Keď som pred časom na internete zbadala fotku teplovzdušných balónov, ako sa vznášajú nad prekrásnou krajinou plnou podivných skalných útvarov a komínov, okamžite to upútalo moju pozornosť a so zvedavým pohľadom som začala pátrať, kde sa tento unikát nachádza. Bola to proste láska na prvý pohľad a v tej chvíli sa turecká Cappadocia dostala v mojom cestovateľskom zozname na popredné priečky.
Táto oblasť navyše určite poteší každého milovníka trekingu a fascinujúcich výhľadov, ako aj tých, ktorí majú chuť na preskúmanie podzemných miest, kultúrnych pamiatok, múzeí a rôznych atrakcií. Cappadocia má každému čo ponúknuť a v tomto článku vám dám užitočné tipy, ako si viete poskladať svoju vlastnú DIY túru po tejto čarovnej krajine.
Aj keď je v Göreme a okolitých mestách veľké množstvo agentúr, ktoré ponúkajú jedno- a viacdňové túry po celej oblasti, prípadne organizované hiking túry, nebola to naša šálka kávy. Nič sa nezhodovalo s tým, čo sme hľadali.
Na jednej strane preplnené autobusové zájazdy naozaj nie sú pre nás to pravé orechové a navyše nemáme radi ten pocit, keď je návšteva určitého miesta časovo obmedzená a my nemôžeme hlbšie preskúmať danú oblasť.
Na druhej strane súkromná túra so sprievodcom bola mimo náš budget a keď sme videli v agentúrach, koľko to stojí, okamžite sme to zmietli zo stola. Nakoniec sa nám to podarilo vyriešiť po svojom a ďalej v článku sa dozviete aj to, ako 🙂 . Ale poďme pekne poporiadku.
Na začiatok by som rada zhrnula tie najdôležitejšie veci, ktoré by ste mali vedieť pred cestou do Cappadocie:
Čo je vlastne tá Cappadocia?
Cappadocia je oblasť v centrálnej Anatólii v Turecku, ktorá je známa svojou jedinečnou mesačnou krajinou s rozprávkovými komínmi a bizarnými skalnými útvarmi, ktoré sa počas tisícročí vytvorili intenzívnou vulkanickou činnosťou a eróziou.
Sú zložené z dvoch druhov skál – tvrdší vonkajší čadič a mäkšia vnútorná tufa. Obyvatelia tu po celé stáročia využívali mäkkú vulkanickú skalu na vyrezávanie svojich domov, jaskynných kostolov a kláštorov, dokonca vytvorili aj sieť podzemných miest na pomoc ľuďom v náboženskom exile.
V dnešnej dobe slúžia jaskynné domy najmä pre cestovný ruch a sú obľúbenou voľbou pre turistov z celého sveta.
Ako sa dostať do Cappadocie?
Existuje niekoľko spôsobov, ako sa sem dostať v závislosti od toho, odkiaľ prichádzate. Predpokladám, že väčšina z vás bude mať východiskový bod v Istanbule. V tom prípade máte 2 možnosti – letecky alebo autobusom.
Letecky: Cappadocia má dve letiská – Nevşehir a Kayseri. Turecké aerolinky ponúkajú denné lety z Istanbulu (z Atatürk alebo Sabiha Gökçen letiska) priamo do Cappadocie a ceny sú veľmi priaznivé – väčšinou do 50 EUR jednosmerne.
Či už priletíte do Kayseri alebo Nevşehir, váš hotel vám určite ponúkne letiskový transfer, prípadne je niekoľko agentúr, ktoré zabezpečujú kyvadlovú dopravu z letiska do Göreme a iných miest v okolí. Cena za shuttle bus je 10 EUR/osoba.
Ak preferujete pohodlie, samozrejme je tu možnosť využiť služby taxi, pričom cena je štandardne 200 TL/taxi z letiska Kayseri do Göreme. Cesta trvá približne hodinu z Kayseri a z Nevşehir je to asi 40 minút.
Rezervovať si kyvadlovú dopravu môžete napríklad na týchto stránkach Heritage Travel alebo Argeus Travel.
Autobusom: Je niekoľko spoločností, ktoré prevádzkujú nočné autobusy z Istanbulu (ale aj iných miest, ako Izmir, Pamukkale, Selçuk, atď.) do Cappadocie.
Sú to napríklad Metro Turizm, Nevşehirliler Seyahat, Kamil Koç Turizm. Cesta týmito diaľkovými autobusmi je pohodlná, dostupné je v nich aj wifi, občerstvenie či zábava na palube. Z Istanbulu do Cappadocie sa nočným autobusom dostanete za približne 10 hodín a cena za lístok je 120 TL/osoba jednosmerne.
