo supermarketov (aj keď rozmerovo sú to skôr také menšie obchodíky s obmedzeným množstvom tovaru) a väčšinu z nich majú pod palcom Indovia. Nájdete v nich základné potraviny, ryžu, nejaké konzervy, cestoviny, vajíčka a podobne.


Tip 1: Vždy skontrolujte dátum exspirácie na obaloch potravín. Dosť často sa stáva, že produkty sa predávajú aj po záruke.


Z čoho som bola nepríjemne prekvapená, že na Prasline nebol v obchodoch takmer žiadny výber ovocia a zeleniny – tie musíte hľadať na lokálnych trhoch, prípadne vo Whole Foods Cafe (ale za 3-násobok ceny).

Balenú vodu sa oplatí kupovať vo veľkých, 5-litrových fľašiach a potom ju prelievať do menšej, pretože cena za malú 0,5 litrovú vodu je skutočne prestrelená – stála 17 SCR.

Inak voda z kohútika je oficiálne pitná, ale pre vlastnú bezpečnosť sme to radšej neriskovali a čo sme čítali na internete, nie je ani extra chutná 😀 .


Tip 2: Aby ste mali jasnejšiu predstavu o cenách na Seychelách, odporúčam vám pozrieť si túto stránku.


Čerstvé ryby a morské plody si bez problémov kúpite na lokálnych trhoch skoro ráno, alebo sa stačí dohodnúť s majiteľom vášho apartmánu, ktorý ich pre vás dokáže zabezpečiť.

Čo sa týka stravovania, my sme bývali v apartmáne s vlastnou kuchyňou, takže raňajky a večere sme si pripravovali práve tam. Dokázali sme takto výrazne ušetriť na nákladoch za jedlo a peniaze sme investovali radšej do zážitkov. Na obedy sme chodili do take-away reštaurácií.

Chápem, ak je pre niekoho varenie na dovolenke zbytočná starosť a chcete si užívať len sladké ničnerobenie. Aj v prípade, že variť nebudete, sa dá ušetriť na strave a nemusíte chodiť do predražených reštaurácií.

Na Seychelách, a teda aj na Prasline sú populárne tzv. take – away stánky s rýchlym občerstvením, kde máte na výber vždy z 5-6 hlavných jedál (kuracie či hovädzie mäso na rôzne spôsoby, tradičné kreolské jedlá, ryby a dokonca fish and chips alebo vyprážané kuracie), takže určite si každý príde na svoje.

Tieto take – away jedlá sú za veľmi dobrú cenu a stoja okolo 50- 60 SCR, čo je v prepočte asi 3,50 – 4 Eur.

Na Prasline ich nájdete neúrekom v hlavných turistických oblastiach, či už na Grande Anse, Baie Sainte Anne či Cote d´Or.

Náš tip: Odporúčam jedlo z Village Take Away. Chutí naozaj fantasticky.

Zoznam najlepších reštaurácií na ostrove Praslin:

  • Café des Arts v hoteli Le Duc de Praslin
  • Les Rochers
  • Les Lauriers
  • Reštaurácia PK´s
  • Takamaka Beach bar
  • Reštaurácia Pirogue
  • Reštaurácia Paradisier
  • St. Pierre Beach Restaurant

A čo dodať na záver? Praslin nás svojou prírodnou krásou, nádhernými plážami a úžasnými obyvateľmi absolútne očaril a už teraz vieme, že sme tu neboli naposledy. Radi sa sem vrátime znova a ak máte nejaké ďalšie tipy na zaujímavé miesta na ostrove a v jeho okolí, sem s nimi 🙂 . Budeme radi, ak sa s nami o ne podelíte v komentároch nižšie.

Ak vás článok zaujal a myslíte si, že by pomohol aj ostatným cestovateľom, ktorí sa chystajú navštíviť Seychely, tak ho pokojne pošlite kamarátom alebo zazdieľajte na sociálnej sieti. Ďakujeme 🙂 .

The post Seychely bez cestovky – sprievodca ostrovom Praslin first appeared on Traveliv.sk.

]]>
https://www.traveliv.sk/seychely-bez-cestovky-sprievodca-ostrovom-praslin/feed/ 0 4147
Seychely bez cestovky – všetko, čo potrebujete vedieť o ostrove La Digue https://www.traveliv.sk/seychely-bez-cestovky-vsetko-co-potrebujete-vediet-o-ostrove-la-digue/ https://www.traveliv.sk/seychely-bez-cestovky-vsetko-co-potrebujete-vediet-o-ostrove-la-digue/#comments Wed, 17 Jul 2019 08:00:18 +0000 https://www.traveliv.sk/?p=4108 Tropická scenéria, pokoj, uvoľnená atmosféra, plážová idylka, jemný šum mora, slaný vánok, biely piesok a krivá palma… dovolím si tvrdiť, že väčšina ľudí si takto predstavuje raj a dokonalý únik z reality. My sme náš pozemský raj našli v Indickom oceáne, na maličkom ostrove La Digue. Napriek svojim miniatúrnym rozmerom, je plný bujnej vegetácie, romantických zákutí, divokých pláží, usmievavých ľudí a takisto je domovom obrovských suchozemských korytnačiek. Seychelský ostrov La Digue je úžasným dôkazom toho, že tradičný spôsob života sa môže dokonale zladiť s moderným cestovným ruchom. Pôvodne som chcela napísať podrobný cestopis z tohto ostrova, ale na to by …

The post Seychely bez cestovky – všetko, čo potrebujete vedieť o ostrove La Digue first appeared on Traveliv.sk.

]]>
Tropická scenéria, pokoj, uvoľnená atmosféra, plážová idylka, jemný šum mora, slaný vánok, biely piesok a krivá palma… dovolím si tvrdiť, že väčšina ľudí si takto predstavuje raj a dokonalý únik z reality. My sme náš pozemský raj našli v Indickom oceáne, na maličkom ostrove La Digue. Napriek svojim miniatúrnym rozmerom, je plný bujnej vegetácie, romantických zákutí, divokých pláží, usmievavých ľudí a takisto je domovom obrovských suchozemských korytnačiek. Seychelský ostrov La Digue je úžasným dôkazom toho, že tradičný spôsob života sa môže dokonale zladiť s moderným cestovným ruchom.

Pôvodne som chcela napísať podrobný cestopis z tohto ostrova, ale na to by jeden článok nestačil a okrem toho si myslím, že pre väčšinu čitateľov budú prínosné skôr praktické rady a tipy, ako zažiť nezabudnuteľnú dovolenku v tomto exotickom raji. Z tohto dôvodu som sa rozhodla napísať mini sprievodcu, kde sa dozviete všetky dôležité informácie o La Digue, kde sa ubytovať, kde sa najesť, kde nakúpiť, aké aktivity ponúka tento ostrov, ako sa sem dostať, atď. Jednoducho, aby ste všetko podstatné našli na jednom mieste. Poďme ale pekne od začiatku.
Seychely

Zaujímavosti o La Digue

S populáciou niečo vyše 3000 ľudí je tretím najľudnatejším ostrovom Seychel. Väčšina obyvateľov sa koncentruje v dedine La Passe, kde sa nachádza aj prístav a v La Reunion na západnej strane ostrova. Má rozlohu 10 kilometrov štvorcových, čo umožňuje jeho jednoduché preskúmanie na vlastnú päsť na bicykli alebo dokonca peši. Ostrov bol pomenovaný po lodi, na ktorej francúzsky námorný dôstojník Marc-Joseph Marion du Fresne prišiel na Seychely v roku 1768. Avšak prví ľudia, ktorí sa tu usadili, boli v roku 1789 francúzski kolonisti so svojimi africkými otrokmi. Neskôr ostrov obsadili Briti a nezávislosť získali až v roku 1976.

Väčšina obyvateľov sú katolíci a na ostrove sa dohovoríte až 3 jazykmi – anglicky, francúzsky a kreolsky. Bolo zábavné počúvať hlavne miestne rádio, v ktorom moderátor plynule prechádzal z jedného jazyka do druhého 🙂 . La Digue je preslávený aj svojimi vanilkovými a kokosovými plantážami, ktoré nájdete v parku L´Union Estate.

Čo sa týka fauny, La Digue je miestom, kde žije niekoľko vzácnych druhov vtákov, medzi nimi dokonca jeden z najvzácnejších vtákov planéty a kriticky ohrozený Vípkár čierny (Terpsiphone corvina). Ako som už spomínala, ostrov je domovom obrovských suchozemských korytnačiek, na ktoré môžete natrafiť vo voľnej prírode (väčšina však žije v prírodnej rezervácii na vedľajšom ostrove Curieuse). Aj milovníci flóry si tu prídu na svoje. Tropický prales, všadeprítomné palmy, stromy takamaka, ale aj rôzne druhy orchidejí, či vanilkovníky nadchnú každého návštevníka La Digue.

La Digue

Ako sa dostať na La Digue?

Sú dva spôsoby, ako sa dostať na tento ostrov, v závislosti od vášho budgetu a komfortu – trajektom alebo kombináciou lietadla + lode.
Majte na pamäti, že zatiaľ neexistuje žiadna priama linka z hlavného ostrova Mahé na La Digue, budete musieť prestupovať na ostrove Praslin, či už sa rozhodnete cestovať trajektom alebo letecky!

Trajektom

Medzi ostrovmi Mahé – Praslin – La Digue pravidelne premáva trajekt Cat Cocos a Inter Ferry, takže dostať sa z jedného ostrova na druhý a tretí je veľmi jednoduché.

Loď z Mahé odchádza z prístavu vo Victorii a cesta trvá približne 1,5 – 2 hodiny. Online rezerváciu lístkov môžete vykonať na tejto stránke, kde takisto nájdete všetky potrebné informácie ohľadom prepravy batožiny, časy odchodov, ako si zabezpečiť transfer z letiska na Mahé do prístavu, atď.

Po zaplatení lístkov platobnou kartou alebo cez Paypal vám prídu na email elektronické lístky, ktorými sa preukážete v prístave a vymenia vám ich za tzv. boarding pass.

Cena za jednosmerný lístok z Mahé na La Digue sa pohybuje od 60 EUR do 80 EUR (podľa toho, či budete sedieť v ekonomickej alebo biznis triede).

Z Praslinu na La Digue a naspäť denne premáva až 7 spojov Inter Island Ferry. Cesta trvá len 15 minút a ako v predošlom prípade, aj tieto lístky si viete rezervovať dopredu na stránke Seychelles bookings .
Pozor! Elektronické lístky si musíte dopredu vytlačiť a ukázať v prístave.

