Transferwise – recenzia a skúsenosti

Transferwise

Banky si účtujú pomerne veľké poplatky pri prevode peňazí zo zahraničia, okrem toho niektoré si účtujú aj ďalšie skryté poplatky. Platforma Transferwise ponúka prevod peňazí zo zahraničia a do zahraničia s výrazne nižšími poplatkami ako u štandardnej banky a navyše s výhodnejším kurzom. V tejto recenzii sa dozviete, ako funguje služba Transferwise, aké sú jej výhody a nevýhody, či je bezpečná, naše osobné skúsenosti a mnoho iného.

Čo je Transferwise?

Transferwise je služba, ktorá ponúka lacné medzištátne prevody (z vášho účtu – doma či v zahraničí, na ktorýkoľvek účet vo svete v inej mene), s výhodnejším kurzom ako bežné banky a často aj rýchlejšie. Transferwise (TW) uvádza, že je 8x lacnejší ako bežné banky a 14x lacnejší ako Paypal.
Je to naozaj pravda?

Ako Transferwise funguje?

Nižšie poplatky si pri medzimenových prevodoch môže TW dovoliť jednoducho tak, že k žiadnym nedochádza. TW majú svoje banky v rôznych štátoch v lokálnych menách, takže odosielate v lokálnej mene svojej banky do ich banky. Tieto prevody sú zadarmo, záleží od poplatkov konkrétnej banky.

Ak teda máte napríklad Euro účet a potrebujete odoslať peniaze na dolárový účet, nemusíte byť odkázaní na poplatky svojej banky (pozor aj na skryté poplatky v podobe nevýhodného konverzného kurzu). Transferwise Vám poskytne kalkulačku, kde presne vidíte, koľko zaplatíte na poplatkoch a aký kurz dostanete (kurz v čase platby Vám podržia 24 hodín).

Prečo sú zahraničné prevody cez Transferwise výhodnejšie?

 

  • Používa pri prevode na cudziu menu stredový kurz a tým dokážete ušetriť oproti bankám najviac, niekedy aj stovky eur.
  • Zaplatíte nižší poplatok než by ste zaplatili bankám. U drvivej väčšiny európskych mien je to 0,5% (EUR, GBP, SEK, NOK, CHF a iné). Ostatné meny sú spoplatnené poplatkom od 0,7% až do cca 2% v prípade exotických mien.
  • Na jednom mieste pekne vidíte aký vysoký poplatok zaplatíte, vidíte aj akým kurzom sa peniaze prepočítajú, takže presne poznáte sumu, ktorú môžete očakávať – bez akýchkoľvek skrytých poplatkov.

Borderless Account

TW môžete využívať na jednorázové platby, pokiaľ ale pracujete častejšie s viacerými menami, určite sa pozrite na „účet bez hraníc“. Založenie a vedenie je zdarma. Získate až 5 lokálnych bankových účtov, ktokoľvek vám na tieto účty može poslať peniaze v lokálnej mene a úplne zadarmo.

Vkladať peniaze je možné priamo z účtov v týchto menách : AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HRK, HUF, NOK, NZD, PLN, RON, SEK, SGD, TRY a USD.

Na svojom TW účte možte spravovať a zamienať až 40 mien:

Transferwise vám ponúkne osobný aj biznis účet. Nie je teda problém si nechávať výplatu posielať tam a zamienať si peniaze podľa potreby.

Borderless account poplatky:

Transferwise debetná karta

K svojmu účtu si môžete zadarmo požiadať o debetnú kartu. Táto karta funguje podobne ako Revolut, čerpáte z nej financie zo svojho borderless účtu. Ak máte zostatok v danej mene na účte, tak sa prioritne čerpá z tej. Inak sa uplatní konverzia zo zostatku podla stredného kurzu (xe.com) a malým poplatkom podľa tabulky.

Kartu dostanete zadarmo, rovnako ako jej vedenie. Výber z bankomatu do 200£ (alebo ekvivalent v inej mene) za 30 dní je tiež zadarmo, pri sume nad 200£ sa pridajú 2%.

Príklad bankových poplatkov – moja skúsenosť

Mám firemný dolárový účet u Fio banky. Potreboval som obchodnému partnerovi odoslať 1000$. Fio si účtuje za platbu z dolárového účtu 8€ (v prepočte 9,09$). Odoslal som 1000$, strhli mi poplatok 9,09$. Po zaplatení poplatkov „sprostredkujúcim a korenšpondečným bankám“ na partnerov účet prišlo 938,28$. Takže sa po ceste niekde nazbieralo 61,72$ za tieto poplatky, ak prirátame aj 9,09$ poplatok mojej banke, tento prevod ma stál 70,81$.

