Srí Lanka – praktické informácie pred cestou

sri lanka - tipy a info
Srí Lanka patrí medzi ostrovy, kde nastal obrovský turistický boom, na internete o nej nájdete množstvo informácií, ktoré však musíte zháňať z niekoľkých zdrojov. Rozhodli sme sa, že na našej stránke spíšeme tie najdôležitejšie praktické informácie, ktoré nás osobne najviac zaujímali pred cestou do tejto krajiny a pevne verím, že aj vám pomôžu pri plánovaní dovolenky.


Víza

Na vstup do krajiny potrebujete víza, ktoré sa udeľujú na 30 dní. Je niekoľko možností, ako si ich vybaviť. Prvou a najjednoduchšou formou je získanie víz z pohodlia domova pred odletom prostredníctvom internetovej aplikácie ETA.
Žiadosť o elektronické vízum sa podáva v podobe formulára na webových stránkach imigračného úradu Srí Lanky a celý proces zaberie 24 hodín. Poplatok za ETA vízum je 35 USD za osobu. Ak úspešne prebehne platba, na mail vám príde potvrdenie o prijatí žiadosti a nasledujúci deň dostanete na emailovú adresu vízum na Srí Lanku, ktoré vytlačíte a predložíte po prílete na imigračnom oddelení na letisku spolu s pasom, ktorého platnosť musí byť ešte minimálne 6 mesiacov.
V našom prípade nastali komplikácie pri online platbe, kedy im „padol“ server a Jankovi strhlo z účtu peniaze za vízum, pričom na imigračnom na Srí Lanke platbu neobdržali. Snažili sme sa s nimi niekoľkokrát skontaktovať, avšak neúspešne. Nakoniec sme to vzdali a povedali sme si, že to vyriešime po prílete na ostrov. V mojom prípade bola platba úspešná a víza mi prišli na mail do 24 hodín.
Link na ETA víza nájdete TU. 
Druhou možnosťou je vybavenie víz po prílete priamo na letisku. Stačí vyplniť formulár a víza vám budú udelené na počkanie. Táto alternatíva je už drahšia, stojí to 40 USD za osobu a okrem toho treba rátať s časovým zdržaním.
Krátkodobé turistické vízum platné 30 dní sa dá samozrejme aj predĺžiť, konkrétne na imigračnom úrade v Colombe na tri mesiace za poplatok 19 USD.
Srí Lanka nemá na Slovensku svoju ambasádu ani veľvyslanectvo, takže v prípade potreby sa musíte obrátiť na najbližšiu ambasádu, ktorá sa nachádza vo Viedni (napríklad dlhodobé vízum, cesta za iným ako turistickým účelom, atď.).
Ešte informácia na záver: Deti do 12 rokov dostanú víza bezplatne, podliehajú však procedúre ETA.
 

Letenky

Pri lete na Srí Lanku sme využili promo akciu od spoločnosti Fly dubai, ktorá mala výpredaj leteniek a z Dubaja do Colomba sme leteli za fantastickú cenu 120 EUR aj s batožinou.
Dnes už na internete nájdete viacero stránok, cez ktoré môžete získať letenky jednoducho a lacno. Medzi naše najobľúbenejšie patrí azair.eu, skyscanner.cz, fly4free.com (ktorí majú aj vypeckovanú fb stránku a uvádzajú lacné letenky, prípadne Error fare letenky ako prví). Nastaviť si môžete aj notifikácie na mobil, aby ste nič nezmeškali.
Z fb stránok mám lajknuté napríklad Letenky za babku, Akční letenky, či spomínaný fly4free. Viac stránok ani netreba sledovať, pretože väčšina potom už len kopíruje tie ostatné.
 

 Počasie

Pred plánovaním cesty na Srí Lanku je samozrejme dôležité vedieť niečo aj o počasí a kedy sa tam vlastne oplatí ísť. Dobrá správa pre vás je, že na Srí Lanku sa môžete bez obáv vydať v ktoromkoľvek mesiaci.