Cena za jednosmerný lístok z Praslinu na La Digue je 14 Eur.

Seychely

Kombinácia letecky + trajektom

Ďalšou alternatívou, ako sa dostať na La Digue je letecky s Air Seychelles z Mahé na ostrov Praslin a tam prestúpiť na loď. My sme zvolili práve túto možnosť a neviem si ju vynachváliť. Bol to jeden z najlepších a najnezabudnuteľnejších zázitkov v mojom živote a vidieť všetky tie miniatúrne ostrovčeky roztrúsené v Indickom oceáne z vtáčej perspektívy bolo niečo, na čo budem ešte dlho spomínať. Ak vám to váš budget dovolí, určite musíte vyskúšať 🙂 . Stojí to za to.

Letecká spoločnosť Air Seychelles pravidelne premáva medzi ostrovmi Mahé a Praslin (denne až 20 letov tam a naspäť). Je to krátky, približne 20-minútový let, ktorý je aj vyhliadkovým letom v jednom.

Letenky si viete zakúpiť na tejto stránke .

Pre túto možnosť sme sa rozhodli aj z toho dôvodu, že o trajekte medzi Mahé a Praslinom sme na internete čítali samé negatíva a katastrofické scenáre, že to bola pre mnohých najhoršia cesta loďou kvôli vlnám a neutíchajúcej morskej chorobe, kde všetci rad radom zvracali. Túto dovolenku sme si chceli maximálne užiť a takýto nepríjemný zážitok sme jednoducho nechceli riskovať. Okrem toho trpím panickým strachom z lodí a preto sa tomuto druhu transferu snažím čo najviac vyhýbať.

Cesta trajektom z Praslinu na La Digue našťastie trvala len 15 minút, navyše morská hladina bola pokojná, bez vĺn, takže som to prežila aj bez hysterického záchvatu 😀 .

Ak netrpíte nedostatkom financií a na La Digue sa chcete dostať čo najrýchlejšie, existuje ešte jedna alternatíva, a to konkrétne helikoptérou z letiska Seychelles Airport.


Tip: Chcete vedieť, kedy je najlepší čas na návštevu Seychel, mať prehľad o cenách, kde si viete zameniť alebo vybrať peniaze, čo si môžete so sebou priniesť z domova? Prečítajte si náš článok s praktickými informáciami, v ktorom sa dozviete všetko podstatné a dôležité.

La Digue

Ubytovanie na La Digue + recenzia

Na ostrove sa nachádza niekoľko druhov ubytovaní – od luxusných rezortov, cez hotely až po menšie tzv. self-catering apartmány, ktoré prevádzkujú miestni obyvatelia. K najlepšie hodnoteným rezortom patrí Le Domaine de L´Orangeraie, ku ktorému patrí aj SPA centrum a pekná, udržiavaná pláž s lehátkami.

Takéto ubytovanie však bolo absolútne mimo náš rozpočet a preto sme pátrali po lacnejšej alternatíve. Na La Digue je našťastie množstvo menších hotelov a apartmánov, ktoré vás finančne nezruinujú.

Hlavným kritériom pri hľadaní ubytovania pre mňa bolo (okrem lokality a dobrých recenzií), aby náš apartmán mal kuchyňu, kde si budeme môcť uvariť aspoň jedno teplé jedlo denne, uvariť si teplú kávu alebo čaj a uskladniť potraviny v chladničke či mrazničke. Nechceli sme utrácať nekresťanské peniaze v reštauráciách a ušetrené peniaze sme radšej investovali do zážitkov.

Takéto typy ubytovania sa nazývajú tzv. self-catering apartmány a ich ponuka na La Digue je naozaj široká. Stačí si len vybrať. Ubytovanie sme hľadali na rôznych portáloch, no zostali sme verní Bookingu, keďže v tej chvíli mali najlepšie ceny.

Apartmán sme si zvolili priamo v meste La Passe, takže sme boli v centre diania, no aj napriek tomu sme mali dokonalé súkromie.

Ubytovanie sa volalo Fadine Self Catering a lepšie sme si ani nemohli vybrať. Majiteľom apartmánu je Fabio, ktorý bol vždy veľmi ústretový a ochotný pomôcť. Dom mal hneď vedľa apartmánu, takže čokoľvek sme potrebovali, stačilo len zaklopať.

Výhodou tohto ubytovania bolo aj to, že na pozemku boli len 3 apartmány, z toho jeden samostatný domček, v ktorom sme bývali my. K apartmánu patrila terasa s posedením, pre detičky bola na záhrade dokonca aj hojdačka a šmykľavka. Súčasťou apartmánu bola priestranná kuchyňa s jedálenským stolom, posedením, v ďalšej miestnosti bola veľká spálňa so skriňou, kreslami na relax, televízorom, no a nakoniec posledná miestnosť bola kúpeľňa so sprchový kútom a záchodom. Samozrejmosťou tu bola aj klimatizácia. Všetko tu bolo čisté a nové v tradičnom kreolskom štýle. Upratovali každý deň.

Kuchyňa bola dobre vybavená na prípravu jedál (panvice, hrnce, taniere, príbor, varecha, nože, mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica, toastovač, otvárač na konzervy, chladnička s mrazničkou, atď.).

Ubytovanie ponúka aj požičanie bicyklov za 100 SCR/deň, rôzne výlety po okolí cez ich známych za výhodnejšie ceny a pokiaľ sa vám nebude chcieť variť, Fabio vie pripraviť chutné raňajky a obedy/večere.

S týmto ubytovaním sme boli maximálne spokojní a radi sem zavítame znova :-).

Tip ako ušetriť: Ak chcete ušetriť na cene ubytovania, nerobte rezerváciu cez Booking ako my, ale kontaktujte priamo majiteľa Fabia a dostanete oveľa lepšiu cenu oproti Bookingu. Kontakt nájdete na oficiálnej stránke Fadine Self Catering.
Toto však platí pre väčšinu apartmánov na Seychelách – ak kontaktujete priamo majiteľa alebo si ubytovanie rezervujete cez ich oficiálne stránky, máte lepšie ceny minimálne o 15-20 % oproti Bookingu.

Ako sa pohybovať po ostrove?

La Digue je malý ostrov, kde nepremávajú takmer žiadne autá. Najbežnejšou formou dopravy je tu bicykel, ktorý si viete požičať na mnohých miestach – v meste La Passe, v prístave alebo priamo vo vašom ubytovaní. Cena je štandardne 100 SCR na deň.

Pláže na La Digue

Pláže na La Digue sú ako z tej najkrajšej dovolenkovej pohľadnice. Absolútna väčšina fotiek, ktoré vidíte na internete ak zadáte do vyhľadávania Seychely, pochádza práve z tohto maličkého ostrova. Pre La Digue sú typické pláže s dokonale bielym, jemným pieskom, tyrkysová, priezračná voda, žulové skaly a palmy, či stromy takamaka.

Vďaka tomu, že pozdĺž ostrova vedie cyklotrasa, na takmer každú pláž sa dostanete veľmi jednoducho a rýchlo.

Všetky pláže na La Digue sú verejné a vstupné sa platí len na tej najznámejšej – Anse Source d´Argent.

Prevediem vás nádhernými plážami La Digue od severu až na juh a verím, že vás poteší aj bohatá fotogaléria :-).

La Digue beach

Sever a severovýchod ostrova

Severný cíp ostrova je najľahšie dostupný a z našej osobnej skúsenosti aj najviac preplnený turistami. Ak sa vydáte na sever z mesta La Passe, kde sa nachádza prístav, prejdete okolo obchodov, niekoľkých hotelov a rezortov, dostanete sa k prvej pláži, ktorou je Anse Severe. Je to pomerne dlhá pláž, lemovaná palmami, žulovými skalami a nachádza sa tu hneď niekoľko štýlových plážových barov, ktoré robia túto pláž ideálnym miestom na celodenné leňošenie s osviežujúcim koktejlom v ruke.

Vďaka skalným a koralovým útvarom je Anse Severe chránená pred otvoreným oceánom, voda je tu plytká a vhodná na plávanie a šnorchlovanie. A ako bonus máte krásny výhľad na ostrov Praslin. Na tejto pláži radi trávia čas domáci a my sme mali dokonca šťastie aj na menšiu romantickú plážovú svadbu s tradičnou kreolskou hudbou :-).

Ak zamierite ďalej na sever, po ľavej strane môžete vidieť mimoriadne fotogenickú pláž Anse Patates. Prístup k tejto pláži je po schodoch, avšak pozor na príliv. Vtedy je táto miniatúrna pláž celá pod vodou. Nakoľko Anse Patates nie je chránený koralovým útesom, sú tu silnejšie morské prúdy a preto by ste mali byť počas plávania v mori opatrní.

Pokračujte ďalej po cyklotrase, až sa dostanete k ďalším pekným plážam na severovýchode ostrova –  Anse Gaulettes, Anse Grosse Roche a Anse Banane, kde sa nachádza veľmi príjemný plážový bar/reštaurácia Chez Jules s nádherným výhľadom na more. Po vyčerpávajúcej ceste určite každému dobre padne džús z čerstvého ovocia, osviežujúci koktejl a lahodné občerstvenie.

Cyklotrasa končí na východe ostrova pri Anse Fourmis. Na tejto poslednej pláži sme už neboli, nakoľko sme boli úplne hotoví z toho tepla a vlhka a táto malá cyklotúra nám dala poriadne zabrať v tých horúčavách :-D. Prikladám však ilustračnú fotku, ako vyzerá Anse Fourmis. Je populárna vďaka krivej palme, kde sa často fotia “influenceri” na Instagram.

Juhovýchodné pobrežie

Na rozdiel od turistického severu ostrova, ponúka táto časť La Digue bujnú vegetáciu, tropický prales a neuveriteľne nádherné a dlhé pláže. Nachádzajú sa tu tzv. plážové trojičkyGrand Anse, Petite Anse a Anse Cocos.

Na prvú spomínanú pláž, Grand Anse, sa dostanete bicyklom po cyklotrase, ak zamierite z mesta La Passe na juh a potom niekoľkokrát doľava (odporúčam stiahnuť si offline mapy, kde je vyznačená presná trasa). Pripravte sa na kopcovitý terén a ak máte kondičku ako ja, veru celkom často budete tlačiť bicykel do kopca :-). Odmenou vám však bude naozaj očarujúca široká pláž s oslnivým bielym pieskom a azúrovou vodou. Po oboch stranách je lemovaná obrovskými žulovými balvanmi.