Kedy navštíviť Cappadociu?
Najlepší čas na návštevu je jar (marec – máj) a jeseň (september – október). V týchto mesiacoch je ideálna teplota, menej turistov, priaznivejšie ceny ubytovania. Na jar sa tu začína prebúdzať príroda, všetko je krásne rozkvitnuté a počasie mierne. V tomto čase sme ju navštívili aj my a sme radi, že sme si zvolili práve toto najkrajšie obdobie.
Zima tu vie byť naozaj chladná, teploty klesajú až k mínusovým hodnotám a keď sa odvážite navštíviť Cappadociu práve v tomto čase, môžete očakávať peknú, zasneženú krajinu a super ceny za služby a ubytovanie.
Ako dlho zostať v Cappadocii?
Po našom pobyte 2 noci/3 dni môžem povedať, že minimálne 3 či 4 celé dni sú určite potrebné. To vám dá dostatok času na preskúmanie krajiny a zároveň si bez stresu a zhonu môžete vychutnávať atmosféru miesta v útulnej kaviarni či na terase vášho hotela.
Kde sa ubytovať?
Región Cappadocie sa skladá z viacerých miest, hoci väčšina cestujúcich sa usadí v Göreme, Ürgüp, Avanos či Uçhisar.
My sme boli ubytovaní v Göreme, ktoré je považované za taký hlavný turistický uzol v Cappadocii. Nachádza sa tu hlavná autobusová stanica, množstvo reštaurácií, kaviarní, cestovných agentúr, hotelov a hostelov všetkých cenových kategórií.
Je to ideálne miesto na pobyt, odkiaľ sa môžete pešo vydať na treking po okolí, do krásnych údolí a v blízkosti je aj slávne Göreme Open Air Museum.
Za nás vrelo odporúčam ubytovanie v Koza Cave Hotel, ktorý má najvyššie položenú terasu v Göreme a je odtiaľ neskutočný výhľad na celú krajinu. Privíta vás tu fantastický personál, vždy usmievavý, milý a ochotný a miláčikov zvierat určite poteší prítomnosť ich domáceho maznáčika, mačky Mimi. Odporúčam privstať si každé ráno pred šiestou hodinou na nezabudnuteľný východ slnka s desiatkami teplovzdušných balónov poletujúcich nad údoliami.
Tip: Ak chcete ušetriť na ubytovaní, stále môžete využiť naše Airbnb kupóny, vďaka ktorým získate zľavu 30 EUR na váš prvý pobyt a naďalej platia aj Booking kupóny, pomocou ktorých získate naspäť 10% z ceny ubytovania.
Ak túžite po luxuse a sofistikovanejšej možnosti, ubytujte sa v Uçhisar, ktorý je slávny najmä vďaka skalnému hradu, najvyšším vyhliadkovým bodom v Cappadocii, prepychovým hotelom a vilám. Je to pokojnejšia oblasť s menšou ponukou reštaurácií.
Ürgüp je podobný mestu Göreme z hľadiska ubytovania a služieb a je považovaný za srdce produkcie vína v tomto regióne. Je to taký kompromis medzi turistami preplneným Göreme a luxusným Uçhisar.
Zmenárne vs. výber peňazí z bankomatu
Na základe našich skúseností musím skonštatovať, že so zámenou peňazí v Cappadocii môže byť problém, pretože zmenární je tu úplné minimum (my sme dokonca natrafili len na jednu jedinú v celom Göreme), ktoré navyše nefungujú cez sviatky a víkendy.
Alternatívou je zámena menšej čiastky priamo vo vašom hoteli (niektoré ubytovania túto možnosť ponúkajú, ale väčšinou ide len naozaj o malú sumu peňazí, napríklad 50 – 100 EUR).
Na internete sa určite dočítate, že peniaze si viete zameniť aj v obchodoch so šperkami, ale dostali sme odporúčanie od miestnych, že tieto „zmenárne“ nie sú oficiálne a nemali by sme to riskovať.
V meste nájdete množstvo bankomatov, takže s výberom peňazí nie je žiadny problém. Čo by ste si však mali pamätať, Turci sú národ „hotovosti“ a na veľa miestach sa ešte stále nedá platiť platobnou kartou. Jednoducho majú radšej cash a dokonca často sme videli v cestovných agentúrach nápisy, že keď za určitú atrakciu zaplatíte na mieste v hotovosti, dostanete nejakú zľavu (napríklad aj v prípade letu balónom, či za požičanie štvorkolky).
Prečítajte si tiež: Revolut karta – ako ušetriť pri výbere z bankomatu a platbe kartou v zahraničí?
