Seychelský ostrov Praslin je miestom, kde môžete objavovať takmer nedotknutú krásu prírody. Vďaka úžasným plážam s bielym pieskom a smaragdovou vodou, sviežemu tropickému pralesu, ktorý pokrýva kopce ostrova a rozľahlým prírodným rezerváciám sa stal jedným z najobľúbenejších dovolenkových cieľov novomanželov, ale aj rodín s deťmi, milovníkov prírody a cestovateľov, ktorí majú radi aktívnu dovolenku.
Pokojný a uvoľnený Praslin je ideálnou voľbou, ak uprednostňujete tichší a pomalší život v porovnaní s rušným a preplneným ostrovom Mahé.
V tomto mini sprievodcovi sa dozviete všetky dôležité informácie o Prasline, kde sa ubytovať, ako sa sem dostať, ako sa pohybovať po ostrove, kde sa najesť, aké aktivity ponúka a mnoho ďalšieho. Jednoducho, aby ste všetko podstatné našli na jednom mieste.
Zaujímavosti o ostrove Praslin
Praslin, tiež nazývaný Île de Palme, je druhým najväčším ostrovom seychelského súostrovia s rozlohou 38 km2 . Leží 44 km severovýchodne od Mahé a má populáciu približne 8000 ľudí, vďaka čomu je druhým najľudnatejším ostrovom Seychel. Väčšina obyvateľov sa koncentruje v oblasti Baie Sainte Anne, Anse Volbert (Côte d’Or) a Grande Anse, ktoré sú zároveň centrami cestovného ruchu.
Objaviteľ Lazare Picault v roku 1744 pomenoval tento ostrov Île de Palme, keď prvýkrát uvidel z diaľky tento kopcovitý ostrov pokrytý hustým, tropickým pralesom. V tom čase ho piráti a arabskí obchodníci využívali ako svoj úkryt.
Až o niekoľko desaťročí neskôr, v roku 1768 bol ostrov premenovaný na Praslin na počesť francúzskeho diplomata Césara Gabriela de Choiseula, duc de Praslin. Dohovoríte sa tu 3 jazykmi – anglicky, kreolsky a francúzsky. Väčšina obyvateľov ovláda angličtinu na veľmi dobrej úrovni, takže s komunikáciou sme nemali najmenší problém. Čo sa týka fauny a flóry, Praslin má naozaj čo ponúknuť. Žije tu niekoľko druhov vzácneho vtáctva, ako je endemický Bylbyl hrubozobý (Hypsipetes crassirostris) a Krkavčík krpatý (Seychelles black parrot). Ostrov sa vyznačuje značnými plochami tropického pralesa a v najznámejšom národnom parku Vallée de Mai nájdete ikonickú palmu Coco de Mer, ktorej plody nápadne pripomínajú ženské lono.
Takisto sa tu nachádzajú dve prenádherné pláže – Anse Lazio a Anse Georgette, ktoré sa pravidelne ocitajú na popredných priečkach zoznamu najkrajších pláží na svete.
Praslin je dokonalým východiskovým bodom na spoznávanie okolitých menších ostrovčekov, ako napríklad Curieuse, St. Pierre, Cousin či La Digue.
Kedy navštíviť Praslin?
Seychely všeobecne, a teda aj ostrov Praslin patria medzi tie šťastné destinácie, ktorých poloha v blízkosti rovníka zabezpečuje teplo po celý rok a preto sú ideálnou dovolenkovou destináciou v ktoromkoľvek mesiaci. Teploty sa celoročne pohybujú okolo 28-30°C (v najchladnejších letných mesiacoch môže klesnúť na 25°C).
Dôležité je vedieť to, ktorý monzún práve ovplyvňuje počasie na ostrovoch.
Od decembra do marca ovplyvňujú ostrovy severozápadné pasáty, počasie je teplé a vlhké. Najviac zrážok spadne počas januára a februára.