Hlavná sezóna trvá od decembra do apríla, kedy ostrov zažíva najväčší príval turistov, my však jednoznačne odporúčame  návštevu tesne pred alebo po sezóne. Jednak preto, lebo môžete ušetriť na ubytovaní, zjednávať lepšie ceny na trhoch a pri kupovaní napríklad suvenírov a samozrejme je tu menej turistov a všetko je také pokojnejšie.
Počasie je tu tropické, teplé, s vlhkosťou vzduchu 60-90 %. Teplota sa pohybuje okolo 30 °C, v centrálnej časti ostrova je však chladnejšie, s dennými teplotami 20-24 °C.

Striedajú sa tu dve monzúnové obdobia, ktoré so sebou prinášajú dažďové prehánky.
Južná a západná časť ostrova je ovplyvnená monzúnom od mája do augusta, pričom najdaždivejšími mesiacmi sú máj a jún a je tu vysoké riziko záplav (ako tomu bolo aj tento rok a na prelome mája/júna 2017 bolo zaplavených niekoľko dedín na juhu, časť hlavného mesta a škody boli obrovské vzhľadom k masívnemu dažďu, ktorý trval niekoľko dní).
Počasie severnej a východnej časti Srí Lanky ovplyvňuje monzún od októbra do januára. Dážď a prehánky sa však môžu vyskytnúť aj v medzimonzúnovom období, ale majú len krátke trvanie a spŕchne väčšinou až poobede alebo v noci.

Teraz je už len na vás, kedy sa sem vyberiete, dovolenkovať tu môžete skrátka po celý rok. My sme boli na Srí Lanke v druhej polovici apríla a počasie bolo bezchybné, pršalo nám snáď len raz v noci, inak počas celého pobytu krásne svietilo slniečko.

 

Peniaze

Oficiálnou menou je srílanská rupia, skratka je Rs. Ich bankovky sú skutočnou raritou, pretože ako jedny z mála na svete majú obraz na zadnej strane na výšku. Aktuálny výmenný kurz euro/rupie nájdete na tejto stránke. V čase nášho pobytu to bolo 156 srílanských rupií za 1 euro.
Eurá vám bez problémov zamenia v ktorejkoľvek banke a zmenárni, na letisku bol kurz o niečo horší ako v mestách. Je tu aj široká sieť bankomatov, takže s výberom peňazí nie je žiadny problém. Platobnou kartou sa dá platiť aj vo väčšine hotelov a v niektorých obchodoch, treba však rátať s príplatkom 3% z ceny.
Fungujú tu medzinárodné platobné karty Visa a Mastercard a slávnostnú premiéru mala aj naša Revolut karta, ktorú môžeme vrelo odporúčať. Nedáme na ňu dopustiť. Revolut karte sa podrobne venujem v samostatnom článku.
Rozhodne majte pri sebe aj dostatočnú hotovosť, nikdy neviete, čo sa môže stať.

Dobrá rada na záver: určite si so sebou zoberte aj doláre (zídu sa vám najmä na letisku, pokiaľ by ste si chceli vybaviť víza až na mieste), pretože tam bol neskutočný kurz na euro/usd – 42 EUR za 40 USD! 

SIM karta

Pokiaľ idete na Srí Lanku na dlhšiu dobu a budete chcieť odtiaľ telefonovať, posielať sms a mať prístup k dátam počas celého pobytu, zaobstarajte si miestnu SIM kartu, ktorá je k dostaniu takmer na každom rohu. Môžete to vyriešiť hneď na letisku po prílete, prípadne si najskôr preskúmať terén a zistiť si ceny.
Nás chceli najskôr oklamať a povedali nám oveľa vyššiu sumu za SIM-ku ako je bežné, ale my sme sa nedali, keďže ceny sme mali už predbežne naštudované. Nakoniec sme zvolili kartu od Dialog-u s dátami 4 GB za 320 rupií a k tomu sa dala dokúpiť karta s kreditom na volanie do zahraničia za 100 rupií. Pomocou tejto karty som volala aj domov, ale hovor bol prerušený po 1,5 minúte pre nedostatok kreditu.
Pri kúpe SIM karty majte so sebou kópiu pasu, pretože je potrebný na aktiváciu karty. Inak mobilné krytie bolo celkom fajn, slabší internet bol len na odľahlejších miestach ostrova.