Grand Anse nemá ochranný koralový útes a hlavne v letnom období sú tu veľmi silné a nebezpečné morské prúdy, na čo upozorňujú aj tabule pri vstupe na pláž. Kúpanie sa vo vode je preto len na vlastné riziko. Pri parkovisku na bicykle pred vstupom na pláž sa nachádza aj občerstvenie, kde sa môžete najesť a zakúpiť si nápoje.

Pri jednej zo skál uvidíte úzku cestičku, ktorá vedie až k ďalšej pláži – Petite Anse (musíte vyliezť aj po niekoľkých skalách, ale nie je to nič náročné, takže to zvládne naozaj každý). Rozhodne to však stojí za to a odmenou vám bude takmer ľudoprázdna pláž, nádherné tyrkysové more, snehobiely piesok a divoké vlny, v ktorých sa môžete poriadne vyšantiť.

Táto pláž vôbec nie je taká malá, ako napovedá jej názov. Práve naopak, veľkosťou je podobná Grand Anse a čo sa týka morských prúdov, platí tu to isté ako pri prvej spomínanej. Plávanie je len na vlastné riziko.

Na začiatku pláže je malý stánok, kde miestni obyvatelia predávajú čerstvé ovocné šťavy, mladý kokos a viete si tu dokonca vypožičať aj minisurf a chytiť tú správnu vlnu.

Táto pláž patrí k našim najobľúbenejším na La Digue a cítili sme sa tu naozaj úžasne aj vďaka tomu, že okrem nás tam boli dokopy traja turisti, takže sme mali dokonalé súkromie. Celú tú nádheru len pre seba :-).

V blízkosti južného konca Petite Anse je ďalšia malá cestička, ktorá vedie cez džungľu, kopec a skaly až k izolovanej pláži Anse Cocos. Táto cesta z Petite Anse vám zaberie približne 20 minút a je už trošku náročnejšia, nakoľko sa musíte prebrodiť cez džungľu a liezť po skalách hore a dole. Aj pre tieto úskalia patrí Anse Cocos k málo navštevovaným miestam ostrova a milovníci rajských pláží si tu určite prídu na svoje.

Vďaka nádhernej scenérii, bielemu piesku, skalným útvarom a všeobecne pokojným vodám je to skutočne epická pláž, ktorá stojí za tú námahu. Čo poviete?

Západné pobrežie

Hneď naľavo od prístavu sa nachádza pláž Anse La Reunion, kde si môžete vychutnať dokonalý výhľad na západ slnka alebo len tak relaxovať a dať si pár pív alebo koktejly priamo na pláži.

Na tejto strane ostrova sa nachádza aj najznámejšia pláž ostrova La Digue – Anse Source D´Argent. Táto neuveriteľne krásna a podľa National Geographic najfotografovanejšia pláž na svete, ukrýva jedinečné výhľady na každom rohu.

A čo ju robí naozaj jedinečnou? Sú to žulové skaly, ktoré sú náhodne rozptýlené pozdĺž celej pláže.

Tieto žulové výbežky boli vytesané v priebehu desiatok tisíc rokov, pôsobením dažďovej a morskej vody a v kombinácii s kokosovými palmami a tyrkysovou vodou vytvárajú nádherné prostredie v dokonalej harmónii.

Samozrejme tým, že je to najpopulárnejšie miesto na Seychelách, táto pláž býva pravidelne preplnená a ak sa chcete vyhnúť obrovským davom, vyberte sa sem skoro ráno (ideálne okolo 7:00).

Vstup na túto pláž je cez spoplatnené územie. V čase nášho pobytu (apríl 2019) to bolo 115 SCR na osobu.

Tip: Ak obídete heliport pred vstupom do parku L´Union Estate a prebrodíte sa cez vodu, môžete sa sem dostať aj zadarmo.

Južná časť ostrova

Výlet po južnom cípe ostrova je len pre odvážnych turistov, ktorí majú dobrú kondíciu, nakoľko si to vyžaduje niekoľkohodinový treking po skalách. Ak chcete preskúmať túto časť ostrova, rozhodne odporúčame, aby ste si zobrali na pomoc skúseného lokálneho sprievodcu, ktorý vás prevedie náročným a nebezpečným terénom. K najznámejším plážam na juhu ostrova patrí Anse Marron.

Čo robiť na La Digue?

Dovolenka na La Digue nie je len o nádherných plážach, tento ostrovček toho ponúka oveľa viac. Je tu niekoľko možností, ako využiť voľný čas a naozaj široká škála aktivít – cyklistika, jazda na kajaku, treking po južnej časti ostrova, šnorchlovanie a potápanie, surfovanie, výlety loďou na susedné ostrovy, môžete vyliezť na vyhliadku a na svoje si prídu aj milovníci fauny a flóry prechádzkou po prírodnej rezervácii.

Veuve Nature Reserve

Ak máte radi prírodu, prírodná rezervácia Veuve je pre vás ideálnym miestom na spoznávanie vzácnych druhov vtáctva a príjemnú prechádzku po tropickom pralese. Ostrov La Digue je jedným z posledných miest, kde žije kriticky ohrozený vták Vípkár rajský (Paradise flycatcher) a táto malá lesná rezervácia bola vyčlenená na ochranu jeho prirodzeného biotopu.

Nájdete tu niekoľko turistických chodníkov s náučnými panelmi o flóre a je tu aj informačné centrum.

Výstup na Nid d´Aigle

Pre dobrodružné povahy odporúčam výstup na najvyšší vrchol ostrova La Digue, ktorým je Nid d´Aigle (333 metrov). Približne niekde na polceste sa nachádza reštaurácia Belle Vue, kde si môžete vychutnať večeru s neuveriteľným výhľadom na západ slnka.

Tento najvyšší vrchol ostrova ponúka nádherné panoramatické výhľady na okolité ostrovy Félicité, Praslin a Marianne. Odporúčam zobrať si so sebou pevnú turistickú obuv a dostatok vody.

L´ Union Estate park

Jedným z najpopulárnejších miest na ostrove je park L´Union Estate, ktorý je akousi vstupnou bránou na známu pláž Anse Source D´Argent. Cesta k nej vedie práve cez tento park, kde sa platí vstupné 115 SCR na osobu (rok 2019).

Je to miesto, kde sa v minulosti vo veľkom pestovala vanilka a kokos a ktoré je skutočným pohľadom do koloniálnej histórie La Digue. Až do osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa tu na poliach pestovali kokosy a vyrábala sa kopra (je to biela mäsitá dužina kokosových orechov, sušená na slnku, z ktorej sa získava kokosový olej a jeho tuhnutím kokosové maslo). Neskôr svetový trh dobyl lacnejší palmový olej a výroba kopry sa dostala do úzadia, avšak dnes oslavuje svoj comeback. Na ostrove môžete vidieť aj tradičný mlyn na kopru, ktorý dopĺňa kultúru La Digue a to, ako sa vyrába.

Ďalším významným miestom tohto parku je starý kreolský cintorín, kde sú pochovaní prví osadníci ostrova La Digue.

Populárnou turistickou “atrakciou” parku L´Union Estate sú obrovské suchozemské korytnačky (Aldabra Giant Tortoise), ktoré sú, žiaľ, držané v ohrade.

V blízkosti ohrady s korytnačkami sa nachádzajú vanilkové plantáže, kde sa dodnes pestuje vanilka. Kvôli nedostatku opeľovacieho hmyzu na ostrove musia ľudia opeľovať každý kvet samostatne, rukami.

V susedstve vanilkovej plantáže sa týči k oblohe až do výšky 40 metrov gigantický monolit. Skala Giant Union sa rozkladá na ploche 4.000 m² a jeho vek sa odhaduje na približne 600 miliónov rokov.

Plantation House je skutočným architektonickým skvostom a ústredným bodom L´Union Estate, pretože sa považuje za jeden z najstarších plantážnych domov ostrova La Digue. Pôvodne patril bohatej rodine Hossenovcov, ktorí prišli na Seychely z Maurícia v 19. storočí. Je postavený vo francúzskom koloniálnom štýle.

No a na konci parku sa nachádza už spomínaná najfotografovanejšia pláž na svete – Anse Source D´Argent, ktorá pozostáva z niekoľkých menších zátok oddelených od seba obrovskými žulovými balvanmi. Nič podobné som ešte vo svojom živote nevidela a aj napriek tomu, že samotná pláž bola pre mňa osobne sklamaním, práve tá dokonalá harmónia prekrásnej zelenej prírody, paliem, žulových skál a tyrkysového mora ma úplne fascinovala a sledovala som to s otvorenými ústami.

Crystal Water Kayaks

Keď sme ešte pred cestou na Seychely pátrali po nejakom neobyčajnom zážitku, ktorý by sme mohli absolvovať, hneď nám udrela do očí jedna naozaj zaujímavá ponuka – ekologická túra s Crystal Water Kayaks. Ide o špeciálne kajaky, ktoré sú 100% transparentné a preto umožňujú návštevníkom objavovať a spoznávať podmorský život a zároveň si vychutnávať malebný panoramatický výhľad na pobrežie z oceánu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Explore & create your own Adventure!!! Credits 📸@jwang815

Příspěvek sdílený Crystal Clear Kayak Tours (@crystalwaterkayaks),

Ponúkajú hneď niekoľko túr a my sme si vybrali Robinson Crusoe tour. Východiskovým bodom je vždy Anse Source D´Argent a prvú hodinu sme sa venovali spoznávaniu koralových útesov, videli sme raje, korytnačky, pestrofarebné ryby a iné morské živočíchy.

Ďalej sme navštívili pláž Anse Pierrot, kde sa v roku 1988 natáčal film Robinson Crusoe (dostanete sa sem jedine loďou alebo kajakmi a preto je väčšinou ľudoprázdna) a cítili sme sa tu ako skutoční stroskotanci. Učili sme sa rozbíjať kokosy, vystúpali sme na vyhliadku a pozorovali sme divoké vlny pláže Anse Marron, kúpali sme sa v prírodnom bazéne.

Náš úžasný sprievodca Anis, ktorý študuje oceánológiu nám porozprával veľa zaujímavých vecí o Seychelách, o tom aký ničivý dopad má globálne otepľovanie na podmorský život na týchto ostrovoch. Na vlastné oči sme dokonca videli následky posledného El Niňo z roku 2016, ktoré zničilo až 95% koralových útesov.

Bol to mimoriadne výživný deň, ktorý sme zavŕšili sledovaním magického západu slnka priamo z kajaku s panoramatickým pohľadom na jedinečnú pláž Anse Source D´Argent.

Túto túru odporúčam skutočne každému, kto má rád prírodu a túži po nevšednom dobrodružstve.

Celá túra trvala približne 3,5 – 4 hodiny a cena bola 35 Eur/osoba.