Teraz, keď sme si už povedali to najdôležitejšie, môžeme prejsť k našej DIY túre na vlastnú päsť a ukážem vám návod, ako si viete poskladať celodennú túru pešo po okolí.
Pozor! Oblasť je skutočne rozsiahla, pribaľte si preto pohodlnú trekingovú obuv, opaľovací krém, klobúk alebo inú prikrývku hlavy a veľa veľa pitnej vody.
Tu je zoznam miest, ktoré sme prešli za jeden deň (na konci článku nájdete mapu, kde sú vyznačené všetky miesta ktoré sme navštívili):
- Göreme Open Air Museum alebo Múzeum pod otvoreným nebom – je to najznámejšie a najnavštevovanejšie miesto v Cappadocii. Nachádza sa približne 1,5 km od centra Göreme a jeho návšteva vám zaberie približne 2 hodiny. Je vhodné sem vyraziť ráno a aj keď sa pravdepodobne nevyhnete davu turistov, predídete aspoň vysokým teplotám a ostrému slnku.
Vstupné stojí 30 TL a otváracia doba je v letnom období 15. apríl – 2. október: 8:00 až 19:00 a v zimnom období 3. október – 14. apríl: 8:00 až 17:00.
Göreme Open Air Museum je veľký kláštorný komplex, ktorý je zapísaný aj do zoznamu svetového dedičstva Unesco. Nachádzajú sa tu jaskynné kláštory s prekrásnymi a pomerne zachovalými freskami biblických výjavov z byzantskej éry. Čo ma však znepokojovalo a bola som z toho smutná, že oči takmer všetkých postáv z Biblie boli poškriabané. - Sword Valley – toto údolie sa nachádza len kúsok od Múzea v Göreme a patrí medzi najmenšie, no zároveň najzaujímavejšie údolia plné zaujímavých skalných formácií, úzkych uličiek, nachádza sa tu dokonca aj 300 metrov dlhý tunel či kostol vytesaný v skale. Treking po Sword Valley vám zaberie asi 2 hodiny a viete sa z neho dostať až k Red Valley ak ste dosť šikovní a vytrvalí. Práve toto údolie sa nám veľmi páčilo, pretože sme tu boli jediní turisti a celá magická krajina bola len a len pre nás 🙂 .
- Evil Eye Tree – cestou späť do mesta sme sa zastavili pri slávnom strome Evil Eye Tree, ktorý je známy tým, že naň ľudia vešajú tzv. Nazar (amulet v tvare modrého oka). Chráni svojho majiteľa pred zlým pohľadom a urieknutím a pre Turkov to má obrovský význam. So symbolom modrého oka sa tu stretnete na každom kroku. Tieto amulety visia zo stromu ako zrelé plody a je to naozaj pekné na pohľad. Určite sa tu na pár minút zastavte a pokochajte sa aj výhľadom na okolie.
- Spoznávajte mestečko Göreme – toto útulné mesto priam láka na objavovanie a prechádzky po jeho uličkách s jedinečnou atmosférou. Reštaurácie, kaviarne, obchodíky so suvenírmi, predajne farebných kobercov (odporúčame Galeri Ikman a Galeri Efe) alebo len tak obdivovať miestnu architektúru – sklamaní rozhodne nebudete.
- Sunset Point alebo ideálne miesto na sledovanie západu slnka – je to len krátka, asi polhodinová prechádzka z mesta. Nachádza sa jeden kilometer od centra Göreme smerom do kopca a ponúka úžasné výhľady na Red Valley a v podstate celé mesto. Na vrchole nájdete aj občerstvenie a menšie stánky, kde si viete zakúpiť vodu a nejaké maškrty.
Ako som už spomínala na začiatku článku, Cappadocia je rozľahlá oblasť a prejsť ju celú pešo je takmer nemožné. Na druhý deň sme sa preto rozhodli, že tie vzdialenejšie miesta preskúmame autom. Netrúfali sme si to sami odšoférovať a preto sme hľadali možnosti, ktoré by boli pre nás ideálne.
Organizovanú túru sme nechceli, privátna túra bola mimo náš rozpočet a logistika po Cappadocii nám prišla komplikovaná, preto neprichádzalo do úvahy ani požičanie auta.
Len pre informáciu, ak si na to trúfate, cena za požičanie auta na celý deň je približne 40 EUR.
Ako sa hovorí, kto hľadá ten nájde a vďaka ochotnému personálu v našom ubytku sa nám podarilo vybaviť auto so šoférom za 40 EUR na 4-5 hodín.
