Letecké spojenie s Európou je na dobrej úrovni. S jedným, alebo dvoma prestupmi sa ľahko dostanete do Manily alebo Cebu a tam už môžete využiť vnútroštátnu dopravu.
V rámci Filipín lieta mnoho leteckých spoločností. Medzi najznámejšie patrí Cebu pacific (nízkonákladovka), Philippine Airlines (PAL) alebo Air Asia. Odporúčam kúpiť si letenky v predstihu, niekedy majú skvelé zľavy a vy môžete cestovať naozaj lacno, len za pár eur.
Rozšírená je aj lodná doprava medzi ostrovmi s pravidelnými spojmi, lístky je takisto vhodné rezervovať dopredu. Napríklad na stránke http://www.oceanjet.net/ alebo http://www.supercat.com.ph/. My sme cestovali so Supercat a so službami aj s cenami sme boli spokojní, až na malé meškanie, na čo si ale na Filipínach musíte zvyknúť.
Cestná doprava – vo väčších mestách sa jazdí najmä taxíkom za celkom prijateľné ceny (viac info v rubrike ceny), autobusmi, jeepney ( akýsi hybrid medzi jeepom a autobusom) a najobľúbenejšie sú tricykle.
My sme vyskúšali všetky typy dopravy, okrem jeepney.
Lietadlom sme cestovali celkovo 4x medzi ostrovmi, a to na trase: Manila – Boracay, Boracay – Cebu, Cebu – Puerto Princesa a Puerto Princesa – Manila s leteckou spoločnosťou Cebu Pacific https://www.cebupacificair.com/
Lodnú dopravu sme využili na spomínanej trase Tagbilaran – Cebu so Supercat.
Autobusom sme cestovali z Cebu na juh ostrova do Oslobu a tricykel sme využívali takmer denne pri krátkych presunoch či už v rámci mesta alebo na letisko.
Tip: Z Cebu sa dostanete na výlet za žralokmi v meste Oslob autobusom za 3- 3 a pol hodiny. Autobusy jazdia zo South bus terminal pravidelne, niekoľkokrát denne. Na internete nájdete aj presný rozpis odchodov http://www.cebu.gov.ph/cebu-south-bus-terminal-bus-schedules/. My sme išli spoločnosťou Ceres bus, za lístky sa platí až počas jazdy a sú veľmi lacné (info opäť v rubrike ceny). Šofér tam má pomocníka, ktorý vyberá peniaze za jazdy a takisto predáva vodu a iné občerstvenie. Vždy im dopredu povedzte, kde vás majú vysadiť.