Chiang Mai je živé, pulzujúce hlavné mesto digitálnych nomádov na severe Thajska. Je to aj mesto chrámov, lokálnych trhov, útulných kaviarní a mohla by som ďalej pokračovať. Mesto je obklopené množstvom národných parkov, vodopádov, či horských dediniek a určite si zamilujete jeho historickú časť, kde takmer každá druhá budova je nejaký pekný budhistický chrám. V minulosti sme už Chiang Mai navštívili a tento rok sme sa sem rozhodli vrátiť a ešte lepšie spoznať mesto a jeho okolie. Dôvodov je hneď niekoľko.
Po intenzívnom, takmer dvojmesačnom cestovaní po juhovýchodnej Ázii sme si potrebovali dať menšiu pauzu a venovať sa aj práci, tak sme hľadali ideálne miesto, kde by sme mohli na mesiac zakotviť. Voľba bola jasná – mesto Chiang Mai. Pred rokom sme na tomto mieste strávili necelý týždeň a veľmi sme si ho obľúbili, takže sme si povedali, že si dáme repete, no tentokrát na dlhšiu dobu. Je to ideálne miesto na prácu, nachádza sa tu veľká komunita digitálnych nomádov, cestovateľov s ktorými si môžete vymieňať cenné rady, ceny za ubytovanie či stravu sú tu mimoriadne priaznivé, je tu rýchla wifi a samotné mesto je úchvatné.
Ubytovanie v Chiang Mai
Minulý rok sme bývali pri Thapae Gate, čo je vstupná brána do historickej časti Chiang Mai, preto sme teraz zvolili inú lokalitu, a to Nimmanhaemin Area, kde sa nachádza množstvo kaviarní, co-workingových priestorov, nákupných centier a dobrého street-foodu.
Ubytovali sme sa v Baan Thai apartmánoch, ktoré ponúkajú práve dlhodobé bývanie na minimálne mesiac. Ceny za izbu začínajú od 5200 Bahtov (približne 135 Eur) na celý mesiac. Veľkou výhodou pre nás bolo, že k tejto budove patril aj obrovský bazén, ktorý sme mohli zadarmo využívať a bolo to príjemné spestrenie pracovných dní.
Dlhodobé ubytovanie v Chiang Mai sa oplatí hľadať aj na Airbnb, kde vám svoje byty či apartmány prenajímajú lokálni ľudia. Takmer vždy vám poskytnú nejakú zľavu na týždňový, či mesačný pobyt a viete tým ušetriť nejaké tie eurá.
Kam na dobré jedlo a kávu
Len kúsok od nášho apartmánu sa týčila budova nákupného centra Maya, kde sme boli častými návštevníkmi, no nie kvôli nákupom, ale kvôli úžasnému food court-u, ktorý sa tam nachádzal. Bol tu široký výber famóznych jedál doslova len za pár centov.
V tomto nákupnom centre je aj kinosála, trénuje sa tu thajský box, je tu aj co-workingový priestor so superrýchlym internetom, estetická klinika a veeeľa veľa obchodov, či lekární. Pri nákupnom centre sa tradične konajú aj večerné trhy s výborným jedlom, exotickým ovocím, čerstvo ugrilovanými rybami a morskými plodmi.
Chutné jedlo nájdete aj v Zood Zood (ak vás omrzí thajská kuchyňa, vyskúšajte tu špagety Carbonara, sú úplne mega), kde vládne vždy perfektná atmosféra a personál je neskutočný. Toľko usmievavých ľudí na jednom mieste 🙂 .
Naše najobľúbenejšie miesto však bola barmská „reštaurácia“, alebo skôr warung, kam sme chodievali každý deň, pretože také dobré jedlo za tak málo peňazí by ste v Nimman Area len ťažko hľadali. Výborný obed si tu dáte už za 35 Bahtov (musíte ochutnať kuracie mäso s kešu orieškami, lepšie som ešte nikde na svete nejedla!!!).
Na Chiang Mai je super aj to, že je tu veľa štýlových kaviarní, ktoré sú ideálnym miestom na prácu či relax. Obľúbili sme si Amazon Cafe, kde mali rýchly internet zadarmo, lahodnú kávu, nechodilo tam veľa ľudí, takže nás nič nerušilo pri práci a obsluha bola takisto veľmi príjemná.
Zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť
Aj keď sme sa tu venovali hlavne práci, našli sme si čas aj na odpočinok a spoznávanie miest, ktoré sme pred rokom vynechali. Sever Thajska je prekrásny a je dokonalou oázou pokoja.