Od mája do októbra ovplyvňuje klímu juhovýchodný monzún, je o niečo chladnejšie s malým množstvom zrážok, veje silnejší vietor a tiež more je divokejšie. Je to takisto obdobie, kedy sezónne vetry ovplyvňujú aj výskyt morských rias na niektorých plážach ostrova, ale pekných pláží je na Prasline neúrekom a vždy sa dá nájsť nejaká vhodná alternatíva 🙂 .
Prechod medzi oboma periódami je apríl – najpokojnejšie a najteplejšie obdobie a november.
Potápanie a šnorchlovanie je vynikajúce po celý rok, ale ak túžite po ideálnych podmienkach a dokonalej viditeľnosti, potom je najlepší čas na návštevu v mesiacoch apríl až máj a október až november.
Ako sa dostať na Praslin?
Sú dva spôsoby, ako sa dostať na tento ostrov, v závislosti od vášho budgetu a komfortu – trajektom alebo letecky.
Trajektom
Z Mahé na Praslin a naspäť premáva 3x denne Cat Cocos. Loď odchádza z prístavu vo Victorii a cesta trvá približne hodinu. Online rezerváciu lístkov môžete vykonať na tejto stránke, kde takisto nájdete všetky potrebné informácie ohľadom prepravy batožiny, časy odchodov, atď.
Po zaplatení lístkov platobnou kartou alebo cez Paypal vám prídu na email elektronické lístky, ktorými sa preukážete v prístave a vymenia vám ich za tzv. boarding pass.
Vybrať si môžete z Economy a Business Class a od toho sa odvíja aj cena za lístok. Pohybujú sa od 50 – 70 Eur za jeden smer (v Economy triede si ešte viete vybrať, či chcete sediet vnútri v klimatizovaných priestoroch, alebo na poschodí v open – air priestore).
Pre cestovateľov, ktorí sa nechcú zdržať na Mahé a z letiska plánujú pokračovať trajektom priamo na Praslin, ponúka Cat Cocos službu Airport Transfer Service. Za 10 Eur vás odvezú shuttle busom z letiska do prístavu, čo je super deal, pretože za taxík by ste v tomto prípade zaplatili minimálne 35 Eur. Viac informácií nájdete TU.
Letecky
O niečo drahšiu alternatívu dopravy predstavuje letecká spoločnosť Air Seychelles, ktorá pravidelne premáva medzi ostrovmi Mahé a Praslin (denne až 20 letov tam a naspäť). Je to krátky, približne 20-minútový let, ktorý je aj vyhliadkovým letom v jednom. Tento zážitok je jednoducho nezabudnuteľný a ak vám to váš rozpočet dovolí, určite odporúčam vyskúšať 😉 .
Letenky si viete zakúpiť TU.
Tip: Chcete vedieť, kedy je najlepší čas na návštevu Seychel, mať prehľad o cenách, kde si viete zameniť alebo vybrať peniaze, čo si môžete so sebou priniesť z domova? Prečítajte si náš článok s praktickými informáciami, v ktorom sa dozviete všetko podstatné a dôležité.
Ubytovanie na ostrove Praslin + recenzia
Nech už je váš rozpočet akýkoľvek, Praslin ponúka naozaj širokú a skvelú škálu ubytovania. Je jedno, či uprednostňujete väčšie, luxusnejšie rezorty ako napríklad Raffles alebo Constance Lemuria, butikové hotely či rodinné apartmány, pre každého sa tu nájde niečo.
Tak, ako na La Digue, aj na ostrove Praslin sme sa rozhodli ubytovať priamo u domácich, v self – catering apartmáne s vlastnou kuchyňou.
Naše ubytovanie sa volalo Seashell Beach Villa, kde sme mali apartmán priamo na pláži Grande Anse, v dobrej lokalite s množstvom obchodov v okolí, v blízkosti letiska a zastávky MHD. Majitelia Cindy s manželom sú tí najmilší ľudia na svete, ktorí by svojim hosťom zniesli aj modré z neba.