 

Odchádzajúca platba
Koľko naozaj prišlo

Vyjadrenie banky k tomuto prevodu:
„Rozdiel vo finančných prostriedkoch, ktorý uvádzate mohol vzniknúť z dôvodu zníženia platby o poplatky hradené sprostredkujúcim / korešpondenčným bankám alebo o poplatky hradené priamo banke príjemcu, do ktorej ste platbu odosielali. Žiaľ, takéto poplatky nedokážeme určiť vopred, nakoľko to nie sú poplatky Fio banky, a.s. pobočky zahraničnej banky.“

Prijatie platby v USD na USD bankový účet ma stálo zhruba 20$, cez ACH platbu na moj TW účet len 1$.

Paypal poplatky

Paypal (PP) sa vďaka vysokým poplatkom stáva jednou z najdrahších platobných metód. Pocítite ich hneď dvojnásobne. Prvýkrát pri prijatí platby, druhýkrát keď budete potrebovať platbu vybrať na účet a PP Vám nedá inú možnosť ako využiť ich „skvelý“ konverzný USD-EUR kurz.

Opäť príklad zo života, z prijatých 1879$ si odkrojili 101$ poplatok a pri výbere ďalších 3-5% na ich zmenárenskom kurze.

Vďaka TW borderless account teraz z tejto sumy zaplatím 1$ poplatok a v prípade potreby si ich zamením priamo v aplikácii a pošlem na euro účet za 0,63€.

Aké sú výhody a nevýhody Transferwise?

Výhody v skratke:

  • Výrazne nižšie poplatky oproti bankám či Paypalu (8x lacnejší prevod oproti bankám, 14x lacnejší než Paypal)
  • Dopredu vidíte presný poplatok za transakciu a kurz
  • Nie je potrebné vedieť ani IBAN príjemcu, stačí emailová adresa
  • Rýchly prevod (2 lokálne transakcie oproti medzinárodnej platbe ktorá môže trvať aj 5 dní). Emailová notifikácia o každom kroku transakcie.
  • Borderless account – osobný aj firemný
  • Karta zadarmo, jej zablokovanie/spustenie podľa potreby
  • Veľmi rýchle dobitie účtu cez kreditku
  • Aplikácia v mobile
  • TW je regulovaný britskou FCA rovnako ako anglické banky
  • Pri registrácii cez náš link získate prvý prevod do 500£ úplne zdarma

Nevýhody:

  • Slovenský a český jazyk zatiaľ nie je podporovaný
  • Depozit na Borderless Account platobnou kartou je za poplatok (bankovým prevodom zadarmo)
  • 200£ mesačný limit zadarmo na výber Transferwise debetnou kartou nemusí každému stačiť (pri sume nad 200£, príp. jeho ekvivalent v inej mene si účtujú poplatok 2%)
  • Nedá sa nastaviť automatická platba

Je Transferwise bezpečný?

Transferwise je autorizovaný a regulovaný od Financial Conduct Authority (FCA) vo Veľkej Británii a ďalších 8 krajinách (zoznam všetkých regulácií, ktorým TW podlieha ).
O tom, že sú ľudia s touto službou spokojní, svedčia aj výborné recenzie napríklad na portáli Trustpilot (za 60 tisíc hodnotení má skóre 9,2).

Pre prihlásenie do služby si môžete aktivovať 2-fázovú autentifikáciu. Transferwise debetnú kartu môžete mať celý čas zablokovanú a odblokovať si ju, len keď ju budete potrebovať (podobne ako u Revolut karty).

Ak teda potrebujete urobiť prevod peňazí do zahraničia a nechcete pritom vyhadzovať peniaze na poplatky bankám, Transferwise bude jasnou voľbou.

Začnite šetriť už dnes a skúste službu Transferwise!

Pomocou odkazu vyššie získate zadarmo prvý prevod do 500 libier (alebo ekvivalent v hociktorej inej mene).
V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom tejto služby nás neváhajte kontaktovať na kontakt@traveliv.sk.

Comments

  1. Nikolett says:

    Som čítala recenzie na tejto stránke https://www.consumeraffairs.com/finance/transferwise.html?page=5 a neviem či sa tak dá vôbec dôverovať tranferwise ak fakt z ničoho nič len zrušia účet a nevrátia peniaze :/ priveľa ludí to píše

Pridaj komentár