Island Hopping

Seychely sa skladajú z približne 115 ostrovov a každý z nich je unikátny a úžasný. Ostrov La Digue je svojou polohou dokonalým odrazovým mostíkom na spoznávanie skrytej krásy okolitých ostrovov – Félicité, Coco Island, Sister Island alebo Marianne Island.

Pol a jednodňové výlety loďou sú skvelým spôsobom, ako zažiť neobyčajné chvíle na týchto malých ostrovčekoch, užívať si top šnorchlovanie, barbeque na očarujúcich plážach či objavovať tie najlepšie rybárske miesta v okolí La Digue.

Ponuka týchto túr je veľmi široká a zajednať si ich môžete online, priamo vo vašom ubytovaní alebo v meste La Passe. Medzi najlepšie hodnotené spoločnosti na Tripadvisore, ktoré ponúkajú tieto túry na La Digue patria: Nevis Ernesta La Digue Boat Excursions, Lizzy Boat Charter, Belle Petra Boat Charter a Liberty Charter.

Ceny za takéto jednodňové túry sa pohybujú od 75 Eur vyššie na osobu.

Obchody na La Digue a možnosti stravovania

Keďže väčšina potravín sa musí na Seychely dovážať, ceny v obchodoch sú o poznanie vyššie ako napríklad u nás. Na La Digue sa nachádza jeden veľký, klimatizovaný supermarket (STC), kde je bohatý výber potravín, hygienických potrieb, či kozmetiky. Okrem toho nájdete na ostrove množstvo menších obchodíkov, ktoré majú pod palcom hlavne Indovia. Čo ma nepríjemne prekvapilo, bol malý (resp. takmer žiadny) výber ovocia a zeleniny. Tie musíte hľadať na lokálnych trhoch a v pouličných stánkoch.

Balenú vodu sa oplatí kupovať vo veľkých, 5-litrových fľašiach a potom ju prelievať do menšej, pretože cena za malú 0,5 litrovú vodu je skutočne prestrelená – stála 17 SCR.

Najväčší supermarket STC na La Digue

Čo sa stravovania týka, ceny v reštauráciách sú naozaj šialené a za obed či večeru zaplatíte od 250 SCR vyššie. V centre La Digue nájdete niekoľko reštaurácií, obľúbenou voľbou je Fish Trap, ktorý ste nám odporúčali aj vy na Instagrame.

My sme za jedlo nechceli míňať celý majland, a aj preto bol pre nás self-catering apartmán skvelá voľba a jedlá sme si pripravovali v našom ubytku.  Na raňajky sme si väčšinou dávali rôzne variácie vajíčok, chlieb s maslom a džemom, ovocie a čaj alebo kávu. Na obedy sme chodievali na take – away jedlo a večeru som vždy varila – cestoviny na rôzne spôsoby, rizoto, ryby a pod.

Na Seychelách, a teda aj na La Digue sú populárne tzv. take-away – stánky s rýchlym občerstvením, kde máte na výber vždy z 5-6 hlavných jedál (väčšinou ryby a kuracie mäso na karí, so sladkokyslou omáčkou, hovädzie mäso so zeleninou, tradičné seychelské jedlo chobotnica na karí) a okrem toho sú v ponuke aj extra jedlá ako fish and chips, chicken and chips, samostatné hranolky s omáčkou podľa výberu atď., takže určite si každý vyberie to svoje.

V La Passe je takýchto stánkov hneď niekoľko a v každom, ktorý sme navštívili nám jedlo veľmi chutilo. Najlepšie hodnoteným take-away na La Digue je GALA.

Tieto take – away jedlá sú za veľmi prijateľnú cenu a stoja okolo 50 – 60 SCR, čo je v prepočte asi 3,50 – 4 Eur.

Ak si chcete vychutnať osviežujúci koktejl v plážovom bare, pripravte si aspoň 10 Eur za jeden drink a za čerstvý kokos na pláži zaplatíte približne 3 eurá.

Tip od nás: Zastavte sa na fantastický čerstvý džús, mladý kokos alebo koktejl v reštaurácii Chez Jules s výhľadom na oceán.

Dobré rady na záver

Pretože dobrých rád nie je nikdy dosť, na záver by som chcela pridať niekoľko užitočných tipov, aby ste si čo najlepšie užili dovolenku na La Digue a predišli zbytočným komplikáciám:

  • Seychely sa nachádzajú v blízkosti rovníka, slnko je tu veľmi ostré a zradné, preto si so sebou určite pribaľte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom a pravidelne sa ním natierajte. Nezabudnite ani na pokrývku hlavy – klobúk alebo šatku.
  • Tieto tropické ostrovy sú magnetom nielen pre ľudí, ale aj pre komáre, piesočné mušky a iný hmyz. Majte preto so sebou aj kvalitný repelent.
  • Čo sa týka oblečenia, naozaj vám tu postačia len plavky, tričká, šaty z ľahkých a vzdušných materálov, šortky a ak by ste chceli absolvovať aj nejaké túry, nezabudnite na pohodlnú turistickú obuv. Na niektorých plážach oceníte aj topánky do vody.
  • Ulice La Digue sú v noci neosvetlené a pri návrate z pláže alebo reštaurácie na vaše ubytovanie vám môže poslúžiť baterka, ktorú si pribalíte do kufra, prípadne baterka na mobile.

Ostrov La Digue bolo zatiaľ to najkrajšie a najlepšie, čo sme na našich cestách zažili a verím, že sa sem ešte niekedy v budúcnosti vrátime.

Budeme radi za každý jeden komentár k tomuto článku, nezabudnite sa s nami podeliť o vaše zážitky a dojmy z tohto ostrova, ak ste tu už niekedy dovolenkovali. Budeme vďační aj za zdieľanie článku, ak sa vám páčil a myslíte si, že by pomohol aj iným ľuďom pri plánovaní ich dovolenky v raji. Nás to veľmi poteší a zároveň môžete inšpirovať ďalších nádejných cestovateľov k návšteve tohto jedinečného ostrova.

Ďakujem vám z celého srdca,
Livka

The post Seychely bez cestovky – všetko, čo potrebujete vedieť o ostrove La Digue first appeared on Traveliv.sk.

]]>
https://www.traveliv.sk/seychely-bez-cestovky-vsetko-co-potrebujete-vediet-o-ostrove-la-digue/feed/ 2 4108
Najkrajšie pláže na Seychelách https://www.traveliv.sk/najkrajsie-plaze-na-seychelach/ https://www.traveliv.sk/najkrajsie-plaze-na-seychelach/#comments Wed, 15 May 2019 05:00:53 +0000 https://www.traveliv.sk/?p=4010 Ešte stále nemôžem uveriť tomu, že sa mi splnil jeden z najväčších cestovateľských snov a dookola pozerám naše fotky, či sa mi to celé iba nesnívalo. Navštívila som už naozaj veľa nádherných miest na svete, videla som pláže, ktoré mi svojou krásou takmer vyrazili dych a myslela som si, že po Maldivách ma už nič nedokáže prekvapiť. Och, ako veľmi som sa len mýlila. Seychely prekonali všetky moje predstavy o dokonalom zemskom raji a nikdy by som neverila, že takéto miesto môže byť skutočné. Seychely sú pre mňa synonymom sviežej tropickej scenérie s prekrásnymi plážami, jemným bielym pieskom a až …

The post Najkrajšie pláže na Seychelách first appeared on Traveliv.sk.

]]>
Ešte stále nemôžem uveriť tomu, že sa mi splnil jeden z najväčších cestovateľských snov a dookola pozerám naše fotky, či sa mi to celé iba nesnívalo.
Navštívila som už naozaj veľa nádherných miest na svete, videla som pláže, ktoré mi svojou krásou takmer vyrazili dych a myslela som si, že po Maldivách ma už nič nedokáže prekvapiť. Och, ako veľmi som sa len mýlila.

Seychely prekonali všetky moje predstavy o dokonalom zemskom raji a nikdy by som neverila, že takéto miesto môže byť skutočné. Seychely sú pre mňa synonymom sviežej tropickej scenérie s prekrásnymi plážami, jemným bielym pieskom a až neuveriteľne priezračnou, azúrovou vodou.

Anse Georgette

Ak mám byť úprimná, vôbec nie je jednoduché vybrať tie najkrajšie pláže na Seychelách, pretože všetky vyzerajú úchvatne, ako z tej najkrajšej dovolenkovej pohľadnice.
Samozrejme, medzi plážami existujú isté rozdiely a každá je vynikajúca pre niečo iné. Niektoré sú ideálne na šnorchlovanie, niektoré na plávanie v pokojných vodách, na niektorých sa môžete do sýtosti vyblázniť v divokých vlnách a niektoré sú ťažšie dostupné, preto vám zaručia dokonalú idylku vo dvojici, s milovanou osobou.

Ale predsa sa mi podarilo zostaviť rebríček našich TOP 7 pláží na Seychelských ostrovoch (podľa našich osobných preferencií, takže to berte s rezervou 🙂 ) a v tomto článku by som vám ich rada predstavila.

1. Anse Georgette – Praslin

Náš jednoznačný favorit, pláž Anse Georgette patrí k tým odľahlejším plážam ostrova Praslin a dostať sa sem nie je tak úplne jednoduché. Táto pláž sa totiž nachádza za rezortom Constance Lemuria a pokiaľ nie ste ubytovaní priamo v tomto rezorte, musíte si vybaviť špeciálne povolenie, aby vás na Anse Georgette pustili cez ich územie.
Navyše, úzko obmedzujú počet návštevníkov za deň a je potrebné vopred si rezervovať návštevu pláže (ideálne niekoľko dní dopredu). Stačí im však zavolať, prípadne napísať email a napíšu si vás na zoznam. V našom prípade toto povolenie vybavovala naša hostiteľka Cindy zo Seashell Beach Villa, takže sme s tým nemali žiadne starosti.

Samotná cesta na pláž potom vedie cez úžasné golfové ihrisko rezortu, takže už len to bol zážitok sám o sebe 🙂 . Ak vám táto možnosť nevyhovuje, dá sa sem dostať aj približne hodinovým trekom cez Mont Plaisir. No a nakoniec je množstvo výletov loďou okolo Praslinu, pričom niektoré z nich majú zastávku práve aj na Anse Georgette. Stačí si len vybrať.

Čo sa týka samotnej pláže, bola to neskutočná „podívaná“ a tá snehobiela farba piesku nám takmer vypálila oči. More bolo, ako inak, absolútne čisté, priehľadné a práve na tejto pláži sme videli najviac farebných rýb, ktoré sa nás vôbec nebáli a šnorchlovanie tu bol jedinečný zážitok. Do toho pridajte žulové skaly na oboch stranách pláže, krivé palmy, fifty shades of blue… a dokonalá romantika je na svete.