Najviac sa nám páčilo, že táto vila mala len 8 izieb, čo nám zaručilo dokonalé súkromie a obrovská výhoda bola aj blízkosť oceánu len pár krokov od našej izby 🙂 .
Súčasťou každého apartmánu bola nádherná, priestranná kuchyňa s jedálenským stolom, obývačka s veľkým televízorom (možnosť pripojiť vlastný USB kľúč s filmami), spálňa, kúpeľňa so sprchovým kútom a záchodom. Jednotlivé apartmány mali buď výhľad na more, alebo do záhrady a ich súčasťou bol aj balkón či terasa s posedením, kde sme si vychutnávali rannú kávičku a raňajky. Kuchyňa bola dobre vybavená na prípravu jedál (panvice, hrnce, príbor, taniere, poháre, mikrovlnná rúra, malý gril, varič, hriankovač, rýchlovarná kanvica, chladnička s mrazničkou a iné). Samozrejmosťou bola aj klimatizácia, dobrá wifi a parkovanie zadarmo. Ak by sa vám nechcelo variť, majiteľka Cindy vám vie zabezpečiť aj večeru.
Celá vila bola zariadená v tradičnom kreolskom štýle a bola naozaj prekrásna. Bolo vidieť, že majitelia sa skutočne starajú, aby všetko vyzeralo tip-top a aj okolie vily bolo úžasné, plné zelene a bujnej vegetácie. Jedinú nevýhodu som videla v nedostatku lehátok, ale keďže každý deň sme boli na inej pláži, tak nám osobne to až tak nevadilo.
Toto ubytovanie patrilo aj vďaka fantastickým ľuďom k tomu najlepšiemu, čo sme doteraz zažili a bez váhania by sme sa sem vrátili znova. Pri rozlúčke sme dokonca dostali aj malý darček na pamiatku a manžel majiteľky nás ráno o pol šiestej zaviezol na letisko. Taktiež nám pomohli vybaviť vstup na pláž Anse Georgette, kde potrebujete rezerváciu a dali nám super tipy na výlety v okolí.
Tip ako ušetriť: Ak si ubytovanie rezervujete cez ich oficiálnu stránku, máte o 20 % lepšiu cenu oproti Bookingu.
Ako sa pohybovať po ostrove?
Najjednoduchší spôsob, ako preskúmať Praslin je požičať si auto, čo vám zaručuje istú slobodu a možnosť spoznávať ostrov svojím vlastným tempom. Cesty sú v dobrej kvalite, avšak sú veľmi úzke, s ostrými zákrutami, takže opatrnosť rozhodne nezaškodí.
Na čo si ešte musíte dávať pozor, sú vodiči miestnych autobusov, ktorí sa evidentne vyžívajú v rýchlej, spanilej jazde (a to aj v zákrutách)… doteraz sme z toho rozčarovaní .
Požičovní áut je tu neúrekom a ceny sú všade viac-menej rovnaké. Začínajú od 39 EUR/deň. Autá sú väčšinou malé, jazdia na automat a na Prasline, kde sme si aj my jedno požičiavali, boli vo výbornej kvalite.
Za nás môžem maximálne odporúčať Bliss Car Hire. Online rezervácia, vyzdvihnutie auta, komunikácia s personálom, odovzdanie auta… jednoducho všetko prebehlo hladko, bez akýchkoľvek komplikácií, auto bolo ako nové, takže za nás 100 bodov 🙂 .
Info pre vás: Na Seychelách sa jazdí vľavo, vodiči musia mať aspoň 21 rokov a nepotrebujete tu medzinárodný vodičský preukaz. Pred vstupom do auta si vždy utrite topánky od piesku a je zakázané parkovať pod kokosovými palmami 🙂 .