Doprava

Doprava na Srí Lanke je naozaj šialená. Jazdí sa tu vľavo a často sme mali pocit, že sa neriadia žiadnymi predpismi, len sedliackym rozumom, prípadne kto z koho. Na kratšie vzdialenosti  je dobré použiť tuktuk, pričom platí, že za 1 km jazdy by ste nemali zaplatiť viac ako 50-100 rupií v závislosti od terénu.
Na dlhšie trasy môžete využiť autobusy alebo vlaky. Spoje sú dobré a chodia dosť často. Rátajte však s tým, že cesty sú tu v zlej kvalite a prejsť niekoľkokilometrový úsek trvá aj hodiny. V každom autobuse je okrem šoféra aj predavač lístkov, ktorý počas cesty chodí medzi ľuďmi a vyberá peniaze za jazdu, takže za lístok sa neplatí hneď pri vstupe do autobusu.
Lístky na vlak je dobré dopredu rezervovať. Online sa to zatiaľ nedá, ale môžete tak spraviť napríklad po prílete na Srí Lanku, na železničnej stanici v Colombe. Ak tak nespravíte, čaká vás to, čo nás. Celú 7-hodinovú cestu stáť a bojovať o každý centimeter miesta v brutálnej tlačenici.

Očkovanie

Povinné očkovanie pri ceste na Srí Lanku nie je, odporúčame však aspoň základné očkovanie proti žltačke, na brušný týfus a tetanus. Na severe ostrova sa vyskytuje aj malária, preto sa poraďte pred plánovanou cestou s lekárom z očkovacieho centra ohľadom užívania antimalarík.

Bezpečnosť

Pred našou cestou sme mali menšie obavy, či je táto krajiná bezpečná, v akej miere sa tu kradne, či sa môžeme bez obáv prechádzať večer po uliciach. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že sa nemusíte obávať, nikdy sme sa necítili v ohrození, nič nám nikto neukradol, to však neznamená, že by ste mali vystavovať na obdiv váš majetok alebo sa po nociach túlať po meste.
Ako sama žena by som sa nevybrala do ulíc, pretože všetky oči na mne boli aj počas dňa a chlapi tam dokážu byť naozaj chlípni. Raz sme cestovali autobusom a vedľa mňa stáli dve belošky v priliehavých topoch, pričom domáci nad nimi tak slintali, až to bolo mne nepríjemné.
S čím však musíte v tejto krajine rátať je to, že vás domorodci považujú za studňu peňazí a VŽDY za všetko vám naúčtujú vyššiu sumu za služby ako domáci.

Ceny

Srí Lanka patrí medzi relatívne lacné destinácie v porovnaní napríklad s Európou, kto však už má niečo precestované po juhovýchodnej Ázii, bude možno trošku nepríjemne prekvapený vyššími cenami oproti Thajsku, Vietnamu alebo Indonézii.
Najviac si jednoznačne priplatíte za pamiatky, ktorých ceny sú, bez urážky, prestrelené a to teda poriadne. Ako príklad uvediem lístok na slávnu Sigiriyu za 30 EUR, kde domáci za ten istý vstup platia 90x menej.
Inak ceny za jedlo sú tu primerané, najete sa za nejaké 3-4 eurá, ale dostanete obrovskú porciu, z ktorej sa najedia aj dvaja a napríklad pivo Lion stojí 360-400 rupií (625 ml). Alkohol je tu všeobecne celkom drahý. Raz sme kúpili tradičnú ryžovú pálenku Arak black label (silnejší ako klasický) a cena za 180 ml bola 550 rupií.
Čo sa týka dopravy, tá je tu ohromne lacná. Lístky na bus kúpite doslova za pár centov a vlaky sú tiež veľmi lacné. Za luxus v podobe taxíka si už samozrejme priplatíte.