Najväčším lákadlom sú predovšetkým budhistické chrámy, ktorých je v Chiang Mai viac než 300 a ak túžite po jedinečnom zážitku, môžete sa zapísať na niektorý z meditačných kurzov, ktoré vám pomôžu nájsť vnútornú harmóniu a lepšie spoznať samých seba.
Prekrásny chrám je napríklad Wat Phra That Doi Suthep, ktorý je súčasťou národného parku Doi Suthep, či Wat Phra That Doi Kham, odkiaľ máte nádherný výhľad na celé mesto.
Sever Thajska je mimoriadne bohatý aj na parky s bujnou vegetáciou, či vodopády a nemali by ste vynechať návštevu Huay Kaew Waterfall, ktorý sa nachádza 20 minút skútrom od centra mesta, či Bua Thong Waterfall (alebo aj Sticky Waterfall), kde sme sa vrátili do detských čias a pomocou lana sme sa snažili vyšplhať po šmykľavých kameňoch až na samotný vrchol. Bol to super zážitok, ktorý každému odporúčam!
Zavítali sme aj do horskej dedinky Hmong Village, kde sme mali možnosť nahliadnuť do života pôvodných obyvateľov a ich tradícií. Zastavte sa tu na malú chvíľu aj vy a doprajte si šálku lahodnej kávy, ktorú tu pestujú a ako bonus máte prekrásne scenérie všade navôkol.
Dobre sa oblečte, pretože tieto dediny sa nachádzajú už vysoko v horách a je tu o poznanie chladnejšie ako v Chiang Mai. Dávajte si pozor aj na cestách, pretože sem vedie kľukatá cesta do kopca a večer sem už rozhodne nejazdite, je to celkom nebezpečné.
Cestou späť do mesta sme sa zastavili aj v The Bhubing Palace, kde má kráľovská rodina zimnú rezidenciu a ktorá je obklopená úžasnou flórou. Nachádza sa tu napríklad ružový sad, nádherné, vkusné záhrady, jazero, motýlia záhrada či exotické druhy stromov. Ak ste fanúšikmi fauny a flóry, toto miesto sa vám bude určite páčiť.
Nevynechali sme ani návštevu Chiang Mai Night Safari and Zoo, kde sme síce neboli v noci, ale vďaka známosti sa nám podarilo dostať aj do „zákulisia“ a boli sme v tesnej blízkosti všetkých voľne pobehujúcich zvierat, dokonca sme ich aj kŕmili spolu s ošetrovateľom. Srnky a slony nám jedli priamo z ruky a bol to pre nás jedinečný zážitok 🙂 . Slony majú skutočne mlsné jazýčky a najviac si pochutnávali na šťavnatom, sladučkom mangu. Takú radosť v očiach zvieraťa, keď som im podávala mango, som ešte nikdy predtým nevidela a bola som nesmierne šťastná, že mi bolo umožnené ich aspoň takýmto spôsobom potešiť.
Tip: Ďalšie miesta, ktoré sa oplatí vidieť v Chiang Mai a okolí nájdete v našich cestopisoch z Thajska.
Ak už budete mať dosť návštevy pamiatok, môžete sa prihlásiť na kurz varenia, na kurz jogy, thajského boxu, tai-chi, ale môžete skúsiť aj Jungle Flight, rafting na divokej vode, okúpať a starať sa o slona, alebo sa vydať na treking do prírody. Po všetkých zážitkoch si doprajte oddych pri thajskej masáži (hodinová masáž stojí cca. 200 Bahtov) alebo salóne krásy, ktorých je v Chiang Mai neúrekom.
Ako sa dostať do Chiang Mai z Bangkoku?
Máte tri možnosti: letecky, autobusom a vlakom.
Letecky – je to samozrejme najjednoduchšia a najrýchlejšia forma dopravy. Let trvá približne hodinu a do Chiang Mai lietajú všetky miestne letecké spoločnosti, ako Nok Air, AirAsia, Thai Airways, a iné.
Autobusom – cesta trvá približne 9-10 hodín a cena lístka sa pohybuje od 650 Bahtov vyššie za VIP bus. Lístky sa dajú kúpiť buď cez cestovnú agentúru (je to drahšia alternatíva), alebo si ich zakúpite priamo na autobusovej stanici ideálne aspoň deň dopredu. V cene máte zvyčajne aj servis, stewardku, občerstvenie a polohovateľné sedadlá, či deku na prikrytie.