Ak sa necítite na šoférovanie auta, pravidelne tu jazdia miestne autobusy. Každá cesta stojí rovnako 7 rupií, bez ohľadu na to, na ktorú zastávku cestujete. Lístky sa kupujú priamo u vodiča.
Autobusové zastávky sú dobre označené, no cestovné poriadky by ste tu hľadali márne. Tie vám poskytnú v turistických centrách a informácie nájdete aj na tejto stránke.
Posielali ste mi veľa otázok ohľadom toho, či vás pustia do autobusu s veľkou batožinou, nakoľko na mnohých fórach a blogoch ste sa dočítali, že je to zakázané.
Je to skutočne tak. Citujem nariadenie seychelskej dopravnej spoločnosti: „ Batožina a tašky s nadmernou veľkosťou nie sú povolené v žiadnych autobusoch SPTC, pretože naše autobusy nie sú vybavené batožinovými priestormi.“
Hneď po príchode na Praslin sme sa na informáciách pýtali, kde nájdeme najbližšiu autobusovú zastávku a prvá vec, ktorá ich zaujímala, bol rozmer našej batožiny. Mali sme so sebou menšiu podpalubnú batožinu, 40 litrový cestovateľský batoh Osprey a miniatúrnu kabelku. Nemali s tým problém a úplne v pohode nás pustili do autobusu. Samozrejme, ak budete so sebou ťahať obrovské kufre, alebo väčšie množstvo, do autobusu vás pravdepodobne nepustia. Prosím, rešpektujte miestne nariadenia a nakoniec, na Seychely naozaj nepotrebujete nič iné okrem plaviek, pár tričiek, šortiek a dobrej nálady 🙂 .
Taxíky sú na Seychelách neskutočne predražené, no samozrejme ak nemáte inú možnosť, môžete využiť aj takúto formu dopravy. Ale počítajte s tým, že aj za naozaj krátky úsek zaplatíte pokojne 40-50 Eur.
Pláže na ostrove Praslin
Pobrežie Praslinu je dlhé asi 45 kilometrov, z čoho viac ako 80 % tvoria krásne, tropické pláže s bielym pieskom a azúrovou vodou. Možno nie sú také dych berúce ako pláže na La Digue a pre niekoho môžu byť miernym sklamaním, my sme si tu našli hneď niekoľko plážových favoritov a na Praslin nedáme dopustiť 🙂 .
Predstavím vám niekoľko najlepších, či najznámejších pláží ostrova a verím, že si tu každý príde na svoje.
Anse Georgette
Náš jednoznačný favorit, pláž Anse Georgette patrí k tým odľahlejším plážam ostrova Praslin a dostať sa sem nie je tak úplne jednoduché. Táto pláž sa totiž nachádza za rezortom Constance Lemuria a pokiaľ nie ste ubytovaní priamo v tomto rezorte, musíte si vybaviť špeciálne povolenie, aby vás na Anse Georgette pustili cez ich územie.
Navyše, úzko obmedzujú počet návštevníkov za deň a je potrebné vopred si rezervovať návštevu pláže (ideálne niekoľko dní dopredu). Stačí im však zavolať, prípadne napísať email a napíšu si vás na zoznam. V našom prípade toto povolenie vybavovala naša hostiteľka Cindy zo Seashell Beach Villa, takže sme s tým nemali žiadne starosti.
Samotná cesta na pláž potom vedie cez úžasné golfové ihrisko rezortu, takže už len to bol zážitok sám o sebe 🙂 . Ak vám táto možnosť nevyhovuje, dá sa sem dostať aj približne hodinovým trekom cez Mont Plaisir. No a nakoniec je množstvo výletov loďou okolo Praslinu, pričom niektoré z nich majú zastávku práve aj na Anse Georgette. Stačí si len vybrať.