Jedlo

Typické srílanské jedlo je karí s ryžou. Musím podotknúť, že karí som jedla zatiaľ len doma a celý život mi strašne nechutilo, preto som mala spočiatku obavy, keď mi prvýkrát na večeru naservírovali asi 10 rôznych druhov karí, o to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som ochutnala prvé sústo a okamžite sa stalo mojím obľúbeným jedlom.
Srí Lanka má božskú kuchyňu, boli sme ňou doslova očarení. Také dobré jedlo sme už dávno nejedli. Porcie boli obrovské, chutné a lacné, vždy sme sa najedli do prasknutia. Našli sme si tu aj niekoľko favoritov – šošovicové karí alebo aj dhal curry, zemiakové karí a úplná topka bolo kokosové karí s cibuľkou. Okrem toho nám servírovali napríklad karí z červenej repy, rybacie, kuracie, krevetové karí, typické krekry papadam, pochutili sme si aj na plackách rotti alebo kotu rotti, čo je placka nasekaná na malé kúsky, zmiešaná so zeleninou a mäskom, prípadne vajíčkom. Rotti sme si mohli dať na sladký alebo aj slaný spôsob, v každom prípade boli vždy neskutočne dobré.
Nájdete tu aj veľa indických reštaurácií, kde sme boli tiež častými návštevníkmi, keďže túto kuchyňu obaja milujeme. Za seba musím povedať, že sme sa väčšinou stravovali v tradičných vývarovniach s domácimi a ani raz som nemala žalúdočné problémy, takže sa nemusíte báť jesť v polorozpadnutých chatrčiach, pokiaľ vidíte, že je tam vysoká koncentrácia ľudí, máte istotu, že jedlo im tam nestojí celé dni a nehrozí vám „faraónova pomsta“.
Pripravte sa na pikantné pokrmy, pokiaľ nemáte v obľube štipľavé jedlá, srílanská kuchyňa vám pravdepodobne nebude chutiť, ale vždy existuje nejaká alternatíva a vedia vám pripraviť jedlá západného štýlu, ale to už nebude tá pravá Srí Lanka, ktorú jednoducho musíte ochutnať. 

Elektrina a zásuvky

Elektrické napätie je štandardných 230 voltov. Koncovky sú iné ako na Slovensku, britského typu, adaptér však nie je bezpodmienečne potrebný, hornú dierku jednoduchým spôsobom odistíte drievkom alebo ceruzkou (musí to byť nevodivý predmet, nechcete predsa prísť k úrazu 🙂 aj ked Janko používal kľúče 😀 ).
Vždy je dobré cestovať s univerzálnym adaptérom, nám sa konkrétne osvedčil tento.

Pevne verím a dúfam, že tento obsiahly článok bude pre vás nápomocný, pomôže vám pri plánovaní vašej vysnívanej dovolenky a uľahčí vám prípravu na cesty. Ešte snáď jedna informácia na záver – časový posun na Srí Lanke je 3,5 hodiny letného času a 4,5 hodiny v zime oproti SR.

Ak som v článku náhodou na niečo zabudla, nebojte sa spýtať na čokoľvek, radi vám zodpovieme vaše otázky. A ak sa vám zdá užitočný alebo máte známych, ktorí radi cestujú a článok sa im zíde, zazdieľajte im ho, budeme za to veľmi vďační.

Comments

  1. jaroslavkostial says:

    Kedy bude článok o Revolut karte ? Aké s ňou máte skúsenosti ? Skutočné sú výbery zdarma ? Ďakujem 🙂

  2. traveLiv says:

    Ahoj! Revolutku pouzivame pocas cestovania velmi casto a oplati sa. Vybery su zdarma, ale len do 200E, potom si pridaju 1% ako poplatok. Inak za vybery sa iny poplatok neplati. Kurz je takmer vzdy lepsi ako ti da cz/sk banka. Zatial sme nou platili v kazdej krajine a ziadny problem (narozdiel od sk bank ktore kartu bloknu velmi casto bloknu).
    Zhrnutie o Revolutke a jej aplikácii na mobil nájdeš v tomto článku: https://www.traveliv.sk/revolut-karta-ako-usetrit-pri-vybere-z-bankomatu-a-platbe-kartou-v-zahranici/

Pridaj komentár