Vlakom – je to najpomalšia alternatíva, cesta trvá 12-14 hodín a cena lístka za druhú triedu je rovnaká, ako za VIP autobus (okolo 700 Bahtov). Za lôžkový nočný vlak zaplatíte 900 Bahtov. Lístky si viete zakúpiť na vlakovej stanici v Bangkoku, najlepšie s dostatočným predstihom.
Tip pre vás: Ak už budete v Chiang Mai či už na letisku, vlakovom alebo autobusovom nádraží a budete sa chcieť dostať k vášmu ubytovaniu alebo do centra, neberte si predražené tuk-tuky, ale radšej nasadnite do červenej dodávky, ktorá sa volá songthaew a je to istá forma zdieľaného taxíka. Ceny majú oveľa priaznivejšie ako tuk-tukári.
Len pre porovnanie, tuk-tukár si od nás pýtal 200 Bahtov za odvoz z letiska do centra mesta a songthaew nás zobral za 40 Bahtov.
Doprava po meste
Najlepšie spravíte, ak si požičiate skúter, s ktorým viete preskúmať celé mesto a vybrať sa aj do vzdialenejších oblastí. V meste sú skútre veľmi praktické, pretože sa často tvoria kolóny a ak máte skúter, viete sa šikovne prekľučkovať pomedzi autá a celú kolónu predbehnúť. Za požičanie skútra zaplatíte od 150 Bahtov vyššie na jeden deň, prípadne od 2500 Bahtov na celý mesiac.
Ak si netrúfate na šoférovanie skútra v Thajsku, využiť môžete červené dodávky songthaew, ktoré vás zoberú do vybranej lokality už od 20 Bahtov, alebo si stopnite tuk-tuk, s ktorými však musíte vždy zjednávať cenu.
Ideálny čas na návštevu
Klíma je ovplyvnená monzúnmi, ktoré tu vytvárajú tri ročné obdobia.
Obdobie sucha a chladna, alebo aj hlavná turistická sezóna prebieha od novembra do marca, kedy sú príjemné teploty okolo 30°C a príroda je krásne zelená po dažďovej sezóne.
Obdobie tepla – trvá od marca do mája, vyznačuje sa vysokou vlhkosťou vzduchu, vyššími teplotami, ťažšie sa tu dýcha a je tu veľké množstvo komárov, preto sa vždy poriadne nastriekajte repelentom!
Obdobie dažďov – trvá od júna do novembra, vyznačuje sa intenzívnymi lejakmi, ktoré však majú obvykle krátke trvanie.
Ťažko povedať, kedy je najlepší čas na návštevu, každá sezóna má svoje výhody aj nevýhody. My sme tu absolvovali pobyt aj v hlavnej sezóne, v novembri, kedy sme sa zúčastnili prekrásnych festivalov Yi Peng a Loy Krathong, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali vynechať. Je to neskutočný zážitok na celý život a ocitnete sa ako v úplne inom svete.
Tento rok sme sa vrátili do Chiang Mai v období dažďov, ktoré malo tiež svoje čaro a bolo tu menej turistov, ceny boli takisto priaznivejšie a hlavne to bol taký adrenalín, pretože sme nikdy nevedeli, kedy sa spustí lejak. Bola to sranda, keď sme išli na motorke a v priebehu sekundy sme boli premočení od hlavy po päty 😀 .
Dobrá rada nad zlato: Vo februári začínajú Thajčania v okolí mesta vypaľovať polia a do konca marca zahalí Chiang Mai nepríjemný smog, preto sa radšej vyhnite návšteve v tomto období.
Kde nakúpiť
Obchodíky a trhy sú rozosiate doslova po celom meste. Za nás určite odporúčame Night Bazaar, kde si viete nakúpiť suveníry, oblečenie či bižutériu od výmyslu sveta, ďalej Saturday Night Market na Walking Street, z ktorých sme mali pocit, že snáď ani nemajú konca. Predávajú tu fantastický street-food, veľkou nevýhodou však je, že je to tak preplnené ľuďmi, že je problém sa tu vôbec pohnúť a často vznikajú zápchy 😀 .
Menšie večerné trhy bývajú aj pri nákupnom centre Maya, alebo pri Thapae Gate.
Chiang Mai je skutočná perla severného Thajska, toto mesto sme si zamilovali a vždy sa sem radi vraciame, pretože sa tu cítime ako doma. Našli sme si tu nových priateľov, je tu krásna príroda, pokoj a harmónia v budhistických chrámoch, famózne jedlo, výborné masážne centrá a mnoho ďalšieho.
Tak neváhajte a navštívte toto čarovné miesto na severe Thajska aj vy, určite to neoľutujete.