Čo sa týka pláže, bola to neskutočná „podívaná“ a tá snehobiela farba piesku nám takmer vypálila oči – obrazne povedané. More bolo, ako inak, absolútne čisté, priehľadné a práve na tejto pláži sme videli najviac farebných rýb, ktoré sa nás vôbec nebáli a šnorchlovanie tu bol jedinečný zážitok. Do toho pridajte žulové skaly na oboch stranách pláže, krivé palmy a fifty shades of blue… a dokonalá romantika je na svete.
Anse Lazio
Na severnom brehu ostrova Praslin sa nachádza jedna z najmalebnejších pláží Seychel – Anse Lazio. Dokonca je považovaná za jednu z najkrajších na ostrove a (nielen) na TripAdvisore sa pravidelne nachádza na popredných priečkach zoznamu tých naj pláží na svete.
Niet sa čomu čudovať. Tento dlhý úsek jemného bieleho piesku, ktorý je lemovaný zaoblenými žulovými balvanmi, sa spája s krištáľovo čistým oceánom v desiatkach odtieňoch modrej.
Na jednom aj na druhom konci pláže sa nachádzajú stromy Takamaka a kokosové palmy, ktoré poskytujú dostatok tieňa na relaxáciu (oceníte, ak tu plánujete stráviť celý deň a nechcete skončiť s úpalom).
Voda na Anse Lazio je dokonalá nielen na plávanie, ale aj šnorchlovanie a videli sme tu veľa nádherných farebných rybičiek, dokonca aj raje.
Na tejto pláži nikto nezostane hladný, pretože tu nájdete až dve reštaurácie, ktoré ponúkajú nielen morské špeciality, ale aj jedlá z kuracieho mäsa, či bezmäsité pre vegetariánov.
Napriek tomu, že táto pláž sa nachádza doslova na konci ostrova Praslin, v poslednej dobe sa stáva čoraz populárnejšou a bola to jednoznačne najviac preplnená pláž na Seychelách (ak sem prídete skoro ráno na východ slnka, vyhnete sa veľkým davom).
V letných mesiacoch sú tu silné morské prúdy, preto by ste mali byť opatrní ak si tu chcete zaplávať. Táto pláž sa neslávne „preslávila“ v roku 2011, kedy došlo k niekoľkým útokom žralokov, žiaľ s fatálnymi následkami. Odvtedy zvýšili bezpečnosť a k ďalším útokom už nedošlo.
Anse Volbert (Cote d´Or)
Pláž Anse Volbert alebo Cote d´Or je hlavným turistickým centrom ostrova Praslin. Aj keď sú na ostrove určite krajšie pláže, je to miesto, kde sa nachádza väčšina hotelov a apartmánov. Pláž je skutočne dlhá (3 kilometre) a široká, ideálna na prechádzku kedykoľvek počas dňa. Je vhodná aj pre rodiny s deťmi, nakoľko voda je plytká a ponúka širokú škálu plážových aktivit, ako je plávanie, šnorchlovanie, plachtenie, či dokonca rybolov.
Možno by ste čakali, že táto pláž bude preplnená, opak je však pravdou a bolo tu len minimum turistov.
V niektorých mesiacoch je tu väčší výskyt morských rias na pláži, tak s tým treba počítať a nepríjemne nás prekvapila aj prítomnosť piesočných mušiek, tzv. sandflies, ktoré ma celú doštípali 🙁 .
Grande Anse
Táto dlhá piesočná pláž siahajúca od letiska až po cestu, ktorá vedie do vnútrozemia do Vallée de Mai, sa vyznačuje plytkými vodami, pokojnými vlnami a vynikajúcim prístupom k hotelom a reštauráciám.
Rovnomenné mestečko Grande Anse sa ťahá pozdĺž tejto pláže, vďaka čomu tu nájdete banky, poštu, supermarkety, reštaurácie, take-away stánky, dokonca kostol, školu, letisko, trh s čerstvými rybami a ovocím a mnoho ďalšieho. Je to preto ideálna lokalita, ak chcete mať všetko podstatné v pešej vzdialenosti a neplánujete sa veľa presúvať autom či miestnou dopravou.