Boli sme totálne šťastní, pretože nás odviezol na tie miesta, ktoré sme chceli vidieť a tie 4 hodiny nám akurát stačili, aby sme preskúmali miesta, ktoré spomínam nižšie:
- Pasabag Valley (alebo aj Monks Valley) – ikonické rozprávkové komíny, ktoré dosahujú výšku až 15 metrov, niektoré v tvare hríbov. Kedysi tu žili mnísi, ktorí si tu postavili svoje obydlia. Návšteva vám môže zabrať aj 2 hodiny, pretože je tu naozaj čo objavovať. Najlepšie na tom je, že vstup je zatiaľ úplne zadarmo.
- Devrent Valley (alebo aj Imagination Valley) – na rozdiel od iných údolí, Devrent Valley nikdy neobývali ľudia. Nechajte popustiť uzdu fantázii a s istou dávkou predstavivosti môžete vidieť tvary pripomínajúce zvieratá uprostred údolia ružových skál. Vstup je samozrejme zadarmo.
- Three Beauties alebo Tri krásky – najznámejšie rozprávkové komíny v Cappadocii, symbol mesta Ürgüp. Zaujímavý je aj príbeh, ktorý za nimi stojí.
Kedysi dávno žil jeden kráľ v pokoji so svojou jedinou dcérou, princeznou. Veľmi si ju chránil, nielen preto, že mal už len ju, ale navyše bola krásna a takmer každý muž ju chcel za ženu. Ona sa zaľúbila do pastiera, ale otec kráľ jej tento vzťah zakazoval, pretože pre ňu chcel niekoho urodzenejšieho rodu.
Princezná s pastierom utiekla, tajne sa za neho vydala a po rokoch porodila dcéru. Myslela si, že otec jej vďaka malému dieťaťu odpustí, vybrala sa za ním, avšak kráľ bol nemilosrdný a prikázal vojakom, aby zabili celú rodinu. Princezná sa obrátila k Bohu a začala sa modliť, aby ich premenil na skalu alebo kameň.
Boh jej modlitby vyslyšal a odvtedy tie tri zázračné komíny symbolizujú princeznú, jej manžela a ich spoločné dieťa. Ake romantické 🙂 . - Pigeon Valley – holuby kedysi dávno zohrávali dôležitú úlohu v celej oblasti a využívali ich nielen ako zdroj potravy, ale ich trusy napríklad aj ako hnojivo na neúrodnú pôdu. Do skál im vytesali malé príbytky, ktoré sú aj v dnešnej dobe udržiavané. Pigeon Valley sa nachádza medzi Göreme a Uçhisar a patrí k údoliam, ktoré môžete ľahko prejsť pešo alebo na koni.
- Uçhisar Castle – hrad Uçhisar je neprehliadnuteľný, stojí totiž vysoko nad zvyškom regiónu a z jeho vrcholu uvidíte nádhernú 360- stupňovú panorámu Cappadocie. Vyšliapať niekoľko stoviek schodov až na samotný vrchol určite stojí za to. Vstupné na hrad je 8 TL.
- Göreme Panorama – ďalšie okúzľujúce miesto s krásnym výhľadom na údolia. Nájdete tu aj strom Evil Eye Tree, predajňu suvenírov, lavičky na ktoré si môžete sadnúť a nerušene pozorovať krajinu.
To je všetko, čo sme v pohodovom tempe stihli za dva dni, avšak ak máte viac času, určite vám odporúčam navštíviť Podzemné mesto (či už Derinkuyu alebo Kaymakali Underground City), Zelve Open Air Museum a treking po Rose Valley a Red Valley.
Ak si netrúfate na DIY túru alebo by ste radi spoznávali región so sprievodcom, výborné referencie má agentúra New Göreme.
Tip: Pokiaľ chcete Cappadociu preskúmať podrobnejšie a plánujete navštíviť viacero atrakcií kde sa platí vstupné, za zváženie stojí zakúpenie tzv. Museum Pass-u, ktorý je platný 3 dni a stojí 45 TL.
Zahŕňa vstup do nasledujúcich miest:
– Múzeum v prírode Goreme
– Zelve Open Air Museum
– Kaymakli Underground City
– Derinkuyu Underground City
– Özkonak Underground City
– Nevşehirovo múzeum
– Archeologické nálezisko Cavusin
– Múzeum Hacibektas
Mapa Cappadocie a miest, ktoré sme navštívili:
Verím, že tento článok vám uľahčí plánovanie vašej vysnívanej dovolenky v Cappadocii a našli ste si v ňom užitočné tipy a informácie. Ak si myslíte, že by pomohol aj vašim kamarátom, budem z celého srdca vďačná za jeho zdieľanie a keby vás čokoľvek zaujímalo, neváhajte mi napísať na kontakt@traveliv.sk .