2. Anse Petite – La Digue

Petit Anse leží na juhovýchodnej strane ostrova La Digue a táto pláž je dostupná jedine pešo. Nachádza sa vedľa Grand Anse, kam sa dostanete 20 až 30-minútovou cyklotúrou po strmých kopcoch a potom musíte prejsť cez džungľu a vyliezť po niekoľkých skalách.
Rozhodne to však stojí za to a odmenou vám bude takmer ľudoprázdna pláž, nádherné tyrkysové more, snehobiely piesok a divoké vlny, v ktorých sa môžete poriadne vyšantiť.

Avšak pozor, kúpanie je tu len na vlastné riziko, pretože morské prúdy tu vedia byť mimoriadne silné a zradné a upozorňuje na to aj tabuľa pri vstupe na túto pláž.

My sme sa išli do vody len na malú chvíľu schladiť po náročnej ceste a musím povedať, že plávanie by som tu skutočne neriskovala. Je to však ideálne miesto pre surferov (viete si vypožičať mini surf z provizórneho stánku na začiatku pláže, kde predávajú osviežujúci mladý kokos a džús z čerstvého exotického ovocia).

3. Anse Cocos – La Digue

Táto pláž uzatvára trojicu tzv. plážových trojičiek ostrova La Digue. Nachádza sa hneď vedľa Petite Anse, no je ešte ťažšie dostupná a musíte sa prebrodiť cez džungľu, liezť po skalách hore a potom dole, až uvidíte v plnej svojej kráse pláž Anse Cocos.

Celá táto cesta vám zaberie približne 20-25 minút, no ak k tomu pripočítame ešte 10-minútový trek z Grande Anse a 20-30 minút bicyklovania po strmých kopcoch z centra La Digue, to už je celkom slušná túra 😀 .
Aj pre tieto úskalia patrí Anse Cocos k málo navštevovaným miestam ostrova a milovníci rajských pláží si tu určite prídu na svoje.

Vďaka nádhernej scenérii, bielemu piesku, skalným útvarom a všeobecne pokojným vodám je to skutočne epická pláž, ktorá stojí za tú námahu. Čo poviete?

4. Anse Lazio – Praslin

Na severnom brehu ostrova Praslin sa nachádza jedna z najmalebnejších pláží Seychel – Anse Lazio. Dokonca je považovaná za jednu z najkrajších na ostrove a na TripAdvisore sa pravidelne nachádza na popredných priečkach zoznamu tých naj pláží na svete.
Niet sa čomu čudovať. Tento dlhý úsek jemného bieleho piesku, ktorý je lemovaný zaoblenými žulovými balvanmi, sa spája s krištáľovo čistým oceánom v desiatkach odtieňoch modrej.
Na jednom aj na druhom konci pláže sa nachádzajú stromy Takamaka a kokosové palmy, ktoré poskytujú dostatok tieňa na relaxáciu (oceníte, ak tu plánujete stráviť celý deň a nechcete skončiť s úpalom).

Voda na Anse Lazio je dokonalá nielen na plávanie, ale aj šnorchlovanie a videli sme tu veľa nádherných farebných rybičiek, dokonca aj raje.
Na tejto pláži nikto nezostane hladný, pretože tu nájdete až dve reštaurácie, ktoré ponúkajú nielen morské špeciality, ale aj jedlá z kuracieho mäsa, či bezmäsité pre vegetariánov.

Napriek tomu, že táto pláž sa nachádza doslova na konci ostrova Praslin, v poslednej dobe sa stáva čoraz populárnejšou a bola to jednoznačne najviac preplnená pláž na Prasline (stále je to však nič oproti preplneným plážam napríklad v Európe alebo na iných populárnych plážach na svete).

V letných mesiacoch sú tu silné morské prúdy, preto by ste mali byť opatrní ak si tu chcete zaplávať.

 

prečítajte si tiež:

Seychely bez cestovky – praktické informácie a tipy 1/2

Seychely bez cestovky – praktické informácie a tipy 2/2

seychely

 

5. Anse Patates – La Digue

Anse Patates je malá pláž, ktorá sa nachádza na severe ostrova La Digue, hneď vedľa hlavnej cesty, takže sa sem bicyklom dostanete veľmi jednoducho. Skalné útvary, ktoré sa tu nachádzajú, robia túto pláž ideálnym miestom na vytvorenie zaujímavých dovolenkových fotografií.
Keďže tu nie je žiadny koralový útes chrániaci záliv, morské prúdy sú tu silnejšie a pri plávaní v hlbšej vode by ste mali byť opatrní.

6. Anse Source D´Argent – La Digue

Táto neuveriteľne krásna a podľa National Geographic najfotografovanejšia pláž na svete, ukrýva jedinečné výhľady na každom rohu.

A čo ju robí naozaj jedinečnou? Sú to žulové skaly, ktoré sú náhodne rozptýlené pozdĺž celej pláže.
Tieto žulové výbežky boli vytesané v priebehu desiatok tisíc rokov, pôsobením dažďovej a morskej vody a v kombinácii s kokosovými palmami a tyrkysovou vodou vytvárajú nádherné prostredie.
Pridajte k tomu pozoruhodne pokojné a plytké vody (Anse Source D’Argent je chránený útesom) a je to jedna z najbezpečnejších pláží na Seychelách na kúpanie a šnorchlovanie. Ak budete mať šťastie, môžete tu vidieť dokonca aj morské korytnačky.

Samozrejme tým, že je to najpopulárnejšie miesto na Seychelách, táto pláž býva pravidelne preplnená a ak sa chcete vyhnúť obrovským davom, vyberte sa sem skoro ráno (ideálne okolo 7:00).

Táto pláž je jediná z tohto zoznamu, na ktorú sa platí vstupné. V čase nášho pobytu (apríl 2019) to bolo 115 SCR na osobu.
Tip: Ak obídete heliport pred vstupom do parku L´Union Estate a prebrodíte sa cez vodu, môžete sa sem dostať aj zadarmo.

Na našom zozname sa nachádza až na 6. mieste, pretože úprimne povedané, nás až tak veľmi neohúrila. Pláž nebola najčistejšia a bolo tam veľa morských rias, no tie žulové skaly naozaj stáli za to a nikde na svete som ešte nič podobné nevidela.

7. Anse Severe – La Digue

Táto pláž bola úplne prvá, ktorú sme na Seychelách navštívili a takisto sme tu po prvýkrát videli naživo žulové balvany, ktoré sú pre Seychely také typické. Bola som vtedy šťastím bez seba a aj pre tieto dôvody som Anse Severe jednoducho musela zaradiť do tohto zoznamu 🙂 .

Je to pomerne dlhá pláž, lemovaná palmami a inými stromami, žulovými skalami a nachádza sa tu hneď niekoľko štýlových plážových barov, ktoré robia túto pláž ideálnym miestom na celodenné leňošenie s osviežujúcim koktejlom v ruke.
Keďže sa nachádza v blízkosti La Passe, kde sme aj bývali, práve tu sme trávili najviac času a dokonca sme tu zažili aj malú plážovú svadbu.

Vďaka skalným a koralovým útvarom je Anse Severe dokonale chránená pred otvoreným oceánom, voda je tu plytká a vhodná na plávanie a šnorchlovanie. A ako bonus máte krásny výhľad na ostrov Praslin.

 

Toto sú osobne naše najobľúbenejšie pláže na Seychelách, verím však, že si tu každý nájde ten svoj kúsok raja. Je veru z čoho vyberať.

V komentároch nižšie nám určite dajte vedieť, ktorá bola vaša TOP pláž na Seychelách a prečo 🙂 .

The post Najkrajšie pláže na Seychelách first appeared on Traveliv.sk.

]]>
https://www.traveliv.sk/najkrajsie-plaze-na-seychelach/feed/ 4 4010
Seychely bez cestovky – praktické informácie a tipy 1/2 https://www.traveliv.sk/seychely-bez-cestovky-prakticke-informacie-a-tipy-1-2/ https://www.traveliv.sk/seychely-bez-cestovky-prakticke-informacie-a-tipy-1-2/#respond Sun, 05 May 2019 10:04:27 +0000 https://www.traveliv.sk/?p=3971 Ak by ste sa ma spýtali, ako podľa mňa vyzerá raj, pravdepodobne by som vám začala maľovať obraz Seychelských ostrovov. Už sú to dva týždne, čo sme sa vrátili z tohto magického miesta a ja ešte stále vstrebávam všetky naše zážitky, tú neopísateľnú krásu tamojšej prírody a takmer nedotknutých pláží. V myšlienkach som stále tam, ležím niekde v tieni pod palmou, v jednej ruke držím čerstvý mladý kokos a sledujem vlny rozbíjajúce sa o obrovské žulové skaly. Tí, ktorí už Seychely navštívili, sa zhodujú, že sú skutočným rajom na zemi. Nájdete tu nielen úžasné pláže s bielym pieskom, ale aj …

The post Seychely bez cestovky – praktické informácie a tipy 1/2 first appeared on Traveliv.sk.

]]>
Ak by ste sa ma spýtali, ako podľa mňa vyzerá raj, pravdepodobne by som vám začala maľovať obraz Seychelských ostrovov. Už sú to dva týždne, čo sme sa vrátili z tohto magického miesta a ja ešte stále vstrebávam všetky naše zážitky, tú neopísateľnú krásu tamojšej prírody a takmer nedotknutých pláží. V myšlienkach som stále tam, ležím niekde v tieni pod palmou, v jednej ruke držím čerstvý mladý kokos a sledujem vlny rozbíjajúce sa o obrovské žulové skaly.

Tí, ktorí už Seychely navštívili, sa zhodujú, že sú skutočným rajom na zemi. Nájdete tu nielen úžasné pláže s bielym pieskom, ale aj romantické zátoky, krištáľovo čisté, až gýčové more, tyrkysové lagúny, unikátnu faunu a flóru, no predovšetkým absolútnu pohodu. Tropické vibrácie cítiť všade vo vzduchu, nikto sa nikam neponáhľa a je to dokonalý únik zo stresujúceho každodenného života.

Dobrá správa je, že Seychely už dávno nie sú rajom len pre vyvolených a v tomto článku by som sa s vami chcela podeliť o všetky moje poznatky, postrehy a tipy, ktoré vám môžu pomôcť pri plánovaní nezabudnuteľnej dovolenky aj so slovenským rozpočtom.