Miernym sklamaním môže byť práve pláž, ktorá nie je najčistejšia (hlavne od mája do októbra veľké množstvo morských rias) a kotví tu veľa rybárskych lodí miestnych obyvateľov.
Anse Boudin
Anse Boudin sa nachádza na severovýchodnom pobreží ostrova Praslin a je to skôr taká opustená pláž pozdĺž pokojnej pobrežnej cesty. Je vzdialená len pár minút jazdy autom od známej Anse Lazio a pretože väčšina ľudí smeruje na tú slávnu pláž, na Anse Boudin sa zastaví len málokto.
My sme túto chybu neurobili a pretože nás očarila už na prvý pohľad, zastavili sme sa tu na niekoľko hodín a okrem nás tam bola už len jedna rodinka s malými deťmi. Inak sme mali túto peknú plážičku s panoramatickým výhľadom na ostrov Curieuse len pre seba. Niektorí dokonca tvrdia, že práve tu sa nachádza najlepšie miesto na šnorchlovanie a ak budete mať šťastie, môžete natrafiť na morské korytnačky. My sme toľko šťastia nemali, ale aj napriek tomu sa nám na tejto pláži veľmi páčilo a určite odporúčam navštíviť .
Ďalšie viac či menej známe pláže sú Anse Takamaka, Anse Kerlan, Petite Anse Kerlan, Anse Possession, Anse Petite Cour, Anse Consolation atď. Na Prasline je výber naozaj obrovský a nikto neodíde sklamaný 🙂 .
Čo robiť na ostrove Praslin?
Ak už budete mať dosť leňošenia na pláži a sladkého ničnerobenia, ostrov Praslin ponúka hneď niekoľko zaujímavých aktivít, ktoré vás vytrhnú z nudy. Ako som už spomínala vyššie, tento ostrov je mimoriadne bohatý na prírodné krásy a všetci milovníci fauny a flóry, podmorského života, či jedinečných výhľadov si tu určite prídu na svoje. Aké sú tie najzaujímavejšie činnosti, ktoré ponúka Praslin?
Vallée de Mai
Národný park Vallée de Mai, nazývané aj ako „zelené srdce Praslinu“ je domovom zvyškov pôvodných palmových pralesov Seychel a vďaka svojej odľahlej a mystickej povahe sa často označuje ako „záhrada Eden“. Tento národný park je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je jedným z mála miest, kde rastie ikonická palma Coco de Mer (prirodzene sa vyskytuje len na ostrovoch Praslin a Curieuse).
Najstarší exemplár stromu má približne 300 rokov a je 27 metrov vysoký. Ženský strom produkuje plod v tvare ženskej panvy s váhou až do 25 kg, čo z neho robí najťažší a najväčší plod na svete.
Palma Coco de Mer je však v dnešnej dobe ohrozená, pričom počet za posledných 50 rokov klesol približne o 30%. Okrem parazitov, požiarov a ťažby dreva je za to zodpovedný výnosný obchod s orechmi. Oficiálne sa ročne predáva okolo 1 000 kusov, ale prostredníctvom pytliactva a krádeže je skutočné číslo omnoho väčšie. Napríklad na ázijskom trhu je dopyt mimoriadne vysoký (samozrejme aj cena ze jeden orech, ktorá sa pohybuje až okolo 400-600 EUR). Využíva sa tam ako prírodné afrodiziakum.
Park je okrem ikonickej Coco de Mer domovom mnohých jedinečných druhov rastlín a živočíchov, ktoré nikde inde na svete nenájdete.
Súčasťou parku sú tri turistické chodníky (prvá časť lesa je bezbariérová), informačné centrum, kaviareň, obchod so suvenírmi a pri vstupe dostanete informačný leták s mapou trás. Každý deň od 9:00 do 14:00 máte k dispozícii bezplatnú prehliadku so sprievodcom (za vstup do parku sa však samozrejme platí).
