Prístavné mesto Galle sa nachádza na juhu Srí Lanky a je najlepšie zachovalou ukážkou koloniálneho života na tomto ostrove. Vďaka svojej unikátnej architektúre budov ovplyvnenej portugalskými, holandskými a britskými prisťahovalcami a pôvodnému opevneniu z roku 1663, je mesto zapísané na zozname UNESCO.
Prví Európania sa doplavili na Srí Lanku v roku 1505 a boli to Portugalci, ktorí dobili Galle a začali tu stavať nové opevnené koloniálne mesto. Neskôr prišli Holanďania, ktorých zase v roku 1796 vystriedali Briti. Na jednom mieste teda nájdete úžasný mix koloniálnej architektúry, ktorú môžete dodnes obdivovať.
Miestami sme si s Jankom pripadali, ako keby sme sa preniesli do Európy, až na to pálivé slnko, vysokú vlhkosť vzduchu, kokosové palmy a opice. V starej časti Galle narazíte na niekoľko desiatok obchodíkov so šperkami, kvalitnými suvenírmi, exotickým korením, čajom a keď už budete unavení z objavovania historického centra mesta, usaďte sa v jednej z útulných kaviarničiek a vychutnajte si šálku lahodnej kávy. Nechajte sa vcucnúť do jedinečnej atmosféry tohto očarujúceho koloniálneho mesta a dajte si dlhú prechádzku po jeho uliciach, ktoré na vás doslova dýchajú históriou. Veď kde inde máte možnosť vidieť anglikánsky kostol, holandský protestantský kostol, budhistický chrám, mešitu a zachovalé pozostatky starej pevnosti na jednom mieste?
Do Galle sme sa vybrali po niekoľkodňovom zaslúženom oddychu v Mirisse, odkiaľ sem jazdia autobusy každých 10 minút. Cesta trvala necelú hodinu, bola veľmi rýchla a pohodlná (prvýkrát počas celého nášho pobytu na Srí Lanke sme sedeli, hurá). Z autobusovej stanice v Galle to bolo len kúsok pešo do starého mesta a ubytovanie sme riešili až na mieste. Našli sme útulný guesthouse hneď pri pobreží a len čo sme zhodili naše batohy, vydali sme sa na prehliadku okolia. Naša prvá cesta viedla k starej pevnosti, ktorá lemovala pobrežie a postupne sme sa dostali až k slávnemu majáku, pod ktorým sa nachádza aj menšia pláž s pozvoľným vstupom do mora. Napriek tomu, že husté čierne oblaky zvestovali príchod obrovskej búrky, domáci sa veselo kúpali v mori a na pláži mali rozložené deky a piknikové stoly. My sme svižným krokom prešli k hodinovej veži, kde už začalo poriadne pršať a nič iné nám neostalo, než sa schovať v útrobách tejto majestátnej stavby.
Po nejakom čase prestalo liať a vrátili sme sa späť do spleti ulíc s cieľom nájsť peknú kaviarničku, čo v Galle nie je moc zložité. So šálkou kávy s nezameniteľnou arómou sme si vychutnávali ticho po búrke a svieži chladný vzduch po daždi a túžili sme po tom, aby tento moment trval naveky. Je ťažké opísať čaro tohto mesta, musíte ho zažiť na vlastnej koži, aby ste pochopili. Večer sme si už len zašli na výborné jedlo do blízkej indickej reštaurácie s výhľadom na more a vstrebávali zážitky z uplynulého dňa.
Druhý deň sme pobehali zvyšok mesta, za návštevu určite stojí Národné námorné múzeum, prípadne štadión kriketu (kriket je na Srí Lanke národný šport). Poobede nás čakala cesta vlakom naspäť do hlavného mesta Colombo, odkiaľ sme mali nočný let do Kambodže. Prvýkrát sme si priplatili aj za prvú triedu po našich predošlých skúsenostiach s jazdou vlakom a tých minutých 800 rupií za lístok vôbec neľutujeme, pretože pred nami bola dlhá cesta lietadlom a chceli sme prísť na letisko oddýchnutí.
Návštevou Galle teda končí aj naše putovanie po nádhernej krajine, akou Srí Lanka rozhodne je, nie nadarmo sa o nej píše ako o smaragde Indického oceánu.
Ak ste doteraz ešte váhali nad jej návštevou, verím, že sa to po prečítaní nášho cestopisu zmenilo a čoskoro sa vydáte na spoznávanie krás tohto kúsku Zeme aj vy.