Ako si vybrať ten správny ostrov?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože každý z ostrovov je niečím charakteristický a predstavuje trochu inú prírodnú krásu. V Seychelskom súostroví sa nachádza 115 rôznych ostrovov, ale väčšina z nich je neobývaná. Najvyhľadávanejšími lokalitami sú tieto 3 ostrovy: Mahé, Praslin a La Digue.

Hlavný ostrov, kde sa nachádza aj hlavné mesto Victoria, nesie meno Mahé. Je to najväčší a zároveň najrozvinutejší ostrov, ktorý je dejiskom aktivít. Na svoje si tu prídu športoví nadšenci, plážoví povaľači, ale aj ľudia bažiaci po dobrodružstve. Nájdete tu supermarkety, banky, čulý mestský život, pretože tu žije až 80 % všetkých obyvateľov Seychel.

Praslin je druhý najväčší ostrov, ktorý je preslávený svojím národným parkom Vallée de Mai, kde môžete vidieť ikonický Coco de Mer – kokosový orech, ktorý svojím tvarom nápadne pripomína ženské lono a takisto sa tu nachádzajú 2 prenádherné pláže – Anse Lazio a Anse Georgette, ktoré sa pravidelne ocitajú na popredných priečkach zoznamu najkrajších pláží na svete. Je dokonalým východiskovým bodom na spoznávanie okolitých menších ostrovčekov, ako napríklad Curieuse, St. Pierre, Cousin či La Digue.

La Digue je tretí najľudnatejší ostrov (s počtom obyvateľov 3000 :-)) a je splnením vašich najtajnejších dovolenkových snov. Je to najkrajšie miesto, aké som kedy videla a realita ešte prekonala všetky moje očakávania. Malé útulné pláže lemované žulovými skalami z každej strany, oceán, ktorý hrá všetkými odtieňmi modrej, tá najpriezračnejšia voda, akú si len dokážete predstaviť a k tomu zeleňou prekypujúca džungľa. To je len zlomok toho, čo vás čaká na tomto maličkom ostrove, kde navyše nepremávajú takmer žiadne autá (sem-tam sme stretli nejakú dodávku, ktorá rozvážala tovar po obchodoch, prípadne stavebný materiál, ale spočítala by som ich na prstoch jednej ruky). Nájdete tu aj najfotografovanejšiu pláž na sveteAnse Source D´Argent, ktorú sa rozhodne oplatí navštíviť. Je to ideálny ostrov pre všetkých, ktorí túžia po autentickosti, pohodovej atmosfére a prázdnych plážach.

Vďaka rozmanitosti Seychelských ostrovov si tak každý môže vybrať kúsok svojho vlastného raja. Ostrovy sú navyše blízko pri sebe, takže ak budete mať dostatok času, odporúčam navštíviť všetky tri.

Letenky – kde hľadať a koľko stoja?

Priznám sa, že dovolenka na Seychelách bola pre nás tak trochu neplánovaná, no keď na mňa v jednej facebookovej skupine vyskočili letenky z Prahy do Mahé za 12 tisíc Kč, nemohla som odolať a okamžite som ich kupovala. V dnešnej dobe sú ceny leteniek viac než dostupné a napríklad z Viedne či z Prahy sa viete dostať na Seychelské ostrovy za 400 – 500 Eur s Ethiopian, Swiss alebo Austrian Airlines (bez prestupu alebo s jedným prestupom).

Na vyhľadávanie lacných leteniek najviac využívam Skyscanner , Letenkyzababku.sk a Zaletsi.cz . Okrem toho mám nastavené automatické upozornenia na rôznych facebookových stránkach, ktoré striehnu na rôzne akcie, výpredaje či chybné tarify a potom ich zverejňujú na webe (napríklad Tour de svet – Lacné cestovanie, opäť Letenky za babku, Pelikán.sk, atď. – nájdete ich tam neúrekom).

Kedy cestovať – počasie na Seychelách

Poloha Seychel v blízkosti rovníka zabezpečuje teplo po celý rok a preto sú ideálnou dovolenkovou destináciou v ktoromkoľvek mesiaci. Teploty sa celoročne pohybujú okolo 30°C (v najchladnejších letných mesiacoch môže klesnúť na 25°C), no pocitovo je to určite viac. Navyše slnko je tu neskutočne ostré, takže si naozaj dávajte veľký pozor a nepodceňujte ochranu pred slnečním žiarením. Priamo na slnku sa šplhali teploty až k 40 °C!!

Dôležité je vedieť to, ktorý monzún práve ovplyvňuje počasie na ostrovoch. Od decembra do marca ovplyvňujú ostrovy severozápadné pasáty, počasie je teplé a vlhké. Najviac zrážok spadne počas januára a februára.
Od mája do októbra ovplyvňuje klímu juhovýchodný monzún, je o niečo chladnejšie s menším množstvom zrážok, veje silnejší vietor a tiež more je divokejšie (obzvlášť pri juhovýchodnom pobreží).
Prechod medzi oboma periódami je apríl najpokojnejšie a najteplejšie obdobie a november.

Vrchol sezóny na Seychelách je od decembra do januára a od júna do augusta, kedy treba rátať aj s vyššími cenami za ubytovanie a služby a rezervácie musíte vykonať v dostatočnom – niekoľkomesačnom predstihu.

Seychely

Doprava medzi ostrovmi

Katamaránom: Medzi ostrovmi Mahé – Praslin – La Digue pravidelne premáva katamarán Cat Cocos a Inter Ferry, takže dostať sa z jedného ostrova na druhý a tretí je veľmi jednoduché a pohodlné.

Z Mahé na Praslin a naspäť premáva 3x denne Cat Cocos. Loď odchádza z prístavu vo Victorii a cesta trvá približne hodinu. Online rezerváciu lístkov môžete vykonať na tejto stránke. Po zaplatení lístkov platobnou kartou alebo cez Paypal vám prídu na email elektronické lístky, ktorými sa preukážete v prístave a vymenia vám ich za tzv. boarding pass.
Vybrať si môžete z Economy a Business Class a od toho sa odvíja aj cena za lístok. Pohybujú sa od 50 – 70 Eur za jeden smer (v Economy triede si ešte viete vybrať, či chcete sediet vnútri v klimatizovaných priestoroch, alebo na poschodí v open – air priestore).

Pre cestovateľov, ktorí sa nechcú zdržať na Mahé a z letiska plánujú pokračovať trajektom priamo na Praslin či la Digue, ponúka Cat Cocos službu Airport Transfer Service. Za 10 Eur vás odvezú shuttle busom z letiska do prístavu, čo je super deal, pretože za taxík by ste v tomto prípade zaplatili minimálne 35 Eur. Viac informácií nájdete TU.

Z Praslinu na La Digue a naspäť denne premáva až 7 spojov Inter Island Ferry. Cesta trvá len 15 minút a ako v predošlom prípade, aj tieto lístky si viete rezervovať dopredu na stránke Seychelles bookings .

Pozor! Elektronické lístky si musíte dopredu vytlačiť a ukázať v prístave.
Cena za jednosmerný lístok z Praslinu na La Digue je 14 Eur.

Z Mahé na La Digue zatiaľ neexistuje priamy spoj, musíte prestúpiť na druhú loď na Prasline!

Seychely

Letecky: O niečo drahšiu alternatívu dopravy medzi ostrovmi predstavuje letecká spoločnosť Air Seychelles, ktorá pravidelne premáva medzi ostrovmi Mahé a Praslin (denne až 20 letov tam a naspäť). Je to krátky, približne 20-minútový let, ktorý je aj vyhliadkovým letom v jednom.
My sme zvolili práve túto možnosť a neviem si ju vynachváliť. Bol to jeden z najlepších a najnezabudnuteľnejších zázitkov v mojom živote a vidieť všetky tie miniatúrne ostrovčeky roztrúsené v Indickom oceáne z vtáčej perspektívy bolo niečo, na čo budem ešte dlho spomínať. Ak vám to váš budget dovolí, určite musíte vyskúšať 🙂 . Stojí to za to.

Ak budete mať šťastie a natrafíte na promo akciu, letenky si viete kúpiť za prijateľnú cenu (cca. 120 Eur spiatočne). My sme tieto letenky kupovali na poslednú chvíľu a stáli 195 Eur, no neľutujem ani jeden cent.
Letenky si viete zakúpiť TU.

Zaujímavou alternatívou, ako sa dostať aj na ostatné malé ostrovy je prenájom súkromnej jachty, čo sa vám vyplatí v prípade, že cestujete s partiou. Na internete nájdete množstvo agentúr, ktoré ponúkajú aj túto možnosť. Takto máte šancu dostať sa aj na miesta, kam sa bežný turista len tak ľahko nedostane a určite je to obrovský zážitok.

Na niektoré ostrovy (väčšinou súkromné s luxusnými rezortmi) sa dostanete aj helikoptérou, ale to tu nebudem spomínať 🙂 .

Potom je tu samozrejme ešte jedna možnosť, ako sa dostať aj na iné, ako hlavné ostrovy – cestovné agentúry ponúkajú desiatky jednodňových výletov po okolitých ostrovoch, stačí si len vybrať ten správny pre vás.
Ceny za takéto túry sú však dosť vysoké (až okolo 100 Eur na osobu, ale vždy sa dá na mieste dohodnúť ;)).

Miestna mena, zmenárne, ATM

Lokálna mena na Seychelách sa nazýva Seychellois Rupee (seychelské rupie, SCR). Aktuálny kurz nájdete napríklad TU. V čase nášho pobytu (apríl 2019) sme za 1 Euro dostali 15,50 Rupií.

Dobrá správa je, že okrem miestnej meny väčšina hotelov, reštaurácií, požičovne áut či cestovné agentúry, atď. prijímajú aj cudzie meny ako eurá, doláre či britské libry, takže nie je problém zaplatiť aj týmto spôsobom.
Miestnu menu sme potrebovali len na nákupy v menších obchodíkoch, na MHD či pri posielaní pohľadníc domov – skrátka na drobné výdavky. Odporúčam vám preto, aby ste nezamenili hneď všetky eurá na lokálnu menu, ale len časť peňazí.

So zmenárňami nie je žiadny problém, sú na mnohých miestach (aj na Prasline a La Digue). My sme zamieňali nejaké peniaze (cca. 300 Eur) na letisku v Mahé a stačilo nám to na celý pobyt, pretože ako som už spomínala vyššie, takmer všade sa dalo platiť aj eurami. Dokonca na konci nášho pobytu sme zvyšné rupie ešte zamieňali naspäť na eurá.