Otváracie hodiny do Vallée de Mai sú: 8:00 – 17:30 každý deň (okrem 25.12. a 1.1.) a vstupné do parku je 350 SCR (približne 25 EUR). Zaplatiť môžete v menách SCR, EUR a USD, takisto aj platobnou kartou.
Tu cítim potrebu spomenúť, že návštevou parku prispejete aj na dobrú vec, pretože vstupné pokrýva financovanie prevádzky, výskumu a ochrany Vallée de Mai, ale zároveň aj atolu Aldabra, jedného z najväčších atolov na svete s jedinečnou biodiverzitou.
Fond Ferdinand
Aj keď je Vallée de Mai samozrejme najväčšou atrakciou na ostrove Praslin, zaujímavou a menej známou alternatívou, ktorá stojí za návštevu, je prírodná rezervácia Fond Ferdinand. Tento park bol otvorený verejnosti až v roku 2013 a s rozlohou 122 hektárov je 6x väčší, ako samotný Vallée de Mai a je dokonca bohatší z hľadiska endemických druhov rastlín a živočíchov.
Môžete tu absolvovať aj výstup na vyhliadku, kde sa pred vami otvoria famózne panoramatické výhľady nielen na Praslin, ale aj okolité ostrovy Sister Island, Coco Island, Round Island, Felicité a La Digue, zatiaľ čo v opačnom smere môžete vidieť Frégate, Mahé a Silhouette.
Otváracie hodiny sú: PO-PIA 9:30 – 15:00
SO-NE 9:30 – 13:00
Vstupné do parku je 150 SCR (približne 10 EUR).
Potápanie a šnorchlovanie
Na Prasline je veľa vynikajúcich príležitostí na šnorchlovanie, ako sú známe pláže Anse Lazio a Anse Boudin. V blízkosti ostrova Praslin sa nachádza okolo 20 miest na potápanie. Medzi najlepšie patria St Pierre, Ave Maria, South Marianne Island a Aride Reef.
Môžete vidieť rôzne druhy pestrofarebných rýb, korytnačky, žralokov, raje, homáre a iné morské živočíchy.
Island hopping – denné výlety
Ostrov Praslin je ako stvorený na jednodňové výlety na susedné ostrovy, ktoré sú ľahko dustupné loďou.
Na Curieuse sa môžete stretnúť s obrovskými korytnačkami (Aldabra Giant Tortoise) v ich prirodzenom prostredí.
Ostrov Cousin zaujme svojou nedotknutou prírodou a bohatou rozmanitosťou vtákov.
Nezabudnuteľné šnorchlovanie zažijete na malebnom skalnom ostrove St. Pierre s fascinujúcim podvodným svetom.
Obľúbenou možnosťou je návšteva ostrova La Digue, ktorý je prístupný trajektom s pravidelným odchodom niekoľkokrát denne z ostrova Praslin (osobne však odporúčam dlhší pobyt na La Digue, pretože tento miniatúrny ostrov toho ponúka naozaj veľa a bola by škoda nepobudnúť tu aspoň zopár nocí).
Zaujímavou alternatívou je aj prenájom súkromnej jachty a objavovanie okolitých ostrovov na vlastnú päsť.
Pešia turistika
Okrem vyššie spomínaných aktivít si na svoje prídu aj milovníci pešej turistiky, nakoľko na Prasline je hneď niekoľko zaujímavých túr, ktoré vám umožňujú zažiť jedinečnú prírodnú krásu ostrova s nezabudnuteľnými výhľadmi (napríklad túra z Anse Lazio na Anse Georgette, ďalej z Anse Kerlan na Anse Lazio, či Salazie a Pasquière Track).
Obchody na Prasline a možnosti stravovania
Keďže väčšina potravín sa musí na Seychely dovážať, ceny v obchodoch sú o poznanie vyššie ako napríklad u nás. Na ostrove Praslin nájdete množstvo supermarketov (aj keď rozmerovo sú to skôr také menšie obchodíky s obmedzeným množstvom tovaru) a väčšinu z nich majú pod palcom Indovia. Nájdete v nich základné potraviny, ryžu, nejaké konzervy, cestoviny, vajíčka a podobne.
Tip 1: Vždy skontrolujte dátum exspirácie na obaloch potravín. Dosť často sa stáva, že produkty sa predávajú aj po záruke.
Z čoho som bola nepríjemne prekvapená, že na Prasline nebol v obchodoch takmer žiadny výber ovocia a zeleniny – tie musíte hľadať na lokálnych trhoch, prípadne vo Whole Foods Cafe (ale za 3-násobok ceny).
Balenú vodu sa oplatí kupovať vo veľkých, 5-litrových fľašiach a potom ju prelievať do menšej, pretože cena za malú 0,5 litrovú vodu je skutočne prestrelená – stála 17 SCR.
Inak voda z kohútika je oficiálne pitná, ale pre vlastnú bezpečnosť sme to radšej neriskovali a čo sme čítali na internete, nie je ani extra chutná 😀 .
Tip 2: Aby ste mali jasnejšiu predstavu o cenách na Seychelách, odporúčam vám pozrieť si túto stránku.
Čerstvé ryby a morské plody si bez problémov kúpite na lokálnych trhoch skoro ráno, alebo sa stačí dohodnúť s majiteľom vášho apartmánu, ktorý ich pre vás dokáže zabezpečiť.
Čo sa týka stravovania, my sme bývali v apartmáne s vlastnou kuchyňou, takže raňajky a večere sme si pripravovali práve tam. Dokázali sme takto výrazne ušetriť na nákladoch za jedlo a peniaze sme investovali radšej do zážitkov. Na obedy sme chodili do take-away reštaurácií.
Chápem, ak je pre niekoho varenie na dovolenke zbytočná starosť a chcete si užívať len sladké ničnerobenie. Aj v prípade, že variť nebudete, sa dá ušetriť na strave a nemusíte chodiť do predražených reštaurácií.
Na Seychelách, a teda aj na Prasline sú populárne tzv. take – away stánky s rýchlym občerstvením, kde máte na výber vždy z 5-6 hlavných jedál (kuracie či hovädzie mäso na rôzne spôsoby, tradičné kreolské jedlá, ryby a dokonca fish and chips alebo vyprážané kuracie), takže určite si každý príde na svoje.
Tieto take – away jedlá sú za veľmi dobrú cenu a stoja okolo 50- 60 SCR, čo je v prepočte asi 3,50 – 4 Eur.
Na Prasline ich nájdete neúrekom v hlavných turistických oblastiach, či už na Grande Anse, Baie Sainte Anne či Cote d´Or.
Náš tip: Odporúčam jedlo z Village Take Away. Chutí naozaj fantasticky.
Zoznam najlepších reštaurácií na ostrove Praslin:
- Café des Arts v hoteli Le Duc de Praslin
- Les Rochers
- Les Lauriers
- Reštaurácia PK´s
- Takamaka Beach bar
- Reštaurácia Pirogue
- Reštaurácia Paradisier
- St. Pierre Beach Restaurant
A čo dodať na záver? Praslin nás svojou prírodnou krásou, nádhernými plážami a úžasnými obyvateľmi absolútne očaril a už teraz vieme, že sme tu neboli naposledy. Radi sa sem vrátime znova a ak máte nejaké ďalšie tipy na zaujímavé miesta na ostrove a v jeho okolí, sem s nimi 🙂 . Budeme radi, ak sa s nami o ne podelíte v komentároch nižšie.
Ak vás článok zaujal a myslíte si, že by pomohol aj ostatným cestovateľom, ktorí sa chystajú navštíviť Seychely, tak ho pokojne pošlite kamarátom alebo zazdieľajte na sociálnej sieti. Ďakujeme 🙂 .