Dôležitá informácia: Vždy si odkladajte bločky zo zmenárne! Ak vám zostanú na konci nejaké rupie a budete ich chcieť zameniť naspäť na eurá, tieto bločky resp. potvrdenia od vás budú vyžadovať. Dávajte si preto na ne pozor a nestraťte ich.

Čo sa týka bankomatov, v Mahé ich nájdete dostatok, na Prasline a La Digue je to už horšie, ale zopár sa ich predsa nájde. Na La Digue sme jeden videli v meste La Passe a na Prasline sa nachádza jeden hneď na letisku Amitie, ďalej na Grand Anse (MCB Grand Anse branch) a na Cote D´or (MCB Cote D´or branch).
Akceptujú všetky typy Visa a MasterCard, takisto Maestro.

Úprimne, výber z bankomatu sme ani nevyužili, pretože hotovosť, ktorú sme mali so sebou nám bohato stačila a jedno ubytovanie, ktoré tvorilo najvyššiu položku, sme platili kartou.

Pozor! Nie každé ubytovanie prijíma platby kartou. Dobre si preto naštudujte podmienky daného ubytovania, aby ste neboli prekvapení.

Ubytovanie na Seychelách

Aj keď sú Seychely pre mnohých synonymom luxusu a prepychu, našťastie tu pribúdajú ubytovania aj v malých rodinných apartmánoch, ktoré si môže dovoliť aj bežný smrteľník. No aj napriek tomu to bola najvyššia položka celej našej dovolenky, pretože pekné ubytovanie, v dobrej lokalite a s dobrými referenciami stojí od 70-80 Eur/noc a viac.
Závisí to samozrejme aj od obdobia, kedy cestujete. V hlavnej sezóne (Vianoce, Nový rok, letné mesiace) sa ceny šplhajú ešte vyššie.

Hlavným kritériom pri hľadaní ubytovania pre mňa bolo (okrem lokality a dobrých recenzií), aby náš apartmán mal kuchyňu, kde si budeme môcť uvariť aspoň jedno teplé jedlo denne, uvariť si teplú kávu alebo čaj a uskladniť potraviny v chladničke či mrazničke. Nechceli sme utrácať nekresťanské peniaze v reštauráciách a ušetrené peniaze sme radšej investovali do zážitkov.
Takéto typy ubytovania nájdete na portáloch ako tzv. self-catering apartmány a ponuka je naozaj široká.

Ubytovanie sme hľadali na rôznych portáloch, no nakoniec sme zostali verní Bookingu, keďže v tej chvíli mali najlepšie ceny.

Naše prvé ubytko bolo na ostrove La Digue, priamo v meste La Passe, takže sme boli v centre diania, no aj napriek tomu sme mali dokonalé súkromie.
Ubytovanie sa volá Fadine Self Catering a lepšie sme si ani nemohli vybrať. Celý domček sme mali len pre seba, takže sme boli nadmieru spokojní a majiteľ Fabio bol veľmi ochotný a nápomocný.

Tip ako ušetriť: Ak chcete ušetriť na cene ubytovania, nerobte rezerváciu cez Booking ako my, ale kontaktujte priamo majiteľa Fabia a dostanete oveľa lepšiu cenu oproti Bookingu. Kontakt nájdete na oficiálnej stránke Fadine Self Catering. Toto však platí pre väčšinu apartmánov – ak kontaktujete priamo majiteľa alebo si ubytovanie rezervujete cez ich oficiálne stránky, máte lepšie ceny minimálne o 20 % ako na Bookingu.

Naše druhé ubytovanie na ostrove Praslin bolo v Seashell Beach Villa, kde sme mali apartmán priamo na pláži, v dobrej lokalite s množstvom obchodov v okolí, v blízkosti letiska a zastávky MHD. Majitelia Cindy s manželom sú tí najmilší ľudia na svete, ktorí by svojim hosťom zniesli aj modré z neba. Tu takisto platí, že ak si ubytko rezervujete cez ich oficiálnu stránku, okamžite máte 20 % zľavu oproti Bookingu.

Viac informácií o apartmánoch, v ktorých sme bývali aj s recenziou sa dočítate v jednotlivých článkoch z La Digue a Praslinu, ktoré už pre vás pripravujem.

                                                                                                                                                                                                                                                                           Pokračovanie článku →

The post Seychely bez cestovky – praktické informácie a tipy 1/2 first appeared on Traveliv.sk.

]]>
https://www.traveliv.sk/seychely-bez-cestovky-prakticke-informacie-a-tipy-1-2/feed/ 0 3971
Seychely bez cestovky – praktické informácie a tipy 2/2 https://www.traveliv.sk/seychely-bez-cestovky-prakticke-informacie-a-tipy-2-2/ https://www.traveliv.sk/seychely-bez-cestovky-prakticke-informacie-a-tipy-2-2/#comments Sun, 05 May 2019 10:00:48 +0000 https://www.traveliv.sk/?p=3974 Ak by ste sa ma spýtali, ako podľa mňa vyzerá raj, pravdepodobne by som vám začala maľovať obraz Seychelských ostrovov. Už je to týždeň, čo sme sa vrátili z tohto magického miesta a ja ešte stále vstrebávam všetky naše zážitky, tú neopísateľnú krásu tamojšej prírody a takmer nedotknutých pláží. V myšlienkach som stále tam, ležím niekde v tieni pod palmou, v jednej ruke držím čerstvý mladý kokos a sledujem vlny rozbíjajúce sa o obrovské žulové skaly. → Pokračovanie článku Ako sa pohybovať po ostrovoch Najjednoduchší spôsob, ako preskúmať ostrovy Mahé a Praslin je požičať si auto, čo vám zaručuje istú …

The post Seychely bez cestovky – praktické informácie a tipy 2/2 first appeared on Traveliv.sk.

]]>
Ak by ste sa ma spýtali, ako podľa mňa vyzerá raj, pravdepodobne by som vám začala maľovať obraz Seychelských ostrovov. Už je to týždeň, čo sme sa vrátili z tohto magického miesta a ja ešte stále vstrebávam všetky naše zážitky, tú neopísateľnú krásu tamojšej prírody a takmer nedotknutých pláží. V myšlienkach som stále tam, ležím niekde v tieni pod palmou, v jednej ruke držím čerstvý mladý kokos a sledujem vlny rozbíjajúce sa o obrovské žulové skaly.

→ Pokračovanie článku

Ako sa pohybovať po ostrovoch

Najjednoduchší spôsob, ako preskúmať ostrovy Mahé a Praslin je požičať si auto, čo vám zaručuje istú slobodu a možnosť spoznávať ostrovy svojím vlastným tempom. Cesty sú na týchto ostrovoch v pomerne dobrej kvalite, avšak sú veľmi úzke, s ostrými zákrutami, takže treba byť opatrný najmä na horských cestách.
Na čo si ešte musíte dávať pozor, sú vodiči miestnych autobusov, ktorí sa evidentne vyžívajú v rýchlej, spanilej jazde (a to aj v zákrutách)… doteraz z toho nechápeme 😄 .

Požičovní áut je tu neúrekom a ceny sú všade viac-menej rovnaké. Začínajú od 39 Eur/deň. Autá sú väčšinou malé, jazdia na automat a na Prasline, kde sme si aj my jedno požičiavali, boli vo výbornej kvalite.

Za nás môžem maximálne odporúčať Bliss Car Hire. Online rezervácia, vyzdvihnutie auta, komunikácia s personálom, odovzdanie auta… jednoducho všetko prebehlo hladko, bez akýchkoľvek komplikácií, auto bolo ako nové, takže za nás 100 bodov 🙂 .

Info pre vás: Na Seychelách sa jazdí vľavo, vodiči musia mať aspoň 21 rokov a nepotrebujete tu medzinárodný vodičský preukaz.

Ak sa necítite na šoférovanie auta, pravidelne tu jazdia linky MHD (na Mahé a na Prasline). Každá cesta stojí rovnako 7 rupií, bez ohľadu na to, na ktorú zastávku cestujete. Lístky sa kupujú priamo u vodiča.
Autobusové zastávky sú dobre označené, no cestovné poriadky by ste tu hľadali márne. Tie vám poskytnú v turistických centrách a informácie nájdete aj na tejto stránke.

Taxíky sú na Seychelách neskutočne predražené, no samozrejme ak nemáte inú možnosť, môžete využiť aj takúto formu dopravy. Ale počítajte s tým, že aj za naozaj krátky úsek zaplatíte pokojne 40-50 Eur.

La Digue je malý ostrov, kde nepremávajú takmer žiadne autá. Najbežnejšou formou dopravy je tu bicykel, ktorý si viete požičať na mnohých miestach – v meste La Passe, v prístave alebo priamo vo vašom hoteli. Cena je štandardne 100 SCR na deň.

Obchody na Seychelách a ceny

Keďže väčšina potravín sa na Seychelské ostrovy musí importovať, ceny v obchodoch sú oproti našim česko-slovenským cenám o dosť vyššie. Supermarkety nájdete len na ostrove Mahé a jeden aj na La Digue (supermarket STC), inak sú obchody malé, stiesnené a väčšinu z nich majú pod palcom Indovia.

Z čoho som bola nepríjemne prekvapená, že ani na Prasline, ani na La Digue nebol v obchodoch takmer žiadny výber ovocia a zeleniny – tie musíte hľadať na lokálnych trhoch, prípadne vo Whole Foods na Prasline (ale za 3-násobok ceny).

Ako som už spomínala vyššie, okrem rýb, zopár odrôd miestneho ovocia a zeleniny, piva Seybrew a Takamaka rumu sa musí všetko dovážať, preto aj na poličkách obchodov nájdete len importované veci – mlieko a syry z Francúzska, mäso výlučne len mrazené, cestoviny a pasírované rajčiny z Talianska, atď.

Balenú vodu sa oplatí kupovať vo veľkých, 5-litrových fľašiach a potom ju prelievať do menšej, pretože cena za malú 0,5 litrovú vodu je skutočne prestrelená – stála 17 SCR.
Inak voda z kohútika je oficiálne pitná, ale pre vlastnú bezpečnosť sme to radšej neriskovali a čo sme čítali na internete, nie je ani nejak extra chutná 🙂 .

Aby ste mali jasnejšiu predstavu o cenách, odporúčam vám pozrieť si stránku Numbeo.

Najväčší supermarket STC na La Digue

Tip: Vždy skontrolujte dátum exspirácie na obaloch potravín. Dosť často sa stáva, že produkty sa predávajú aj po záruke.

Jedlo a nápoje

Keď sme hľadali ubytovanie na Seychelách, veľmi sme si dali záležať na tom, aby náš apartmán mal vlastnú kuchyňu, kde si môžeme aspoň raz za deň uvariť teplé jedlo a ušetriť tým aj na nákladoch za stravu.
Ceny v reštauráciách sú totiž šialené a za hlavné jedlo zaplatíte minimálne 250 SCR na osobu. Ak ste dvaja a k obedu si dáte ešte aj nejaké tie drinky, už ste na sume 60-70 Eur a toto bol pre nás luxus, ktorý sme si jednoducho nemohli dovoliť.

Self-catering ubytovanie bola úžasná voľba a 2 väčšie nákupy v supermarkete, z ktorých sme si potom sami varili, nám vystačili na celý týždeň.

Na raňajky sme si väčšinou dávali rôzne variácie vajíčok, chlieb s maslom a džemom, ovocie a čaj alebo kávu. Na obedy sme chodievali na take – away jedlo a večeru som vždy varila – cestoviny na rôzne spôsoby, rizoto, ryby a pod.

Celkovo sme za stravu neminuli viac ako 80 Eur/2 osoby.

Chápem, ak je pre niekoho varenie na dovolenke zbytočná starosť a chcete si užívať len sladké ničnerobenie. Aj v prípade, že variť nebudete, sa dá ušetriť na strave a nemusíte chodiť do predražených reštaurácií.

Spomínala som už vyššie tzv. take – away jedlo. Sú to v podstate také stánky, prípadne menšie bufety s fastfoodom, kde máte na výber vždy z 5-6 hlavných jedál (väčšinou ryby a kuracie mäso na karí, so sladkokyslou omáčkou, hovädzie mäso so zeleninou, tradičné seychelské jedlo chobotnica na karí) a okrem toho sú v ponuke aj extra jedlá ako fish and chips, chicken and chips, samostatné hranolky s omáčkou podľa výberu atď., takže určite si každý vyberie to svoje.

Tieto take – away jedlá sú za veľmi prijateľnú cenu a stoja okolo 50- 60 SCR, čo je v prepočte asi 3,50 – 4 Eur.

 

Čo sa týka samotnej seychelskej kuchyne, odráža sa v nej pôvod Seychelanov, takže tu nájdete prvky čínskej, indickej, európskej a africkej kuchyne. Hlavne tu ale narazíte na kreolskú kuchyňu, v ktorej prevažujú ryby a dary mora.

Ak si chcete vychutnať osviežujúci koktejl v plážovom bare, pripravte si aspoň 10 Eur za jeden drink a za čerstvý kokos na pláži zaplatíte približne 3 eurá.

Oceán a bezpečnosť

Oceán na Seychelách je jednoducho neopísateľný. Ešte nikde som nezažila takú úžasnú, krištáľovo čistú vodu ako práve na týchto ostrovoch a bolo to ako kúpanie v raji. Voda bola veľmi teplá, s konštantnou teplotou a bola taká priezračná, že sme doslovala voľným okom videli všetky krásne pestrofarebné rybičky, raje či baby žraloky plávajúce okolo nás.

Avšak všetky tieto radosti prichádzajú aj s niekoľkými varovaniami. Po prvé, na Seychelách sú naozaj silné morské prúdy, preto by ste nemali plávať ďaleko od brehu. Okrem toho si na niektorých plážach treba dávať pozor aj na morských ježkov a keď na nich stúpite, môžete si z dovolenky odniesť dosť nepekný a bolestivý suvenír (odporúčame vziať si so sebou topánky do vody). Takisto si musíte dávať pozor na raje, ktoré sa tu vyskytujú v hojnom počte a ich bodnutie nie je nič príjemné.

No a samostatnou kapitolou sú odľahlé pláže, kde ste často úplne sami a všade sú rozmiestnené tabuľky upozorňujúce na morské prúdy, divoké vlny a nebezpečenstvo plávania – kúpanie je tu len na vlastné riziko. Rešpektujte preto tieto značky a dbajte o svoju bezpečnosť.

Good to know before you go

alebo aj Dobre vedieť. Túto kategóriu som pridala preto, lebo aj keď sme naštudovali desiatky stránok o Seychelách, niektoré veci nás zaskočili, prekvapili a mnoho vecí sme kvôli vlastnej hlúposti podcenili. Tak aby ste sa tomu vyhli, tu je zopár informácií navyše, ktoré by ste mali vedieť pred cestou, na čo sa pripraviť a na čo by ste nemali zabudnúť:

• aj keď sú Seychely krajinou, kde sa nevyskytuje malária, je dobré si so sebou pribaliť kvalitný repelent. Ja som repelent nemala a tak som aj dopadla 😄 . Hneď prvú noc sa mi podarilo získať 20 nových štipancov len na jednej nohe (potom som radšej prestala počítať) a ďalšie dni nasledoval maratón škrabania sa. Čo už, moja vina. Okrem komárov sa tu nachádzajú aj piesočné mušky, ktoré vás dokážu dosť nepríjemne doštípať a tu mám osvedčený 100 % -ný kokosový olej, ktorý slúži ako spoľahlivá ochrana proti týmto muškám.
• pribaľte si aj opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom (aspoň 50 SPF), pretože slnko je na Seychelách mimoriadne ostré a myslite aj na pokrývku hlavy aby ste nedostali úpal + nepodceňujte pravidelný pitný režim
univerzálny adaptér tu bude váš dobrý pomocník, pretože zásuvky sú britského typu – trojkolíkové
• čo sa týka oblečenia, toto je kategória, ktorú som podcenila úplne najviac. Až 80 % vecí, ktoré som si pribalila do kufra, som nemala ani raz na sebe. Na Seychelách bola príšerná vlhkosť, behom minúty sme boli kompletne spotení a oblečenie sa na nás doslova lepilo. Berte si preto so sebou naozaj len to najnutnejšie, tzn. plavky, vzdušné krátke šaty, krátku sukňu či šortky, ale hlavne ľahké materiály, ktoré vydržia aj vysokú vlhkosť vzduchu. Samozrejme, pózovanie v nádherných dlhých šatách na pláži je lákavá, no absolútne nereálna predstava a to mi verte 😄 .
• pribaľte si do kufra aj topánky do vody
• na vstup do krajiny nepotrebujete žiadne víza
• na kontrole na imigračnom pri vstupe do krajiny od vás budú vyžadovať spiatočnú letenku, resp. letenku preč z krajiny, takisto musíte preukázať, že máte rezervované ubytovanie na celý váš pobyt (stačí vytlačiť potvrdenie o rezervácii ubytka, inak v našom prípade toto extra neriešili, ani si telefonicky neoverovali, nechceli od nás ani to, aby sme preukázali či máme dostatok finančných prostriedkov či už na účte alebo v hotovosti… celkovo sme na imigračnom strávili asi 3 minúty, takže no stress 🙂
žiadne očkovanie nie je potrebné
• ak si chcete požičať a šoférovať auto, nepotrebujete medzinárodný vodičský preukaz
• čo sa týka lokálnej SIM karty a dátových balíčkov, tie sme nakoniec ani nepotrebovali. Na letisku a na ubytovaní sme chytali dobrú wifi a cez deň sme na internet ani nepomysleli a ani nebol čas 🙂 . Ale keď potrebujete byť v neustálom spojení so svetom, hlavným prevádzkovateľom mobilných sietí je Airtel a CWR. Pripravte sa však na to, že za dátový balíček s 1,5 GB dát zaplatíte 20 Eur, za 5 GB približne 55 Eur. Viac informácií nájdete TU.
• ak chcete ochutnať miestny rum Takamaka, kúpte si ho v Duty free obchode hneď po prílete za pasovou kontrolou, majú bezkonkurenčne najlepšie ceny

CLO

Čo si so sebou môžete priniesť do krajiny a ktoré veci sú zakázané?

Bezcolné kvóty platné pre cestujúcich vstupujúcich na Seychely:
• 200 ml parfumu a toaletnej vody;
• 2 litre alkoholických nápojov obsahujúcich menej ako 16% alkoholu (ako pivo, víno a šumivé víno);
• 2 litre alkoholických nápojov obsahujúcich viac ako 16% alkoholu (ako je whisky, rum, gin a fermentovaný alebo destilovaný likér);
• 250 gramov tabakového výrobku alebo 200 cigariet.

Zakázaný import (úplne zakázané alebo je potrebné príslušné povolenie): Drogy, strelné zbrane a strelivo, rastliny a rastlinné produkty, mäso a živočíšne produkty, zábavná pyrotechnika a výbušniny, chemikálie, jedy, pornografický materiál

Koľko nás to celé stálo?

Najčastejšia otázka, ktorú dostávame ohľadom tejto dovolenky je, že cenovo na koľko vyjdú Seychely po vlastnej osi? Úprimne vám poviem, že na túto otázku nerada odpovedám, pretože každý je zvyknutý na iný štandard, každý má úplne iné očakávania od dovolenky a preto vás môžu vyjsť Seychely pod 1000 eur, ale takisto aj niekoľko tisíc eur.

Jednoznačne najdrahšiu položku tvoria letenky + doprava na ostrovy + ubytovanie. Ak by ste samozrejme zostali len na jednom ostrove, tieto náklady sa môžu výrazne znížiť.

To isté sa týka ubytovania – dá sa bývať v luxusnom hoteli s all inclusive službami, alebo v menšom rodinnom apartmáne so self-catering službou a viem dokonca aj o ľuďoch, ktorí cestovali po Seychelách cez Couchsurfing.

Nás osobne vyšlo týchto 8 dní na Seychelách 1400 Eur na osobu. Sú v tom zahrnuté komplet všetky výdavky, tzn. letenky, prelety medzi ostrovmi, loď na La Digue, ubytovanie, strava, výlety a atrakcie, suveníry pre rodinu a iné výdavky ako Takamaka rum, koktejly na pláži, požičanie auta a bicyklov atď..

Či je to veľa alebo málo už posúďte sami, my však neľutujeme ani jeden minutý cent, pretože to bola najkrajšia a najlepšia dovolenka akú sme kedy zažili a určite sa tam vrátime znova 🙂 .

Verím, že tento obsiahly článok vám pomôže pri plánovaní vašej vysnívanej dovolenky v raji a uľahčí vám prípravu na cesty. Ak sa vám článok páčil a myslíte si, že by pomohol aj iným ľuďom, ktorí chcú navštíviť Seychely, alebo o tom ešte váhajú, budem vďačná za jeho zdieľanie .

S láskou,

Livka

The post Seychely bez cestovky – praktické informácie a tipy 2/2 first appeared on Traveliv.sk.

]]>
https://www.traveliv.sk/seychely-bez-cestovky-prakticke-informacie-a-tipy-2-2/feed/ 10 3974